Հայաստանում կարտադրվի ռազմական նշանակության գիշերային տեսանելիության և ջերմատեսիլ սարքեր
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում «Ունիկում Ինժիներինգ» ընկերությանն տրամադրեց «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ տարածքում շահագործողի թույլտվություն՝ էլեկտրոնիկայի և ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտում գործունեություն ծավալելու համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ ընկերությունը նախատեսում է ԱՏԳ-ում կազմակերպել ռազմական նշանակության գիշերային տեսանելիության և ջերմատեսիլ սարքերի արտադրություն:
Նախատեսվում է, որ ծրագրի երկրորդ տարում` 2017թ., արտահանման ծավալները կկազմեն մոտ 5 մլն. դոլար, իսկ 5-րդ տարում` շուրջ 12 մլն. դոլար: Ծրագրի առաջին տարվա ընթացքում նախատեսվում է արտադրել և արտահանել մինչև 1000 սարքեր, հետագայում ավելացնելով քանակը մինչև 5500-ի: Արտահանման հիմնական ուղղությունը հանդիսանում է ՌԴ-ն:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն՝ ծրագրի շրջանակներում (5 տարի) իրականացվելիք ներդրումները կկազմեն շուրջ 31 մլն. դոլար, առաջին տարում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ` 150 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ հինգերորդ տարում` ավելի քան 35` 350 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
Ընկերությունն ունենալու է մոտ 60քմ գրասենյակային և մոտ 400քմ. արտադրական տարածք:
«Սիտրոնիկս Արմենիա» ՓԲԸ համաձայն է տրամադրել վերոնշյալ տարածքն ընկերությանը 5 տարի ժամկետով և ապահովել համապատասխան ենթակառուցվածքով:

В Армении начинается производство приборов ночного видения и тепловизоров военного назначения
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания предоставило компании «Уникум Инжиниринг» разрешение на деятельность в сфере электроники и точной инженерии на территории ЗАО «РАО Марс» (свободная экономическая зона «Альянс»).
Министр экономики Армении Арцвик Минасян сообщил, что компания планирует в СЭЗ «Альянс» организовать производство приборов ночного видения и тепловизоров военного назначения.
«Предполагается, что ко второму году программы – в 2017году – экспорт составит порядка 5 млн. долларов, а к 5-ому году – около 12 млн. долларов. В первый год программы планируется произвести и экспортировать до 1000 приборов, в дальнейшем их количество будет доведено до 5500. Основное направление экспорта – РФ», – сказал Арцвик Минасян.
В рамках программы (5 лет) инвестиции составят около 31 млн. долларов, в первый год будет создано 10 новых рабочих мест с зарплатой около 150 тыс. драмов, к 5-ому году – более 35 новых рабочих мест с зарплатой около 350 тыс. драмов.