Համո Բեկնազարյանի «Զարե» ֆիլմի ցուցադրությամբ նախօրեին տրվել է «Ոսկե ծիրան» Երևանի 13-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը: Փառատոնի հյուրերն անցել են Կարմիր գորգի վրայով:
Նախքան փառատոնի հանդիսավոր բացումը կայացել է Ծիրանօրհեքի արարողություն, Շառլ Ազնավուրի հրապարակում բացվել են կինոօպերատոր Ալբերտ Յավուրյանի, կինոռեժիսորներ Էդմոնդ Քեոսոյանի և Դմիտրի Կեսայանցի հիշատակը հավերժացնող աստղեր: Աստղերը բացել են կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը և կինոգետ, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր, ՀՀ վաստակավոր գործիչ Դավիթ Մուրադյանը:
Նշենք, որ փառատոնը նվիրված է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին: Փառատոնի ժյուրին գլխավորում է հանրահայտ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը:
Փառատոնային յոթ օրերին ներկայացվելու են մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերում ընդգրկված շուրջ 135 ֆիլմ: Յուրաքանչյուր մրցութային կարգում շնորհվում է գլխավոր մրցանակ և մեկ հատուկ մրցանակ:
Փառատոնի հյուրերն են «Հարավսլավական սև ալիքի» ամենախոշոր և ակնառու ներկայացուցիչների մեկի՝ սերբ կինոռեժիսոր Ժելիմիր Ժիլնիկը, անվանի ռեժիսոր և օպերատոր Ֆրեդ Քելեմենը, ֆրանսիացի հանրահայտ դերասանուհի, մեծանուն ռեժիսորների ֆիլմերի աստղ Ժակլին Բիսեթը և կինեմատոգրաֆիայի այլ հայտնի դեմքեր:
«Ոսկե ծիրան»-ը մեկ շաբաթ իսկական տոն է մատուցում կինոսերներին,Երևանի հյուրերին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին.
«Ջերմորեն ողջունում եմ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին և հյուրերին:
Ուրախալի է, որ արդեն 13-րդ անգամ Հայաստանի մայրաքաղաքը դառնում է նման կարևոր մշակութային իրադարձության կենտրոն: Ավելորդ է խոսել ժամանակակից աշխարհում կինոյի ունեցած դերի և նշանակության մասին: Սակայն ավելորդ չէ կրկին ընդգծել մեր նվիրվածությունը մշակութային ու քաղաքակրթական այն հզոր ալիքին, որ կոչվում է համաշխարհային կինեմատոգրաֆ: Ավելորդ չէ նաև կրկին շեշտել մեր հավատարմությունը հայ կինոյին և նրա ավանդույթներին, քանզի կինոն հասարակության նորոգման, արժեքների վերաիմաստավորման ու արդիականացման լուրջ խթան ու բաղադրիչ է:
«Ոսկե ծիրանը» յուրօրինակ պատուհան է դեպի աշխարհ ոչ միայն հայ հանդիսատեսի, այլև մասնագետների համար: Մշակութային-հոգևոր առումով այն նաև փորձառությամբ, գիտելիքով, գեղագիտությամբ և արվեստով հարստանալու արդյունավետ ճանապարհ է: Ահա «Ոսկե ծիրանի» մեծագույն առաքելությունն ու խորհուրդը:
Կրկին ողջունում եմ «Ոսկե ծիրան» 13-րդ միջազգային կինոփառատոնը՝ մաղթելով հաջողություն և լեփ-լեցուն դահլիճներ, իսկ մասնակիցներին և հյուրերին՝ անմոռանալի տպավորություններ»:

«Золотой абрикос» – своеобразное окно в мир. В Ереване начался праздник кино
Показом фильма режиссера Амо Бекназаряна «Зарэ», снятым армянской киностудией «Арменфильм» в 1926г., 10 июля в Ереване открылся 13-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос».
В конкурсной и внеконкурсной программах XIII международного кинофестиваля «Золотой абрикос» участвуют около 135 фильмов. В рамках кинофестиваля в этом году запланирован ряд программ: «Новое французское кино»,  «Новое датское кино»,  «Новое баскское кино», «Армянское кино: современность» и программа, посвященная 400-летию со дня смерти Уильяма Шекспира. Жюри XIII Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» возглавляет композитор Тигран Мансурян.
В рамках XIII ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» на площади Шарля Азнавура в центре Еревана открыты три звезды в память о выдающихся армянских кинодеятелях: Эдмонде Кеосаяне, Дмитрии Кесаяне и операторе Альберте Явуряне. В этом году кинофестиваль посвящен 25-летию независимости Республики Армения.
Послание участникам кинофестиваля «Золотой абрикос» направил президент Армении Серж Саргсян. Текст послания приводит пресс-служба главы армянского государства:
«Сердечно приветствую организаторов, участников и гостей Международного кинофестиваля „Золотой абрикос".
Радует, что уже 13-ый раз столица Армении становится центром такого важного культурного события. Излишне говорить о роли и значении кино в современном мире. Однако нелишне вновь подчеркнуть нашу преданность той мощной культурной и цивилизационной волне, которая называется всемирный кинематограф. Нелишне также вновь подчеркнуть нашу верность армянскому кино и его традициям, поскольку кино является серьезным стимулом и компонентом общественного обновления, переоценки и модернизации ценностей.
„Золотой абрикос" – своеобразное окно в мир не только для армянского зрителя, но и для специалистов. В духовно-культурном плане оно также является плодотворным путем для обогащения опытом, знаниями, пониманием эстетики и искусства. Вот высочайшая миссия и смысл „Золотого абрикоса".
Вновь приветствую 13-ый Международный кинофестиваль „Золотой абрикос”, желая успеха и полных залов, а участникам и гостям – незабываемых впечатлений».