Ասադին ընդդիմացող խմբավորումները ռազմական հանցագործություններ են գործում. «Amnesty International»
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմին ընդդիմացող խմբավորումները մեղավոր են ռազմական հանցագործությունների մեջ: Այդ մասին հայտարարել է «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություն:
Կազմակերպությունը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդ ահաբեկչական խմբավորումներին մեղադրել է փաստաբաններին, լրագրողներին ու երեխաներին խոշտանգելու մեջ:
РИА Новости գործակալության փոխանցմամբ, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը անվանում է այդպիսի 5 խմբավորումներին՝ «Ֆրոնտ Ան-Նուսրա», «Ահրար Աշ-Շամ», «Նուրեդդին Ազ-Զինկի», «Ֆրոնտ Լեվանտա» և «Դիվիզիա 16»:
Իրավապաշտպանները հաղորդում են «առևանգումների վախեցնող ալիքի, խոշտանգումների ու սպանությունների մասին»:
«Մեծաթիվ խաղաղ բնակիչներ գտնվում են մշտական վախի մեջ որ կառևանգվեն այն բանի համար, որ քննադատում են գրոհայինների վարքագիծը», -հայտարարել է Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության ծրագրերի տնօրեն Ֆիլիպ Լյութերը:
Կազմակերպության զեկույցի հիմքում ընկած է առևանգումների 24 և խոշտանգումների 5 դեպք, որոնք իրականացվել են Ասադի ռեժիմին ընդդիմացող խմբավորումների կողմից:

Правозащитная организация Amnesty International обвинила противников режима Асада в военных преступлениях
10:58 05/07/2016
Группировки, противостоящие режиму президента Сирии Башара Асада, виновны в военных преступлениях, говорится в докладе правозащитной организации Amnesty International.
Как передает РИА Новости, правозащитники называют пять оппозиционных формирований, действующих на севере Сирии: связанная с «Аль-Каидой» террористическая группировка «Джебхат Ан-Нусра», «Ахрар Аш-Шам», «Нуреддин Аз-Зинки», «Фронт Леванта» и «Дивизия 16». Эти группировки брали под стражу, пытали адвокатов, журналистов, детей, говорится в докладе.
Правозащитники сообщают о «пугающей волне похищений, пыток и убийств».
«Множество мирных жителей находятся в постоянном страхе быть похищенными за то, что критикуют поведение боевиков, или за то, что не смогут следовать жестким правилам, которые были введены», – заявил директор региональных программ Amnesty International на Ближнем Востоке и в Северной Африке Филип Лютер.
«Сегодня в Алеппо и Идлибе вооруженные группировки могут свободно совершать военные преступления, безнаказанно нарушать нормы международного гуманитарного права», – добавил Лютер.
В основе доклада – 24 случая похищений, совершенных противостоящими режиму Асада группировками с 2012 по 2016 год, а также пять случаев пыток.