Օտրի տրիո բացառիկ անսամբլի շնորհանդեսը Հայաստանում
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, տարիներ շարունակ նպաստում է նվագախմբի կազմում յուրօրինակ անսամբլների ստեղծմանը։ Հուլիսի 13-ին ծնունդ է առել մի նոր, ինքնատիպ անսամբլ։ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի Օտրի տրիո անսամբլի շնորհանդես-համերգը։ Տրիոյի կազմում են միջազգային և հանրապետական մրցույթների դափնեկիրներ, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի երաժիշտներ Ռուզաննա Թովմասյանը (ֆլեյտա), Անժելա Հովհաննիսյանը (ջութակ), Արևիկ Կոսյանը (ալտ)։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի hասարակայնության հետ կապերի բաժից հայտնում են, որ այս կազմով անսամբլը Հայաստանում բացառիկ է։
Երաժիշտները նշում են, որ ի տարբերություն դասական դաշնամուրային տրիոների՝ իրենք ներկայացնում են դասական տրիոյի այլընտրանքային տարբերակ՝ կազմված փողային և լարային գործիքներից։ Նորաստեղծ Օտրի տրիոն հանդիսատեսին է առաջարկում գեղեցիկ, հարուստ հնչողություն, որն արդյունք է երաժշտական գործիքների անսովոր համադրության։ Otri բառն ունի լատիշական ծագում, որը թարգմանաբար նշանակում է այլընտրանքային։ Այսպիսով՝ Օտրի տրիո -ն դասական տրիոյի այլընտրանքային տարբերակ է։ Նորաստեղծ անսամբլի անդամները նշում են, որ անվան մտահղացումը մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանինն է։
Անսամբլային նման կազմի համար գրված ստեղծագործությունները քիչ չեն, սակայն երաժիշտները նկատում են, որ հետագա համերգային գործունեության ընթացքում մեծ պատրաստակամությամբ կհամագործակցեն հայ կոմպոզիտորների հետ՝ ընդլայնելով իրենց երկացանկը։
Համերգային երեկոյի ընթացքում հնչել են Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Սերենադ ֆլեյտայի, ջութակի և ալտի համար, ռե մաժոր, Մաքս Ռեգերի Սերենադ ֆլեյտայի, ջութակի և ալտի համար, Նինո Ռոտայի Տրիո ֆլեյտայի, ջութակի և դաշնամուրի համար ստեղծագործությունները։
Վերջին երկու գործերը հայաստանյան պրեմիերաներ էին։ Համերգային երեկոյին մասնակցել է նաև դաշնակահարուհի Անուշիկ Կարապետյանը։

В Ереване состоялась презентация уникального ансамбля – Отри Трио
В Центре искусств Гафесчян в Ереване 13 июля состоялась презентация нового, уникального ансамбля – Отри Трио, в состав которого входят лауреаты различных международных и национальных конкурсов, музыканты Государственного молодежного оркестра Армении Анжела Оганесян (скрипка), Аревик Косян (альт) и Рузанна Товмасян (флейта). Подобное сочетание инструментов в составе трио стало новшеством для Армении.
Как сообщает пресс-служба Государственного молодежного оркестра Армении, музыканты отметили, что в отличие от классического фортепианного трио, они представляют альтернативный вариант ансамбля, вбирающий в себя духовые и струнные инструменты. Трио обеспечивает красивое и богатое звучание, обусловленное необычным совмещением инструментов.
Слово «отри» имеет латышское происхождение и означает «альтернативный». Так, Отри Трио – это альтернативная версия классического трио. Как отметили члены ансамбля, авторские права на название принадлежат маэстро Сергею Смбатяну.
Множество музыкальных произведений написано для такого типа ансамблей, тем не менее, музыканты изъявили желание сотрудничать с современными армянскими композиторами для расширения своего репертуара.
Отмечается также, что концертная программа включила в себя «Серенаду для флейты, скрипки и альта ре мажор» Людвига ван Бетховена, «Серенаду для флейты, скрипки и альта» Макса Регера и «Трио для флейты, скрипки и фортепиано» Нино Роты. Последние два произведения были армянскими премьерами. В концерте также приняла участие пианистка Анушик Карапетян.