Հայաստանում կարտադրվի ռազմական նշանակության գիշերային տեսանելիության և ջերմատեսիլ սարքեր
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում «Ունիկում Ինժիներինգ» ընկերությանն տրամադրեց «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ տարածքում շահագործողի թույլտվություն՝ էլեկտրոնիկայի և ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտում գործունեություն ծավալելու համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ ընկերությունը նախատեսում է ԱՏԳ-ում կազմակերպել ռազմական նշանակության գիշերային տեսանելիության և ջերմատեսիլ սարքերի արտադրություն:
Նախատեսվում է, որ ծրագրի երկրորդ տարում` 2017թ., արտահանման ծավալները կկազմեն մոտ 5 մլն. դոլար, իսկ 5-րդ տարում` շուրջ 12 մլն. դոլար: Ծրագրի առաջին տարվա ընթացքում նախատեսվում է արտադրել և արտահանել մինչև 1000 սարքեր, հետագայում ավելացնելով քանակը մինչև 5500-ի: Արտահանման հիմնական ուղղությունը հանդիսանում է ՌԴ-ն:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն՝ ծրագրի շրջանակներում (5 տարի) իրականացվելիք ներդրումները կկազմեն շուրջ 31 մլն. դոլար, առաջին տարում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ` 150 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ հինգերորդ տարում` ավելի քան 35` 350 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
Ընկերությունն ունենալու է մոտ 60քմ գրասենյակային և մոտ 400քմ. արտադրական տարածք:
«Սիտրոնիկս Արմենիա» ՓԲԸ համաձայն է տրամադրել վերոնշյալ տարածքն ընկերությանը 5 տարի ժամկետով և ապահովել համապատասխան ենթակառուցվածքով:

Military night vision devices and thermographic cameras to be produced in Armenia
Today, July 14, during the Government session, “Unicum Engineering” was granted operator’s permit for working in the fields of electronics and precision engineering within the territory of “RAO Mars” CJSC of “Alliance” free economic zone.
Minister of Economy of Armenia, Artsvik Minasyan noted that the company intends producing military night vision devices and thermographic cameras.
In the second year of the project, in 2017, it is already planned that the exports will amount to USD 5 million, in the fifth year – UDS 12 million. During the first year of the project, it is expected to produce and export about 1000 devices, further reaching 5500. The main export destination will be Russia.
During the 5 years of the implementation of the project, the investments will amount over USD 31 million. Ten new jobs will be created during the first year with an average salary of AMD 150 thousand. In the fifth year, there will be 35 jobs with the average salary of AMD 350 thousand.
“Citronix-Armenia” CJSC will provide about 460 square meters territory and the necessary infrastructures for the realization of the project.