Պիպոյան. Տոմսերի թանկացման հետևանքով տուժում են ոչ միայն սպառողները, այլև պետությունը
Հայաստանը Ռուսաստանին միացնող ցամաքային միակ ճանապարհի՝ Լարսի անցակետի փակման հետևանքով այլընտրանք մնացած օդային ճանապարհը խիստ թանկացել է: Նախորդ տարիներին ամռան ամիսներին գրանցվում էր տոմսերի գների 5-ից մինչև 10-20 տոկոս աճ, սակայն հիմա գների աճը բավականին կտրուկ է՝ առանձին դեպքերում մինչև 120 տոկոս:
«Օրինակ, Սոչի-Երևան ուղղության չվերթի տոմսերը թանկացել են ավելի քան 120 տոկոսով: Հասկանալի է, որ այս չափով թանկացումը պայմանավորված է բացառապես Լարսի փակ լինելու հանգամանքով»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը:
Ստեղծված իրավիճակը, ըստ նրա, կառավության ոչ բովանդակային աշխատանքի հետևանք է: Բաց երկնքի քաղաքականության իրականացման մասին հայտարարությունները ոչ մի դրական փոփոխության չի հանգեցրել:
«Բացի այդ, մենք չունենք ազգային փոխադրող, մշակված չեն ազգային սխեմաները, որոնք հնարավորություն կտան կարգավորել գները»,-առկա բացերը թվարկեց ՀԿ նախագահը:
Նրա խոսքով, լավագույն դեպքում պետք է լինեին բոլոր թվարկածները, վատագույն դեպքում՝ դրանցից գոնե մեկը:
«Եթե լիներ ազգային փոխադրող, գուցե սակագների կարգավորման մեխանիզմների բացակայությունը կարելի էր: Եթե ունենայինք լուրջ բիզնես միջավայր, բաց երկինք, այդ դեպքում էլ գների կարգավորման բացակայությունը էլի կարելի էր հասկանալ: Իսկ այս պարագայում գների կարգավորման մեխանիզմների առկայությունն անհրաժեշտություն է»,-ասաց Panorama.am-ի զրուցակիցը:
Ոլորտում մրցակցության ու բաց երկնքի բացակայության, ազգային փոխադրողի, գների կարգավորման վերաբերյալ մեխանիզմների չլինելու, Լարսի փակ լինելու պայմաններում շուկայում մենաշնորհ ունեցող ռուսական ավիաընկերությունները, ըստ Պիպոյանի, եկել են հանցավոր համաձայնության՝ տոմսերի թանկացման շուրջ:
«Ստեղծված իրավիճակում խնդրի կարգավորման գործառույթը պետք է լինի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովինը: Բայց էլի եմ կրկնում, դա պետք է լինի ամենավերջին գործիքը: Պետական դիրքորոշումը ստեղծված իրավիճակում տեսնում ենք բոլորսայլ բոլոր ոլորտներում՝ սկսած Լարսում մնացած քաղաքացիներին օգնության տրամադրումից մինչև ավիատոմսերի գների կարգավորում»,-ասաց նա:
Խախտված իրավունքների վերականգնման համար այս պարագայում սպառողները չեն կարող ինքնուրույն պայքարել. «Սա այն բացառիկ դեպքերից է, երբ սպառողը պետք է հույսը դնի պետական աջակցության վրա: Իրազեկվածության շնորհիվ մենք կարողանանք խնդիր լուծել»:
ՀԿ նախագահն ընդգծում է, որ այս պարագայում տուժում են ոչ միայն քաղաքացիները, այլև պետությունը: Ամռան ամիսներին արտերկրում աշխատող ու ապրող հայրենակիցների հոսքը Հայաստան ակտիվանում էր, նրանք նաև հանգստանալու նպատակով ավտոմեքենաներով գալիս էին Հայաստան ու  բավականին փող ծախսում երկրի ներսում: Այս պարագայում գործ ունենք ահռելի կորուստների հետ:
«Մեծ քանակությամբ մարդիկ չեն եկել Հայաստան, ավտոմեքենայի ճանապարհը փակ է, տոմսերն էլ թանկացել են: Չորս հոգու պարագայում արդեն ինքնաթիռի վրա ծախսելու են այնքան գումար, որքան ի սկզբանե պլանավորել էին ծախսել հայրենիքի ներսում: Մի օրինակնշեմ: Մի քանի հարսանյանց հանդեսների նշանակված օրեր արդեն հետաձգվել են, քանի որ հրավիրված հարազատները չեն կարողացել Երևան հասնել»,-ասաց նա:

Babken Pipoyan: Both the state and consumers equally suffer from the price growth of the air tickets
13:46 06/07/2016
The closure of the Lars road, which is the only route linking Armenia to Russia, has resulted in sharp growth of the air tickets. In the course of previous years, 5 and 10-20 percent rise in prices of the tickets has been observed, yet this year the airline tickets grew sharply, in certain cases reaching 120 percent, Babken Pipoyan, Chairman of Informed and Protected Consumer NGO, told Panorama.am.
According to him, the flight prices from Yerevan to Sochi have risen by 120 percent, which is explained by exclusively the closure of Lars road.
Pipoyan put the blame on the government for the occurred situation, suggesting statements on the open sky policy have brought no positive change thus far.
“Apart from that, we have no national air carrier, national schemes are not worked out to regulate the prices,” Pipoyan outlined the problems.
“If we had a national air carrier, we would probably tolerate the absence of mechanisms for price regulations. Furthermore, the latter would have been tolerated if we had serious business environment, open sky, yet in this situation the mechanism for regulating the prices appears to be a necessity,” stressed Pipoyan.
To him, Russian air companies which hold monopolistic position in the Armenian market, made use from the current situation, through arbitrary raising the prices for the tickets.
“The RA State Commission for Protection of Economic Competition should take the lead in regulating the sphere, which is again, should have been the last tool to be employed. People stuck in Lars from all of us see the states the only body to provide assistance and regulate the prices,” Pipoyan said, adding consumers are unable to protect their violated rights by themselves.
“This is one of the unique cases when the consumer should rely on the state protection. We should face the problem through awareness-raising,” noted the expert, highlighting that not only the citizens but the state suffers from the situation as well.
Chairman of Informed and Protected Consumer NGO next referred to the fact that Armenians, who work in Russia, prefer to return to the motherland in summer by car for vacations, and that the state should be interested in ensuring people spending money in Armenia.
“Many people preferred not to visit Armenia by car due to the closure of the Lars road, while the air tickets were too expensive. The money needed for the air tickets for four people is as much as for the expenses of the whole vacation to taker in Armenia. Let me bring one example. I know several wedding parties have been canceled since relatives invited for the events couldn’t rich Yerevan due to transportation costs,” Pipoyan said