«Ոսկե ծիրան». «Ֆիլմում ներկայացված է, թե ինչպես կյանքում շատ հաճախ արդարությունը կարող է վերածվել բիզնեսի»
15:00 12/07/2016
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 13-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Միջազգային խաղարկային ֆիլմ» մրցույթում ընդգրկված է բուլղարուհի ռեժիսոր Իգլիկա Տրիֆոնովայի «Դատախազը, դատապաշտպանը, հայրը և որդին» ֆիլմը:
Երկու պատվախնդիր փաստաբաններ հանդիպում են ռազմական հանցանքների համար մեղադրվող Միլոռադ Կրստիչի՝ բոսնիական պատերազմի հրամանատարի դատավարությանը: Դատապաշտպանին՝ Միխայիլ Ֆիննին հաջողվել է հերքել իր հաճախորդին ներկայացվող մեղադրանքները: Համոզված լինելով, որ Կրստիչը մեղավոր է, դատախազ Կատրին Լագրանժը որպես վկա կանչում է մի երիտասարդի, որը ցուցմունք է տալիս Կրստիչի դեմ: Նա պնդում է, որ իր ծնողները լքել են իրեն, երբ շատ փոքր է եղել և Կրստիչի զինվորներից է եղել: Ֆիննը հետաքննություն է սկսում վերջինիս վկայությունների իսկությունը ստուգելու համար և շուտով հանդիպում է երիտասարդի ընտանիքին: Ֆիլմը ներշնչված է իրական պատմությունից: Ֆիլմում որդուն մարմնավորել է հայազգի դերասան Հովհաննես Թորոսյանը:
«Ֆիլմը փառատոնի շրջանակում արդեն երեկ ցուցադրվել է: Երեկ  Բոսնիայում սգո օր էր, հիշում էինք ցեղասպանության (1995 թ., Սրեբրենիցա) զոհերին: Հստակ չգիտեմ, պատահականություն էր, թե կազմակերպիչներն էին այդպես որոշել, որ հենց երեկ ցուցադրվիայս ֆիլմը: Նշում եմ, քանի որ ինձ համար շատ կարևոր է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց դերասան Իզուդին Բայրովիչը, ով ֆիլմում մարմնավորել է հորը:
Դիտարկմանը, թե  ֆիլմում զուգահեռներ կան Հայոց ցեղասպանության հետ, դերասանն արձագանքեց. «Իհարկե, նմանություններ կան»:
Նա նշեց, որ այս ֆիլմը ոչ թե պատերազմի մասին է, այլ պատերազմի հետևանքների. յուրաքանչյուր զոհ արդարություն է պահանջում, ֆիլմում ներկայացված է, թե ինչպես կյանքում շատ հաճախ արդարությունը կարող է վերածվել բիզնեսի:
Իզուդին Բայրովիչը նշեց, որ ֆիլմը դեռևս չի ցուցադրվել Բոսնիայում և չի կարող ասել, թե ինչպես կարձագանքի հանդիսատեսը: Արդեն  ցուցադրվել է Էստոնիայում, Բուլղարիայում, Ամստերդամում: Ըստ դերասանի, բալկանյան ժողովուրդները, ովքեր գրեթե նման իրադարձություններ ապրել են, այլ կերպ ընկալեցին ֆիլմը ի տարբերություն Հյուսիսային Եվրոպայի հանդիսատեսի, ում համար պարզ չէր, թե ինչ իրադարձություններ են պատկերված ֆիլմում:
«Այն ժողովուրդները, ովքեր ապրել են նման ողբերգություն, իրար լավ են հասկանում»,- ընդգծեց Իզուդին Բայրովիչը:

Film “The Prosecutor, the Defender, the father and his son” by Bulgarian Director Iglika Triffonova, is included in Feature Competition of the 13th Golden Apricot International Film Festival
Two ambitious lawyers face each other in the trial of Milorad Krstić, who’s accused of committing war crimes as a commander in the Bosnian war. The defender, Mikhail Finn, has managed to refute all the accusations against his client. Convinced of Krstic’s guilt, Catherine Lagrange, the prosecutor, summons a young man with incriminating evidence against Krstić. He claims to have been abandoned by his parents as a child and to have been one of Krstić’s soldiers. Defender Finn starts to investigate in order to verify the witness’ testimony – and soon encounters the young man’s family.
“The film was screened on Monday within the scope of the festival. In Bosnia the anniversary of the Genocide was marked yesterday (Srebrenica, 1995). I am not certain whether that was a coincidence or planned by the organizers to screen the film yesterday. I stress this, since it is quite important for me”, - Director Iglika Triffonova told reporters at the meeting, adding she embodied her father in the film.
Asked whether there are parallels with the Armenian Genocide, the actor Izudin Bajrović, present at the meeting, said “Certainly, there are parallels”.
He stressed that that he film is not about a war, but of the consequences of that each victim demands justice, while the film shows how justice in life turns into a business.
Izudin Bajrović informed the film have not yet been screened in Bosnia and cannot say what feedback the spectators will give. It has been presented in Estonia, Bulgaria, and Amsterdam thus far. According to the actor, Balkan people who passed through such tragedies, perceived the film differently as compared to the Northern Europeans who lacked any idea about the events depicted in the film.