Ֆրանսիայում մահացել է հայտնի պարսիկ ռեժիսոր Աբբաս Քիառոստամին
Պարսիկ ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր Աբբաս Քիառոստամին, ով հայտնի է իր «Բալի համը» ֆիլմով, 77 տարեկանում մահացել է Ֆրանսիայում: Այս մասին գրում է Ռիա  նովոստին՝ հղում անելով Tasnim գործակալությանը:
Ռեժիսորը Ֆրանսիայում  քաղցկեղի դեմ բուժման կուրսեր էր անցում, սակայն ԶԼՄ-ները չեն հստակեցնում, թե ինչն է եղել նրա մահվան պատճառը:
Աբբաս Քիառոստամիին  համարում են իրանական կինոյի «Նոր ալիք»-ի առաջատարներից մեկը։ 1997 թվականին նա «Ոսկե արմավենի» է ստանում Կաննի կինոփառատոնում «Բալի համը» ֆիլմի համար: Այն իրանական առաջին ֆիլմն էր փառատոնի պատմության մեջ, որ արժանացել էր նման մրցանակի:
1999 թվականին Աբբաս Քիառոստամին Վենետիկի կինփառատանում միանգամից չորս մրցանակ է ստանում, այդ թվում նար ժյուրիի «Հատուկ մրցանակը»:
Նշենք, որ 2005-ին Աբբաս Քիառոստամին «Ոսկե ծիրան» երևանյան  կինոփառատոնում  արժանացել էր «Փարաջանովյան թալեր»՝ համաշխարհային կինոյում խոշոր վաստակի համար:

Известный иранский режиссер Аббас Киаростами скончался во Франции
Иранский кинорежиссер Аббас Киаростами, получивший известность благодаря картине «Вкус вишни», скончался во Франции на 77 году жизни. Информацию передает РИА Новости со ссылкой на агентство Tasnim.
Согласно информации, Киаростами проходил курс лечения от рака во Франции. Однако СМИ не уточняют, что стало причиной смерти режиссера.
Аббаса Киаростами называют лидером «новой волны» иранского кино. В 1997 году Киаростами был удостоен Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля за фильм «Вкус вишни». Это был первый иранский фильм за всю историю фестиваля, получивший столь высокую награду. А в 1999 году Киоростами стал обладателем сразу четырех наград Венецианского кинофестиваля, включая Особый приз жюри.