«Հրապարակ»-ը գրում է. «Ռուսաստանն անում է ամեն ինչ, որ համոզի Իրանին` չդիմադրի ռուս խաղաղապահներին շփման գծում՝ Իրանի սահմանին տեղակայելու հարցում, ինչին Իրանը կտրականապես դեմ է։
«Ռուսաստանի ջոկերն այս խաղում այն է, որ Կասպրչիկի` ԵԱՀԿ մշտադիտարկման խմբի առաքելության ընդլայնումը, ըստ Ռուսաստանի, կնշանակի պրո-ՆԱՏՕ-ական կոնտինգենտի առկայություն շփման գծում, և վատի ու վատթարագույնի միջև, Իրանը ճիշտ կանի, որ նախընտրի իր «մշտական բարեկամ» Ռուսաստանին», սակայն կարծում ենք` Ռուսաստանին չի հաջողվի համոզել Ռոհանիին այդ հարցում»:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 8-ին, Բաքվում Իրանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում է նախատեսված: Իսկ մինչ այդ հանդիպումը Ռուսաստանը «բլիթ» դրեց Իրանի սեղանին` 2.5 միլիարդ արտահանման վարկի տեսքով:

«Грапарак»: Россия пытается уговорить Иран
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что Россия делает все возможное, чтобы убедить Иран не препятствовать в вопросе размещения российских миротворцев на линии соприкосновения на границе с Ираном, против чего ИРИ категорически возражает.
«Джокером России в этой игре является то, что расширение миссии мониторинговой группы ОБСЕ Каспршика, по мнению РФ, будет означать присутствие пронатовского контингента на линии соприкосновения, и при выборе между плохим и худшим Иран сделает правильный выбор, отдав предпочтение своему "постоянному другу – России". Однако, на наш взгляд, России не удастся убедить Роухани в этом вопросе.
Напомним, что в Баку 8 августа намечена встреча президентов Ирана, России, Азербайджана. А до этой встречи Россия преподнесла Ирану "пирог" в виде экспортных кредитов Ирану на сумму в €2,5 млрд.», - пишет издание.