Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Թևանիկ» ֆիլմը Hollywood International Moving Pictures Film Festival -ում (հունիս, 2016) ճանաչվել է «Օտարալեզու լավագույն ֆիլմ»: Այս մասին տեղեկանում ենք ռեժիսորի ֆեյսբուքյան էջից:
«Թևանիկ» ֆիլմն ընդգրվել է Ռուսաստանի VOICES (Vologda Independent Cinema from European Screens) -ի մրցութային ծրագրում: Հուլիսի 7-ին կլինի ֆիլմի ցուցադրությունը «Салют» կինոթատրոնում:
Հայաստանում ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2014 –ին: Ֆիլմը երեք մասից է, երեք պատանիների՝ Արամի, Աստղիկի և Թևանիկի ճակատագրերի դրամատիկ պատմությունն է, որոնց միջոցով ռեժիսորը փորձել է պատմել պատերազմական իրավիճակում հայտնված հայկական փոքրիկ գյուղի մարդկանց, նրանց սիրո և անձնազոհության մասին: Ֆիլմը ստեղծվել է Առնոլդ Աղաբաբովի «Թևանիկ» կինոսցենարի հիման վրա, սցենարը շարունակել է Կարին Խոդիկյանը, երաժշտությունը գրել է Յոնաս Յուրկունասը:

Картина режиссера Дживана Аветисяна «Теваник» признана лучшим фильмом на иностранном языке на международном кинофестивале
10:03 06/07/2016
Картина режиссера Дживана Аветисяна «Теваник», повествующая о карабахской войне, на Hollywood International Moving Pictures Film Festival (июнь, 2016 год) победила в номинации «Лучший фильм на иностранном языке». Об этом сообщается на странице режиссера в социальной сети Facebook.
Кроме того, фильм «Теваник» включен в конкурсную программу российского кинофестиваля VOICES, который пройдет в Вологде с 7 по 9 июля.
Премьера картины «Теваник» состоялась весной 2014 года в Ереване. Фильм, в целом повествующий о карабахской войне, состоит из трех частей.