Սամցխե-Ջավախքի Ճոբարեթ գյուղում հայտնաբերվել է 5000 տարվա պատմություն ունեցող բնակավայր
Սամցխե-Ջավախքի Ճոբարեթ գյուղում Արաքս գետի մշակութային բնակավայր են հայտնաբերել: Այդ նմուշները պատկանում են մ.թ.ա. 4-րդ դարի կեսերին: Ասպինձայի մունիցիպալիտետի Ճոբարեթ գյուղի Արաքս գետի մշակութային բնակավայրը ունի մոտ 5000 տարվա պատմություն: Այս մասին տեղեկանում ենք akhaltskha.net կայքից:
Ասպինձայի մունիցիպալիտետի տեղեկատվությամբ, այդ տարածքում անցկացվում են հնագիտական աշխատանքներ: Տվյալ հետազոտությունները անցկացվում են Վրաստանի Ազգային Թանգարանի և Ավստրալիայի Մելբուրն քաղաքի միասնական ուժերով:
Հնագիտական արշավախումբը տերասների արտեֆակտներ է գտել:
Հայտնաբերված են քարե շինություններ, բնակելի և տնտեսական ամբարներ, շտեմարաններ, կրակարաններ և ամանեղենի տարբեր տեսականի:

Cultural settlement of river Araks has been discovered in Chobaret village, Samtskhe-Javakhk, akhaltskha.net reports
According to the source, the artefacts date back to mid-4th century BC. The settlement has a history of more than 5000 years.
According to Aspindza Municipality, this site has been a subject for archaeological excavations. The research is conducted with the efforts of Georgian National Museum and the city of Melbourne, Australia.
Stone buildings, living and utility quarters, barns, fireplaces and various tableware tools have been discovered during the excavations.