Ֆրանսիայում մահացել է հայտնի պարսիկ ռեժիսոր Աբբաս Քիառոստամին
Պարսիկ ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր Աբբաս Քիառոստամին, ով հայտնի է իր «Բալի համը» ֆիլմով, 77 տարեկանում մահացել է Ֆրանսիայում: Այս մասին գրում է Ռիա  նովոստին՝ հղում անելով Tasnim գործակալությանը:
Ռեժիսորը Ֆրանսիայում  քաղցկեղի դեմ բուժման կուրսեր էր անցում, սակայն ԶԼՄ-ները չեն հստակեցնում, թե ինչն է եղել նրա մահվան պատճառը:
Աբբաս Քիառոստամիին  համարում են իրանական կինոյի «Նոր ալիք»-ի առաջատարներից մեկը։ 1997 թվականին նա «Ոսկե արմավենի» է ստանում Կաննի կինոփառատոնում «Բալի համը» ֆիլմի համար: Այն իրանական առաջին ֆիլմն էր փառատոնի պատմության մեջ, որ արժանացել էր նման մրցանակի:
1999 թվականին Աբբաս Քիառոստամին Վենետիկի կինփառատանում միանգամից չորս մրցանակ է ստանում, այդ թվում նար ժյուրիի «Հատուկ մրցանակը»:
Նշենք, որ 2005-ին Աբբաս Քիառոստամին «Ոսկե ծիրան» երևանյան  կինոփառատոնում  արժանացել էր «Փարաջանովյան թալեր»՝ համաշխարհային կինոյում խոշոր վաստակի համար:

Abbas Kiarostami, the multi-award-winning Iranian director whose 1997 film “Taste of Cherry” was awarded the Palme d’Or at the Cannes film festival, has died aged 76, The Guardian reports.
Kiarostami died in Paris, where he was receiving cancer treatment. However, the media doesn’t clarify what the cause of his death was.
In 1999, Mr. Kiarostami, won the Grand Jury Prize at the Venice International Film Festival for his film “The Wind Will Carry Us”.
For his contribution to the international cinema, Abbas Kiarostami won the Parajanov Thaler Award at the Armenian Golden Apricot International Film Festival in 2005.