«Ընդունել օրենք, որը կպակասեցնի մարդու գործող եկամուտը, դրան նույնիսկ աբսուրդ ասելը քիչ է». Ստեփան Մարգարյան
14:09 06/07/2016
Նոր հարկային օրենսգիրքը, եթե ընդունվի այս ձևով, ապա այն կհարվածի միջին աշխատավարձ ստացողին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը:
«Գիտենք, որ նոր օրենսգրքով մինչև 120 հազար դրամ աշխատավարձի դեպքում եկամտահարկը կկազմի 23 տոկոս , իսկ 120-ից մինչև 1 միլիոն ստանալը փոխվում է միանգամից 28 տոկոս: Մեր երկրում 120 ու 150 հազար դրամ աշխատավարձերն առանձնապես շատ չեն տարբերվում: Ինչու մինչև 120-ը մի փոքր պակաս է հարկը, իսկ 120-ից հետո՝ մի փոքր ավելի բարձր, անհասկանալի է»,-ասաց պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝  ընդունելով օրենք, որը մարդու գործող եկամուտը պակասեցնում է, սրան նույնիսկ աբսուրդ ասելը քիչ է. «Այդպիսի բան չի լինում, որպես կանոն ընդունված օրենքները չպիտի ազդեն գոյություն ունեցող իրավիճակին: Կարող են չլավացնել, բայց բերել մի վիճակի, երբ որ մարդն ունի մի եկամուտ, երբ փոխում ես օրենքը և ասում, որ քո եկամուտը պետք է պակասեցնել, սրան աբսուրդ ասելը քիչ է: Հույս ունեմ, որ կառավարությունը կհրաժարվի այս նախագծից, բայց եթե չհրաժարվի, այդ դեպքում առաջիկայում ընտրություններ են, թող ժողովուրդը որոշի ինչ անել»:

«Даже абсурдом назвать нельзя»: депутат С. Маргарян раскритиковал проект нового Налогового кодекса Армении
Если проект нового Налогового кодекса Армении будет принят в нынешнем виде, то данный документ ударит по гражданам со средней заработной платой. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат Национального Собрания РА Степан Маркарян.
Отметим, НС Армении на внеочередном заседании 15 июня в первом чтении одобрило проект нового Налогового кодекса РА соотношением голосов 68 «за», 21 – «против» и 18 – «воздержавшихся». Проект нового Налогового кодекса РА вызвал серьезную обеспокоенность и несогласие депутатов Национального Собрания РА, бизнес-сообщества и экспертных кругов, было даже заявлено, что «изменения могут привести к краху малого и среднего бизнеса в стране».
«В соответствии с проектом нового Налогового кодекса РА при зарплате до 120 тысяч драмов подоходный налог будет составлять 23%, а при заработной плате от 120 тысяч до 1 миллиона драмов – 28%. В нашей стране зарплаты в 120 и 150 тысяч драмов особо не отличаются друг от друга. Почему при зарплате от 120 тысяч драмов подоходный доход намного больше – не понятно», – сказал парламентарий.
При этом С. Маркарян подчеркнул: «Принятие такого закона, который может сократить существующий доход человека, даже абсурдом назвать нельзя».