«Ընտանեկան բռնութան կանխարգելման» օրենքի ընդունման հարցում բացակայում է քաղաքական կամքը. Մ. Մաթոսյան
16:47 11/07/2016
Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով պետությունը պարտավորված է պաշտպանելու մարդու հիմնարար՝ կյանքի իրավունքն, որ այս դեպքում չի կատարվել: Ունենք մի ընտանիք, որում բազմաթիվ անգամ նման խնդիր է եղել, մի քանի անգամ դիմել են ոստիկանություն, կա դատավճիռ, որն ի կատար չի ածվել,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց իրավապաշտպան, հրապարակախոս Զառա Հովհաննիսյանը՝  խոսելով հուլիսի 8-ին Երևանում տեղի ունեցած դաժան սպանության վերաբերյալ. կացնահարվել է մի ողջ ընտանիք՝ տղամարդու կողմից, ով եղել է այդ ընտանիքի դստեր ամուսինը: Հարձակման արդյունքում կացնով սպանվել է ընտանիքի մայրը, իսկ հայրն ու դուստրը գտնվում են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում:
Զ. Հովհաննիսյանի խոսքով, արդեն մի քանի անգամ բարձրաձայնել են «Ընտանեկան բռնութան կանխարգելման» օրենքի ներդրման մասին, սակայն  ձգձգվում է:
«Մի քանի անգամ նամակով դիմել ենք արդարադատության նախարարություն՝ ընդգրկվելու այն խմբում, որը նախապատրաստում է օրենքի նախագիծը: Ոչ մի արձագանք: Այդ անտարբերությունը, փակ համակարգի մեջ մնալը, սահմանազատումը՝ ՀԿ-ները մի կողմ, պետությունը մի կողմ, դատաիրավական համակարգը՝ մի կողմ, այսինքն խնդիրն այնպես չէ գնահատված, որպեսզի միասնական ջանք գործադրվի դրա լուծման ուղղությամբ»,- ասաց նա:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանի խոսքով, ոստիկանությունը շատ թափանցիկ է աշխատում, ոչ է ասում է բռնությանը, իր բոլոր լծակները, որոնք սահմանված են օրենքով, կիրառում է:
«Կիրառվել  է նաև այս դեպքում»,- ընդգծեց նա:
Ն. Դուրյանն ասաց, որ այդ ընտանիքում վատառողջ մթոնոլորտ է տիրել. «Այս գործով մենք ունեցել ենք ութ ամփոփագիր, դեպքեր են եղել, երբ կինն է ահազանգել, որ ամուսինը ծեծում է իրեն և մայրիկին,  դեպքեր են եղել, երբ ամուսինն է ահազագել, որ կինն ու նրա մայրը իրեն են ծեծում: Բոլոր ահազանգերով ոստիկանության օպերատիվ խումբն անմիջապես գնացել է դեպքի վայր, ընթացք է տրվել»:
Խոսելով օրենքի մասին, Ն. Դուրյանը տեղեկացրեց, որ կա միջգերատեսչական խումբ, որ աշխատում է  ընտանեկան բռնության օրենքի  վրա:
«Կանանց աջակցման կենտրոնի» հիմնադիր Մարո Մաթոսյանն ասաց, որ օրենքի ընդունման հարցում չկա քաղաքական կամք, քանի որ օրենքը պահանջում է կանգարխելում, ինչը ենթադրում է  ապաստարաններ:
«Այսինքն՝ ֆինանսի հետ է կապված: Դրա համար ձգձգում են այս ամբողջ պրոցեսը»,- նշեց նա:
Ըստ Մ. Մաթոսյանի, «Ընտանեկան բռնութան կանխարգելման» օրենքը կօգնի փոխել մարդկանց մտածելակերպը, որ ընտանեկան բռնությունը քրեական հանցագործություն է:

Maro Matosyan: Political will is lacked for adopting the law on preventing domestic violence
Article II of the European Convention of Human Rights states that the state is obliged to protect everyone’s right to life, which is violated in the current case. We have a family, that has numerously applied to competent bodies, the police about the occured cases of violence, there is a court verdict, which never fulfilled, human rights defender, publicist Zara Hovhannisyan told reporters at a meeting, when speaking of the June 8 tragic incident occurred in Yerevan.
To remind, a man killed his mother-in-law and injured his former wife and father-in law with axe over what he claimed illegal ban on visiting his son. The injured are in critical condition in Erebouni medical center.
To Hovhannisyan, they have voiced up the necessity of the law on preventing domestic violence, while the issue is constantly delayed.
“We have applied to the Justice Ministry for several times asking to be included in a working group dealing with the drafting of the law. We have received no feedback thus far. This indifference, isolation, delineating between the NGOs from one hand and the state and judicial system from the other hinders joint efforts to solve the issue,” noted Hovhannisyan.
Colonel Nelly Duryan, Head of the Criminal Investigation 3-rd Division of the RA Police, present at the meeting, noted the Police works transparently, combats the violence within its authority given by the law.
Duryan next reflected on the case under consideration, referring to the poor atmosphere in the mentioned family: “We had recorded 8 briefs over the case. There were cases when the wife reported about the violence against her and her mother. In other cases, the husband reported the police about being beaten by his wife and her mother. The operative group of the police each time proceeded with the cases.”
As to the law on preventing domestic violence, Nelly Duryan said an intergovernmental working group is developing the draft legislation
Head of “Women’s support center” NGO Maro Matosyan said there is no political will in adopting the law, since the it requires prevention which implies establishment of shelters.
“That is to say the adoption of the legislation is linked to obtaining relevant funds. Consequently, the whole process is delayed,” noted Matosyan, adding the Law “On preventing domestic violence” will change people’s understanding about domestic violence to perceive it as a criminal act.