«Լեռնային Ղարաբաղի Սահմանադրությունը, որը հանրաքվեի արդյունքում ընդունվել է 2007 թվականին, սահմանում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը մինչև տարածքային ամբողջականության վերականգնում և սահմանների ճշգրտում»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Նրա խոսքով, ԼՂՀ Սահմանադրությամբ, մինչև ԼՂ հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը, սահմանների ճշգրտումը և ամբողջական վերականգնումը ԼՂՀ իշխանությունը տարածվում է այն տարածքների վրա, որոնք փաստացի գտնվում են ԼՂՀ վերահսկողության ներքո:
Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե ինքը, որպես ՀՀԿ ղեկավար կազմի անդամ, ո՞ր տարածքներն է պատրաստ զիջել բանակցությունների արդյունքում, Աշոտյանը արձագանքեց. «ԼՂՀ բանակցային գործընթացը մեկնարկել է քսան տարի առաջ, և այն ի սկզբանե նպատակ է ունեցել գալ երկարատև խաղաղության բանաձևի: Այդ բանաձևումը հնարավոր է բանական փոխզիջումների շրջանակներում: Ես իրավասու չեմ պատասխանելու և ճիշտ չեմ համարում հիմա անդրադառնալ, թե ինչն ինչի դիմաց կարելի է փոխզիջել:
Բայց ակնհայտ է, որ խաղաղ գործընթացը, որպես այդպիսին, եթե մեկնարկել է, ապա և՛ 90-ականների իշխանությունը, և՛ 2000-ականների իշխանությունը, և՛ այսօրվա իշխանությունը բանակցային գործընթացում գնում են բանական փոխզիջումների, որոնք չեն կարող հարցականի տակ դնել և չեն դնելու հարցականի տակ ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման և սեփական պետություն կառուցելու իրավունքը: Ինչպես օրերս շատ բաց տեքստով ասաց երկրի նախագահը, եթե անգամ ամբողջ աշխարհը միավորվի, չի կարող ստիպել ԼՂՀ ժողովրդին ապրել Ադրբեջանի կազմում»:

Армен Ашотян: Взаимные уступки не могут ставить под вопрос право народа НКР на самоопределение
Принятая по итогам референдума 2007г. Конституция Нагорно-Карабахской Республики четко определяет территорию НКР – вплоть до восстановления территориальной целостности и уточнения границ.  Об этом заявил сегодня на брифинге зампредседателя правящей Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян.
А. Ашотян подчеркнул: согласно Конституции НКР, до окончательного урегулирования карабахской проблемы, уточнения границ и полного восстановления власть Нагорно-Карабахской Республики распространяется на территории, которые фактически находятся под контролем Арцаха.
Отвечая на вопрос журналиста о возможности территориальных уступок, Ашотян сказал: «Переговорный процесс по урегулированию карабахской проблемы стартовал 20 лет назад. Его цель изначально заключалась в том, чтобы  достичь формулы прочного мира. В этой формуле возможны разумные взаимные уступки. Я не правомочен отвечать, что и в обмен на что можно уступить».
«Но очевидно следующее: если идет мирный процесс, то и власти 90-ых гг., и власти 2000-х годов, и действующие власти в рамках переговорного процесса идут на разумные взаимные уступки, которые не могут и не будут ставить под вопрос право народа НКР на самоопределение и построение собственного государства. Как недавно открытым текстом сказал глава армянского государства, если даже весь мир объединится, ничто не может заставить народ Нагорного Карабаха жить в составе Азербайджана», – подчеркнул Ашотян.