Արցախում ծանր վիրավորված Հովհաննեսը սկսել է քայլել ու կատակներ անել
Արցախում մայիսի 13-ին ծանր վիրավորում ստացած Հովհաննես Պողոսյանը հենակների օգնությամբ արդեն փորձում է քայլել: Ինչպես Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Հովհաննեսի մայրը՝ Գայանե Ասատրյանը, երեկ մի քանի քայլ է արել, աստիճանաբար կփորձեն քայլերն ավելացնել:
«Հովհաննեսը դեռևս աջ կողմը չի շարժում, ձեռքը թույլ է, սակայն բժիշկները վստահեցնում են՝ ժամանակի ընթացքում կկարողանա շարժել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ եթե այսօր կարողանում է կանգնել և նույնիսկ մի քանի քայլ անել, ապա նման արդյունքի հասել են նաև մերսումների շնորհիվ. «Օրական 2-3 ժամ մերսումներ, բուժական ֆիզկուլտուրա են անում և արդյունքում մահացած բջիջները վերականգնվել են»:
Տիկին Գայանեի խոսքերով՝ բժիշկների ուշադրությունն ու հոգատարությունը ևս դրական է ազդում Հովհաննեսի առողջության վրա. «Հովհաննեսս հումորով տղա է, արդեն բժիշկների հետ կատակներ է անում»:
Զինծառայողի հետ աշխատում է նաև լոգոպեդը, եթե 10-15 օր առաջ փորձում էր բառեր արտաբերել, այսօր արդեն ամբողջական նախադասություններ է կազմում:
Տիկին Գայանեն վստահ է, որ որդին ինքնուրույն քայլելու է, պարզապես ժամանակ է պետք:
«Ամեն օր մի դրական փոփոխություն լինում է: Տղաս հրաշքով փրկեց ու վստահ եմ, որ որդիս քայլելով է տուն գալու»,- ասաց Հովհաննեսի մայրը:
Հիշեցենենք, որ 1995թ. ծնված Հովհաննես Պողոսյանը մայիսի 13-ին ստացել է գանգուղեղի հրազենային ծանր վիրավորում, գլխուղեղի սալջարդ, այլ բազմաբեկորային կոտրվածքներ։ Վիրավորում ստանալուց հետո զինծառայողը տեղափոխվել էր Մարտակերտի հոսպիտալ, վիրահատվել, ապա տեղափոխվել Ստեփանակերտի հոսպիտալ, իսկ հետո՝ Երևան: Ի դեպ Հովհաննեսը երկրորդ անգամ է վիրավորվել: Առաջին անգամ թեթև վնասվածք է ունեցել և նորից դիրքեր է բարձրացրել:

Тяжелораненый военнослужащий Армии обороны НКР Ованнес Погосян начал ходить и разговаривать
Военнослужащий Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Ованнес Погосян (1995г.р.), получивший тяжелое огнестрельное ранение в результате обстрелов вооруженными силами Азербайджана, уже пытается ходить с помощью костылей. Об этом сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am мать военнослужащего Гаяне Асатрян.
Отметим, 13 мая О. Погосян получил тяжелое проникающее огнестрельное ранение в голову, у него диагностированы также ушиб головного мозга и осколочные переломы. После получения ранения военнослужащий был доставлен в госпиталь Мартакерта в НКР, прооперирован и переведен в госпиталь Степанакерта. В Центральный клинический военный госпиталь Минобороны РА О. Погосян был доставлен 15 мая.
«Накануне Ованнес сделал несколько шагов, будем стараться постепенно увеличивать их количество. Пока он не может двигать правой частью, рука еще слаба, однако врачи заверяют, что со временем Ованнес сможет ею двигать. Стоять и делать несколько шагов Ованнес может только благодаря массажам. Каждый день в течение 2-3 часов ему делают соответствующие массажи, а также проводят лечебную физкультуру», – сказала собеседница Panorama.am.
При этом мать раненого военнослужащего подчеркнула, что внимание и забота врачей также оказывают положительное влияние на состояние здоровья Ованнеса.
«У Ованнеса хорошее чувство юмора, он даже шутит с врачами», – добавила Гаяне Асатрян.
По ее словам, с раненым военнослужащим также работает логопед.
«Если 10-15 дней назад Ованнес пытался произнести хотя бы несколько слов, то сегодня он уже может говорить полными предложениями», – отметила Г. Асатрян.
Мать раненого военнослужащего уверена, что ее сын будет в состоянии ходить самостоятельно.
«Для этого просто нужно время. Каждый день мы видим тот или иной позитивный сдвиг. Мой сын чудом спасся, я уверена, что Ованнес придет домой самостоятельно», – добавила собеседница Panorama.am.