Ռուսական թանգարանը երեք ամսով Տրետյակովյան պատկերասրահին է տալիս Հովհաննես Այվազովսկու 33 կտավ
Սանկտ Պետերբուրգի Ռուսական թանգարանը Մոսկվա է ուղարկում Հովհաննես Այվազովսկու 33 կտավ՝ նկարչի 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսում ներկայացնելու  համար: Այսօր Միխայելովյան պալատի դահլիճներն են «լքել» «9-րդ ալիք» և «Ալիք» կտավները: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռուսական թանգարանի հավաքածուում կա Այվազովսկու 54 աշխատանք: Մենք Տրետյակովյան պետական պատկերասրահին ենք տալիս 33 աշխատանք»,- ասել է թանգարանի փոխտնօրենը:
Նախատեսված է, որ Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում ներկայացվելու է Այվազովսկու 100 գեղանկար և 50 գրաֆիկական աշխատանք: Ցուցահանդեսը գործելու է հունիսի 29-ից նոյեմբերի 20-ը:
Տարվա վերջին, երբ Ռուսական թանգարանը կվերադարձնի իր կտավները, կկազմակերպի իր ցուցահանդեսը՝ նվիրված Այվազովսկու հոբելյանին:
Նկարները տեղափոխվում են ֆորգուններով, թանկարժեք կտավների անվտանգությունը տեղափոխման ընթացքում ապահովում են ՆԳՆ-ն աշխատակիցները:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը ևս իր ակտիվ մասնակցությունն է ունենալու  Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում կազմակերպվելիք ցուցահանդեսին: Ազգային պատկերասրահի հավաքածուից մեծանուն հեղինակի 12 ստեղծագործություն ներկայացվելու է ցուցահանդեսում: Տրամադրվելու են նաև թվային լուսանկարներ, որոնք կօգտագործվեն ծովանկարչի նկարների նոր հանդեսի տպագրության համար:
Հովհաննես Այվազովսկին ծնվել է 1817 թվականին  Ղրիմում՝ Թեոդոսիա քաղաքում, Ղրիմում, աղքատ հայ ընտանիքում։ Իր ընտանիքի ազգանունն Այվազյան էր։ Նկարչի նկարներից մի քանիսը կրում են այս ստորագրությունը՝ «Հովհաննես Այվազյան»: Այվազովսկու նախնիները Գալիցիայի հայերից էին, ովքեր XVII–րդ դարում Գալիցիա էին գաղթել Արևմտյան Հայաստանից։ Նրա՝ որպես նկարչի տաղանդը, իր համար ճանապարհ է բացել դեպի Սիմֆերոպոլ քաղաքի գիմնազիա, իսկ հետագայում՝ դեպի Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիա, որը Հովհաննես Այվազովսկին ավարտեց ոսկե մեդալով։
Ստեղծել է 6000-ից ավելի կտավ, հիմնականում ծովանկարներ, քանզի ծովը նրա տարերքն էր, հետաքրքրությունների և բնության հանդեպ մեծ սիրո կենդանի մարմնացում: Նա չի անտեսել նաև հայրենի բնաշխարհը, հայկական թեմատիկան: Աշխատել է շատ արագ, տեսողական վիթխարի հիշողությամբ։ Իր հաջողակ ստեղծագործական գործունեության ընթացքում վաստակած զգալի գումարներով Այվազովսկին բացել է արվեստի դպրոց և պատկերասրահ իր հարազատ Թեոդոսիա քաղաքում։
Այվազովսկու գործերը աճուրդով վաճառվել են մինչև $2 միլիոն 125 հազար ամերիկյան դոլարով։
Հայ կերպարվեստում բնանկարի ժանրի հիմնադիրն է Հովհաննես Այվազովսկին: Ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու արվեստը ժամանակի առաջադիմական գաղափարներն արտացոլող խոշոր մշակութային երևույթ է: Համաշխարհային հռչակ վայելող գեղանկարիչն ունեցել է հարյուր քսան անհատական ցուցահանդես, ներկայացրել իր արվեստը ոչ միայն Ռուսաստանում, այլ նաև եվրոպական երկրներում, Ամերիկայում:

Русский музей на 3 месяца передаст Третьяковке 33 картины Айвазовского
Русский музей отправляет в Москву 33 произведения Ивана Айвазовского на выставку, посвященную 200-летию художника.  Как передает ТАСС, во вторник залы Михайловского дворца покинули знаменитые полотна «Девятый вал» и «Волна».
«В собрании Русского музея 54 работы Айвазовского. Мы даем Третьяковской галерее для выставки 33 работы», – сказал во вторник журналистам и. о. замдиректора Русского музея по научной работе, заведующий отделом живописи XVIII - начала XIX века Григорий Голдовский. По его словам, вместе с полотнами из Русского музея в Москву поедут четыре картины Айвазовского из Царского Села, 15 произведений из петергофской коллекции и 11-12 из Центрального военно-морского музея.
На выставке в Третьяковской галерее планируют показать около 100 живописных произведений и 50 графических листов Айвазовского. Она будет действовать с 29 июля по 20 ноября.
После возвращения картин в конце года Русский музей подготовит свою выставку к юбилею Айвазовского. При этом, как отметил Голдовский, потребности брать для дополнения экспозиции какие-то произведения из других коллекций у Русского музея нет.
Картины будут транспортировать в фургонах, безопасность при перевозке ценнейших полотен обеспечит МВД. Для лучшей сохранности произведений холсты будут отделены от рам, их вновь соединят уже на месте. При прошлых транспортировках, в том числе при эвакуации во время блокады Ленинграда, крупноформатные полотна Айвазовского наматывали на огромные валы. Сейчас, по словам Голдовского, такой необходимости нет – они свободно входят в современные специализированные фургоны, поэтому поедут в расправленном виде.
На время отсутствия картин Айвазовского в постоянной экспозиции их место в залах Русского музея займут эскизы росписей Исаакиевского собора, исполненные в 1843-1848 гг. Карлом Брюлловым, а также религиозная живопись мастера.