Սերժ Սարգսյան. Ստատուս քվոն կփոխվի, եթե ճանաչվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Լեհաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում մասնակցել է Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ և ոչ անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ձևաչափով հանդիպմանը, որն անցկացվում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ՀՀ Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպմանը
«Մեծարգո՛ նախագահ Դուդա,
Հարգարժա՛ն պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Բոլոր ներկաներիս այսօր միավորում է բարեկամ աֆղան ժողովրդի համար խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն ապահովելու անհրաժեշտության գաղափարը:
Հայաստանը, որպես համագործակցային անվտանգության ջատագով, հաստատակամ է իր համեստ ներդրումը բերելու միջազգային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման ջանքերին: 2015 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած Խաղաղապահության գագաթնաժողովի ժամանակ Հայաստանը լրացուցիչ հանձնառություններ ստանձնեց՝ նախապատրաստել երկրորդ աստիճանի դաշտային հոսպիտալ և ապահովել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի վնասազերծման հատուկ վաշտի պատրաստականությունը: Մենք վերահաստատել ենք մեր ներգրավումը մինչև 130 զինվորականներով «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության կազմում և պատրաստ ենք շարունակելու նաև 2016 թվականից հետո: Այս կապակցությամբ պետք է հատուկ ընդգծեմ Գերմանիայի հետ մեր արդյունավետ համագործակցությունը, որն իմ կարծիքով ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների փոխգործակցության լավագույն և ուսանելի օրինակներից է:
Պատրաստակամություն ենք հայտնել նաև մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Տևական գործընկերություն» առաքելությանը, երբ այն փոխարինի «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությանը: Այդ նպատակով Հայաստանը ներգրավված է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի քաղաքացիական ժամանակավոր ներկայության պլանավորման գործընթացին:
Հայաստանը խաղաղության և անվտանգության ակտիվ ջատագով է նաև մեր տարածաշրջանում և մշտապես հանդես է եկել մեզ համար խիստ կարևոր՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման դիրքերից: Սույն թվականի մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների բարձր ներկայացուցիչների՝ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ հանդիպման արդյունքում համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատվեց, որ հիմնախնդիրը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, և ընդգծվեց 1994 թվականի հրադադարի և 1995 թվականի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին անժամկետ համաձայնագրերի հարգման կարևորությունը:
Միաժամանակ հայտարարության մեջ ամրագրվեց ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծում հրադադարի խախտումներն արձանագրող հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի կարողությունների ընդլայնումը: Այս մոտեցումը ամրապնդվեց նաև Սանկտ Պետերբուրգում կայացած՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների եռակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարության մեջ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած մեղադրանքներին, տեղին չեմ համարում մեր այս հանդիպումը, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի հռչակագրերը արհեստականորեն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քննարկման հարթակ դարձնելը. դրա համար կա մասնագիտացված կառույց:
Պարզապես պարտքս եմ համարում հատուկ ընդգծել, որ այսօր հակամարտության խաղաղ կարգավորման գլխավոր խոչընդոտը Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության վարած քաղաքականությունն է և հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կամքի բացակայությունը: Դրա վառ ապացույցն էր Ադրբեջանի կողմից ընթացիկ տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան, ինչը խոշոր հարված հասցրեց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների կողմից իրականացվող ջանքերին: Ստատուս քվոն կփոխվի, եթե ճանաչվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:

Президент Армении: Статус-кво изменится, если будет признана реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в столице Республики Польша Варшаве принял участие во встрече миссии в Афганистане «Решительная поддержка» в формате глав государств и правительств стран-членов НАТО и не являющихся членами Альянса, которая проводится в рамках саммита Североатлантического альянса. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«Всех присутствующих сегодня здесь объединяет идея необходимости обеспечения мира, безопасности и стабильности для дружественного афганского народа.
Армения как апологет коллективной безопасности привержена внесению своего скромного вклада в усилия по укреплению международной безопасности и мира. На состоявшемся в сентябре 2015 года в Нью-Йорке саммите, посвященном миротворчеству, Армения взяла на себя дополнительные обязательства, которые представляют собой подготовку полевого госпиталя второй степени и обеспечение готовности специальной роты по обезвреживанию самодельных взрывных устройств. Мы подтвердили свою вовлеченность 130-ю военными в состав миссии „Решительная поддержка” и готовы продолжить участие и после 2016 года. В связи с этим должен особо подчеркнуть наше эффективное сотрудничество с Германией, что, по моему мнению, является лучшим и поучительным примером сотрудничества стран-членов НАТО и партнеров», – отметил в своей речи президент Армении.
«Мы выразили также готовность участвовать в миссии НАТО „Длительное партнерство”, когда она придет на смену миссии „Решительная поддержка”. С этой целью Армения вовлечена в процесс планирования временного гражданского присутствия НАТО в Афганистане», – подчеркнул президент.
«Армения является также активной сторонницей мира и безопасности в нашем регионе и всегда выступала с позиций мирного урегулирования крайне важной для нас карабахской проблемы. В совместном заявлении по итогам состоявшейся 16 мая с.г. в Вене встречи при участии высокопоставленных представителей стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – госсекретаря США Джона Керри, министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова и госсекретаря Франции по европейским вопросам Арлема Дезира, было вновь подтверждено, что у конфликта не может быть военного решения, была подчеркнута важность соблюдения бессрочных соглашений об установлении режима прекращения огня 1994г. и об укреплении режима перемирия 1995г.
Одновременно в заявлении было закреплено внедрение механизмов ОБСЕ по расследованию нарушений режима перемирия на линии соприкосновения и расширение потенциала офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. Этот подход был закреплен заявлением, принятым по итогам встречи президентов Армении, России и Азербайджана в Санкт-Петербурге», – напомнил Серж Саргсян.
«Что же касается озвученных президентом Азербайджана обвинений, то считаю неуместным искусственно превращать эту нашу встречу, а также резолюции НАТО в площадку по обсуждению проблемы Нагорного Карабаха. Для этого существует специализированная структура. Просто считаю своим долгом особо подчеркнуть, что сегодня главным препятствием мирного урегулирования конфликта является проводимая высшим руководством Азербайджана политика и отсутствие воли по решению вопроса мирным путем. Ярким примером этого является развязанная Азербайджаном в апреле с.г. широкомасштабная агрессия против Нагорного Карабаха, которая нанесла значительный удар по усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование», – сказал глава армянского государства.
«Статус-кво изменится, если будет признана реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение», – подчеркнул президент Армении.