ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով աղմուկ բարձրացրած ազգային բրենդի վերաբերյալ հարցին, նշեց, որ ներկայումս դրա հետ կապված մանրամասն ուսումնասիրություններ են ընթանում:
Նշենք, որ ամերիկյան GK Brand ընկերության հիմնադիր և ղեկավար Վազգեն Քալաջյանն օրեր առաջ LinkedIn ցանցի իր էջում ներկայացրել է Հայաստանի բրենդը` լոգոն և կարգախոսը: Այս բրենդի նպատակն է Հայաստանն ավելի ճանաչելի դարձնել աշխարհում: Մինչդեռ այն Հայաստանում լուրջ քննադատությունների առիթ է հանդիսացել: Ի դեպ՝ դրա ստեղծման գինը 400 հազար դոլար է:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքերով՝ ազգային բրենդ ստեղծելու հարցը բարձրացվել է 2008 թվականին: Ըստ նրա՝ պետբյուջեից հատկացվել է 62 մլն դրամ, իսկ մնացած գումարները տվել են դոնոր կազմակերպությունները:
«Վճարումն ամբողջ ծավալով չի իրականացվել, քանի որ 5 կետից 2-ի մասին է խոսքը գնում: Որևէ մտահոգություն, անհանգստություն, թե կառավարությունը կարող է ընդունել մի բրենդ, առանց հանրության կարծիքը հաշվի առնելու, նման բան չի կարող լինել»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է բրենդի կարգախոսին՝ «Պատմությունը դեռ նոր է սկսվում», նախարարը նշեց, որ այն չի արտահայտում այն, ինչի մասին կարծիք կարող է ձևավորվել:
«Այն Հայաստանի պատմության հետ կապ չունի, և այս կարգախոսի հիմնական նպատակն ուղղված է այն մարդկանց, որոնք երբեք չեն եղել Հայաստանում: Այսինքն՝ այսպիսով կոչ է արվում՝ գան Հայաստան ու կերտեն իրենց պատմությունը: Բացատրությունը սա է, և այստեղ խնդիրներ կան: Դրա համար բոլոր հարցերը քննարկվում են»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը` հավելելով՝ պարտադիր չէ, որ Հայաստանն ունենա ազգային բրենդ:

Арцвик Минасян: Правительство не утвердит национальный бренд Армении без учета общественного мнения
В настоящее время проводятся детальные исследования по вопросу создания национального бренда Армении. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр экономики РА Арцвик Минасян.
Отметим, основатель, руководитель американской компании GK Brand Вазген Калайджян недавно на своей странице в социальной сети LinkedIn опубликовал логотип и слоган создаваемого национального бренда Армении. Цель данного бренда заключается в том, чтобы сделать Республику Армения более узнаваемой в мире. Между тем, общественностью данный бренд был серьезно раскритикован, особенно с учетом того, что стоимость его составила 400 тысяч долларов.
Глава Минэкономики отметил, что вопрос создания национального бренда был поднят еще в 2008 году. По его словам, на это из госбюджета РА было выделено 62 млн. драмов, а остальная сумма была предоставлена донорскими организациями.
А. Минасян также подчеркнул, что правительство РА не может утвердить национальный бренд без учета общественного мнения.
Что касается представленного слогана, который звучит следующим образом: «История только начинается», глава Минэкономики сказал: «Такой слоган не связан с историей Армении, он адресован людям, которые никогда не бывали в РА. То есть таким образом мы призываем посетить Армению и создать свою историю. Смысл слогана в этом, однако здесь есть проблемы, поэтому сейчас все вопросы обсуждаются».