ԼՂՀ-ում կին-սակրավորներն ականազերծել են 20.743 քառակուսի մետր տարածք
Այս նկարը տեսանք maptia.com-ում, որտեղ իտալացի լուսանկարիչը արցախցի կանանց լուսանկարների շարք էր հրապարակել։ Եթե անկեղծ՝ մինչ այս չէինք էլ մտածել, թե կանայք ու աղջիկները ականազերծում են անում։ Թեկուզ Արցախում։
Պատերազմը խաղաղությունից դա էլ է բաժանում՝ թե ինչ են «քաղում» երկրիդ կանայք ու աղջիկները դաշտերում...։
Նկարի հետքերով պարզեցինք, որ կին-սակրավորների խումբ հավաքագրել է The Halo Trust-ը հումանիտար, ոչ առևտրային, ոչ կրոնական կազմակերպությունը։ Այն զբաղվում է ականների և չպայթած զինամթերքի վնասազերծմամբ հետպատերազմյան տարածաշրջաններում, 2000 թվականից գործունեություն է ծավալում նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: The HALOTrus  կազմակերպության Արցախի ծրագրի ղեկավար Էշլի Բոդին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք սկսեցին աշխատել ԼՂՀ-ում ականների և չպայթած զինամթերքի վրա պայթելու դժբախտ դեպքերը կանխելու և գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող տարածքներն անվտանգ օգտագործման համար բնակչությանը վերադարձնելու նպատակով:
Panorama.am. -Ինչո՞ւ կազմակերպությունը որոշեց կին-սակրավորների խումբ կազմել:
Էշլի Բոդի. -2015 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում հավաքագրվեց կանանց առաջին խումբը: Դրա համար մի քանի պատճառ կար: Ամենապարզ պատճառն այն է, որ այս աշխատանքին կանանց չընդգրկելու համար որևէ հիմք չկա: Մեր փորձն այլ երկրներում (Վրաստան, Կամբոջա, Կոլումբիա և այլն) ցույց է տվել, որ կանայք կարող են այդ աշխատանքը կատարել նույնքան արդյունավետ, որքան տղամարդիկ: Ավելին՝ մենք հուսով ենք, որ կանանց հավաքագրումն այն աշխատանքի համար, որը հիմնականում տղամարդու գործ էր համարվում, հնարավորություն կտա  կնոջն ինքն իրեն ու հասարակությանն ապացուցել, որ իրենք էլ կարող են հասնել նրան, ինչը նախկինում անհնար էր թվում: Մեր կազմակերպությունը և մեր հովանավորները գիտակցում են, որ հասարակության մեջ կնոջ իրավունքների և հնարավորությունների ընդլայնումն առաջնահերթ խնդիր է:
Panorama.am. -Քանի՞ կին-սակրավոր ունեք և հիմնականում ո՞ր շրջաններից են:
Էշլի Բոդի. -Այսօր մեր կազմակերպության Լեռնային Ղարաբաղի ծրագրում աշխատում է հինգ կին-սակրավոր, բոլորն էլ Նորաշենիկ գյուղից են: Եվս վեց կին-սակրավոր այս պահին ականազերծման դասընթացների են մասնակցում և կախված դասընթացի հաջող ավարտից և քննության արդյունքներց՝ նրանք հուլիսի սկզբից կսկսեն ականազերծման աշխատանքները: Այս տարվա ընթացքում մտադիր ենք  աշխատանքի ընդունել կանանց  ևս մի քանի խումբ: Ծրագրի հենց սկզբից էլ մենք հավաքագրել և աշխատանքի էինք ընդունել կանանց` գրասենյակային աշխատանքներին աջակցելու համար:
Panorama.am. - Արդեն քանի՞ քառակուսի մետր տարածք է ականազերծվել կանանց թիմի կողմից, ո՞ր տարածքներում են աշխատել, հիմա ո՞ր տարածքն են ականազերծում:
Էշլի Բոդի. -Այսօր կանանց խումբն աշխատում է Լաչինի շրջանի Վաղազին գյուղում` հակատանկային ականադաշտում: Մինչ այդ, կանանց խումբն աշխատել է Քարեգահ գյուղում: Ընդհանուր առմամբ, նրանք ականազերծել են 20,743 քառակուսի մետր տարածք, ոչնչացնելով 7 հակահետևակային ու 1 հակատանկային ական և 2 չպայթած զինամթերք:
Panorama.am. -Հե՞շտ է արդյոք ընդգրկել կանանց, հաշվի առնելով աշխատանքի դժվարությունը: Իսկ նրանք ի՞նչ են պատմում՝ ընտանիքներում հեշտությամբ են համաձայնվում, որ իրենք պետք է սակրավոր դառնան և ընդհանրապես ինչո՞ւ են որոշել դառնալ սակրավոր:
Էշլի Բոդի. -Ընտանիքի արտահայտած միակ մտահոգությունը վտանգն է, որը, նրանց կարծիքով, իրենից ներկայացնում է ականազերծման ընթացքը: Բայց դասընթացների ժամանակ և աշխատանքը սկսելուց հետո կանայք և նրանց ընտանիքները գիտակցեցին, որ ականազերծման  պրոցեսը վտանգավոր չէ, եթե հետևեն ականազերծման Գործողությունների Ստանդարտ Ընթացակարգերին և աշխատեն անվտանգ կերպով: Մենք չենք կարող ասել, որ կանայք երազում էին դառնալ սակրավոր, բայց նրանք կատարել են իրենց ընտրությունը՝ հիմնվելով այն փաստի վրա, որ առաջին հերթին հումանիտար ականազերծումը բարձրացնում է իրենց ընտանիքների և երեխաների անվտանգության մակարդակը և երկրորդ՝ ապահովում է եկամուտ, որն օգնում է կանանց բարելավել սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակը և կայունություն է բերում նրանց կյանք:
Panorama.am. - Սովորաբար կանայք ավելի զգույշ և ուշադիր են, ավելի լավ «հոտառություն» ունեն, արդյոք օգնո՞ւմ է դա նրանց աշխատանքի ժամանակ:
Էշլի Բոդի. -Ինչպես ցույց տվեց Լեռնային Ղարաբաղում  և այլ երկրներում մեր կազմակերպության փորձը, տղամարդկանց ու կանանց նկատմամբ ընդհանրացումներն ու կարծրատիպերը ճշգրիտ չեն: Մեր վերահսկիչները, ովքեր այս ասպարեզում աշխատանքի բազմամյա փորձ ունեն, ասում են, որ մեր կանանց ու տղամարդկանց թիմերը նույն մոտեցումն ունեն աշխատանքի նկատմամբ՝ անձնազոհ, բարեխիղճ և հպարտ: Մեր կազմակերպությունը կանանց նույնքան է վճարում, որքան տղամարդկանց, բոլոր սակրավորներն էլ հավասար են: Անկախ սեռից մենք բոլորի նկատմամբ ցուցաբերում ենք նույն վերաբերմունքը և սպասում ենք նույն արդյունավետությունը բոլորից: Չնայած դրան, մենք հատկապես տպավորված ենք կին-սակրավորների  կարգապահությամբ և մանրակրկիտ ուշադրությամբ:
Նշենք, որ Halo Trust-ն ականազերծման աշխատանքներ է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում, Կամբոջայում, Մոզամբիկում, Սոմալիում, Շրի- Լանկայում, Էրիտրեայում, Աբխազիայում, Չեչնիայում, Կոսովոյում, Անգոլայում և Աֆղանստանում: Կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1988թ. և առաջին անգամ սկսել է գործունեություն ծավալել Աֆղանստանում, որտեղ հազարավոր քաղաքացիական անձինք զոհվում կամ վիրավորվում էին հողի տակ թաքնված ականների հետևանքով:

Недавно сайт maptia.com опубликовал уникальные фотографии жительниц Нагорно-Карабахской Республики, запечатлевшие саперскую работу, которая выполняется женщинами и девушками в Арцахе.
Корреспондент Panorama.am по следам данной публикации выяснил, что группу женщин-саперов собрала некоммерческая, нерелигиозная гуманитарная организация «The Halo Trust», занимающаяся обезвреживанием мин и неразорвавшихся снарядов в постконфликтных зонах и с 2000г. действует также в НКР.
Оказалось, войну и мир разделяет также тонкая грань, разница в том «урожае», который собирают на полях женщины и девушки…
В интервью Panorama.am руководитель арцахской программы данной организации Эшли Боди рассказывает, что они начали работать в НКР с целью предотвратить случаи подрыва на минах и возврата жителям обезвреженных территорий, обеспечения безопасности сельскохозяйственных работ.
– Почему организация решила сформировать группу из женщин-саперов?
– Организация The HALO Trust является гуманитарной нерелигиозной организацией, проводящей разминирование и очистку снарядов по всему миру в постконфликтных регионах. Организация начала полномасштабное разминирование и очистку снарядов в Нагорном Карабахе в 2000 году с целью предупреждения несчастных случаев подрыва на минах и снарядах и для возвращения сельскохозяйственных угодий населению для безопасного использования.
– Сколько всего женщин-саперов вы набрали и из каких районов?
– В 2015 году в Нагорном Карабахе была набрана первая женская команда. Несколько причин послужили набору женской команды. Самая первая причина заключается в том, что нет никаких оснований НЕ набирать на эту работу женщин. Наш опыт в других странах (Грузия, Камдоджа, Колумбия и другие) показал, что женщины могут выполнять эту работу так же качественно, как и мужчины. Более того, ожидается, что набор женщин на работу, которая в основном считается мужской, даст возможность женщинам доказать себе и своему социуму, что они могут достичь того, что ранее считалось невозможным. Наша организация и наши доноры понимают, что расширение прав и возможностей женщин в их социумах является приоритетной задачей.
– Какой масштаб территорий уже обезврежен женской командой, в каких зонах они проводили работы и где проводят разминирование на данный момент?
– Сегодня в нашей организации в Нагорном Карабахе работают 5 женщин-деминеров, все из села Норашеник Лачинского района. Еще 6 женщин-деминеров в данный момент проходят курс разминирования, и в зависимости от успешного завершения курса и сдачи экзамена, они будут наняты для разминирования полей в начале июля. В течение этого года мы намереваемся нанять еще женские команды. Традиционно, как только организация начала свою деятельность в Нагорном Карабахе, мы принимали и нанимали женщин на офисную работу.
Сегодня женская команда работает в районе села Вагази в Лачинском районе, разминирует антитанковое минное поле. До этого женская команда работала в районе села Карега, также в Лачинском районе. Всего женской командой было очищено 20,743 кв метра, уничтожено 7 противопехотных мин, 1 противотанковая мина и 2 невзорвавшихся боеприпаса.
– Легко ли привлекать к такой сложной работе женщин? Не возникают ли у них сложности в связи с этим в семье? Почему вообще они выбирают эту работу?
– Единственное, что волновало семьи – это опасность, которую, как они думали, представляет процесс разминирования. Но во время прохождения курса разминирования и после начала работы на минных полях женщины и их семьи осознали, что процесс разминирования не опасен, если следовать стандартным операционным процедурам и работать безопасным образом. Мы не можем сказать, что женщины мечтали стать деминерами, но эти женщины сделали свой выбор, основываясь на том, что, во-первых, гуманитарное разминирование повышает безопасность их семей и детей, а во-вторых, работа обеспечивает прибыль, которая помогает женщинам улучшить их социально-экономический статус и приносит стабильность в их жизнь.
– Обычно женщины более осторожны и внимательны, у них «нюх» лучше. Помогает ли это им в работе?
– Как показывает опыт нашей организации в Нагорном Карабахе и в программах других стран, обобщение в отношении женщин и мужчин неправильно. Наши супервайзеры, имеющие многолетний опыт работы на минных полях, говорят, что результаты работы наших женских и мужских команд одинаковы: самоотверженно, добросовестно и с гордостью. Наша организация не относится или платит женским командам по-другому, чем мужским – все деминеры равнозначны, мы ожидаем одинакового отношения и продуктивности от всех, несмотря на пол. Хотя мы можем сказать, что мы были, в частности, впечатлены дисциплиной и внимательности к деталям, проявленными нашими женщинами-деминерами.