Բանակցություներին այլընտրանք չեմ տեսնում. Բորիս Նավասարդյան
«Եթե նրանք հայտարարեին, որ միայն եկել են Ժիրայր Սեֆիլյանին ազատեն, կհասկանայի, որ սա ընկերական կամ ռազմական պատվախնդրության հարց է, բայց քանի որ բարձրացնում են հրաժարականի և նոր ընտրությունների՝ ժողովրդավար համակարգի ստեղծման հարց, ապա դա դասական խռովության նշան է»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը՝  անդրադառնալով ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամների գործողություններին:
Նրա խոսքերով՝ այդ գործողությունները ահաբեկչություն կարելի է համարել այնքանով, որ նրանք որպես թիրախ վերցրել են ոչ թե բուն մեղավոր կողմին, այլ՝ երկրորդական դեմքերին, որոնք առնչություն չունեն այդ խնդրի հետ:
Ահարոն Ադիբեկյանը չի կարծում, որ «Սասնա ծռեր»-ի քայլերը ի վերջո կբերեն նրան, որ ժողովուրդը ոտքի կանգնի:
«Սոցհարցումները ցույց են տվել, որ հայ ժողովուրդը հեղափոխական չէ: Հարցին՝ եթե ձեր հիմնական իրավունքները ոտնահարվել են, ապա ինչ քայլերի կդիմեք, 17  տոկոսը պատասխանել է՝ դուրս կգան փողոց ու ուժով կպաշտպանեն իրենց իրավունքները, 25 տոկոսը՝ հանրահավաք, ստորագրահավաք կանցկացնի: Մնացածը՝ թամաշա անողներ են: Ուրեմն այս ժողովրդին հանել ոտքի ընդդեմ իշխանության, անհնար է, քանի որ դա մեր բնույթը չէ: Մնում է միայն մեկ ճանապարհ՝  գնալ տեռորի»,- ասաց Ա.Ադիբեկյանը:
Սոցիոլոգը տեռորը միայն որպես բացասական երևույթ չի գնահատում: Տեռորը, ըստ նրա, թույլի ուժն է ուժեղի դեմ. «Եթե ուժեղն անբարոյական է, վատն է կամ մարդասեր չէ, և այլն, տեռորն արդարացված է: Հակառակ դեպքում տեռորը ոչ մի արդարացում չունի այն տեսակետից, որ զոհվում են մարդիկ, որոնք անմիջական կապ չունեն այն խնդրի հետ, որ իրենք փորձում են լուծել»:
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը նշեց, որ առանձին իրավիճակներում ցանկացած ժողովուրդ կարող է հեղափոխական դառնալ, և նախ զանգվածները պետք է հավատան, որ իրենք բավարար ուժեղ առաջնորդի կոչով են ելնում ոտքի և պետք է վստահեն այդ առաջնորդին:
Նրա խոսքերով՝  վստահության պակասն ու հավատի բացակայությունը, որ լիդերը բավարար ուժեղ է, ինչ-որ տեղ ձեռնպահ էին պահում ժողովրդին խռովություններից և իշխանության դեմ զանգվածաբար հանդես գալուց:
«Կոնկրետ այս դեպքում թերահավատությունը շատ մեծ էր,  եթե նույնիսկ որոշ մասի մոտ կար համակրանք «Սասնա ծռեր»-ի նկատմամբ, ապա դա երեք օր առաջ ավելի պասիվ էր: Կարծում եմ՝այդ պասիվ համակրանքն այդպես էլ կմնար,  բայց ինձ թվում է՝ շատ կարևոր է վերլուծել, թե ինչ կատարեց իշխանությունը, ինչի հետևանք էր այն, ինչ սկսվեց երեկվանից: Դա հենց իշխանությունների գործողությունների հետևանքն էր: Եթե երեք օր առաջ մենք ունեինք մեկ թեմա՝ Սէֆիլյանին ազատել,  ապա երեկ միգուցե առաջին շարք դուրս եկավ մեկ այլ թեմա՝ մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների թեման ոստիկանության կողմից, և այստեղ արդեն շահագրգռված և ակտիվ մասնակիցների քանակը կտրուկ մեծացավ»,- ասաց Բորիս Նավասարդյանը:
Նրա խոսքերով՝  իշխանություններն այսօր ավելի լուրջ խնդրի առաջ են կանգնած, քան երեք օր առաջ: Ըստ նրա՝ եթե երեք օր առաջ ուղղակի պետք էր բանակցությունների միջոցով ինչ-որ հանգուցալուծում գտներ այս ուժային գործողությունների դեմ, այսօր պետք է հասկանալ՝ ինչ կարելի է անել ակտիվացած հասարակության հետ, որը չի վստահում  իշխանություններին, որը միգուցե պասիվ ձևով իշխանափոխություն է ցանկանում  և, թեև չունենալ հստակ ծրագիր և առաջնորդներ, ամեն դեպքում տրամադրությունները իշխանությունների համար շատ ավելի վտանգավոր են:
«Կարծում եմ, որ այս դեպքում իշխանությունը կկիրառի իր ավանդական մեթոդը՝ ոչ թե բռնի ուժով մարդկանց կմեկուսացնի, այլ կհոգնեցնի նրանց և չունենալով լիդեր և գաղափարներ, նրանք գնան տուն»,- նշեց Բորիս Նավասարդյանը:
Հոգեբան Սամվել Խուդոյանն էլ գտնում է, որ իշխանությունը վախենում է ծայրահեղ քայլերի գնալ, քանի որ այդ դեպքում մեծ թվով մարդիկ ոտքի կկանգնեն: Նրա խոսքերով՝ բանակցությունների միջոցով հարցը լուծում կստանա:
«Կարծում եմ, որ չհրապարակվող բանակցություններ կլինեն, իշխանության կողմից խոստումներ կլինեն, ներքին համաձայնություն կլինի և կհանձնվեն: Տղաների վրա հարձակման չեն գնա»,- ասաց հոգեբանը:
Բորիս Նավասարդյանն էլ նշեց, որ բանակցություններն արդյունավետ կլինեն:
«Բանակցություններով ամեն ինչ արվում է, որ արյունահեղություն չլինի:  Ես բանակցություներին այլընտրանք չեմ տեսնում, թեև դա երկար կարող է տևել, բայց դա այն գինն է, որ պետք է պատրաստ լինեն իշխանությունները վճարել»,-ասաց Բորիս Նավասարդյանը:
Ահարոն Ադիբեկյանն էլ կարծում է, որ երկու կողմն էլ զիջումների չեն կարող գնալ:
«Զիջումն իշխանության կողմից նշանակում է, որ ապագայում դու կարող ես այս ճանապարհով որոշումների վրա ազդել, իսկ եթե տղաները զիջեն, ապա կստացվի, որ նրանք հերոս չեն»,- եզրափակեց նա:
Ինչ վերաբերում է «Սասնա ծռեր» զինված խմբի գործողություններին և նրանց հոգեվիճակին, հոգեբան Սամվել Խուդոյանն  ասաց, որ իրենց մոտ չարդարացված էյֆորիա է:
«Ես այդ մարդկանց ընկալում եմ ինքնազոհաբերության գնացող մարդիկ, կարծեք իրենք իրենց մատաղ են անում և իրավիճակը ոչ այնքան սթափ են գնահատում, քանի որ այն ժամանակը չէր, որ նման բան կարելի էր անել»,-ասաց հոգեբանը:

“Just demanding the release of Jirair Sefilian, would be understoond as a friendly or military ambition. But also demanding [the President’s] resignation and creation of a democratic system through new elections, makes it a classic rebellion,” sociologist Aharon Adibekyan said during a press conference speaking about the actions of “Daredevils of Sassoun” armed group who have occupied the Police HQ.
This operation could be considered a terrorist act, as they’ve targeted secondary parties, who have no connection with the problem.
Mr. Adibekyan doesn’t think that the people will rise as a result of the group’s actions.
“Surveys have shown that Armenians aren’t revolutionary people. Answering the question of what they would do when their rights are violated, 17% said that they would go out on the streets and protect their rights by force, 25% would hold rallies. The rest would just watch. So it’s impossible for the people to rise up against the government, as it’s not in our nature. The only way is terrorism,” Aharon Adibekyan said.
The sociologist doesn’t consider terrorism necessarily a negative phenomenon. According to him, terror is the strength of the weak to fight against the strong. “When the strong is immoral, bad and not humane, terror is justified. Otherwise terror is never justfied, because those who suffer have no direct connection with the problem”.
Chairman of Yerevan Press Club, Boris Navasardyan noted that any nation can become revolutionary in certain situations. First of all the people need to know that they have a strong leader, whom they will trust.
According to him, the lack of trust and faith in leaders kept the people away from riots. “In this particular case, there was great scepticism, even though there was some sympathy for the “Daredevils of Sassoun”. This sympathy was rather weak three days ago. Whatever began yesterday was the outcome of the actions of the authorities. If three days ago there was the topic of Sefilian’s release, since yesterday another on mass violations of human rights by the police added up. The number of active and interested parties grew dramatically”.
According to him, today the authorities are facing a more serious problem. Today they should understand how to supress the public, which doesn’t trust the authorities and demands a regime change. Even though they don’t have a certain plan or leaders, they are more dangerous for the authorities.
“I think the authorities will use their traditional method of making them weary, and without a leader and plans, they’ll eventually go home,” Mr. Navasardyan said.
Psychologist Samvel Khudoyan noted that the authorities fear taking extreme measures, as in that case people will rise. According to him, the situation will be resolved through negotiations. “I think the negotiations won’t be publicized. The authorities will make promises, and reaching an agreement, they will surrender. They won’t attack the guys”.
In his turn, Boris Navasardyan added that the negotiations will be effective. “They’re doing their best for the negotiations to succeed. I don’t see any alternative to the negotiations, which I think will last long. But that’s the price the authorities should pay”.
However, Aharon Adibekyan thinks that concessions won’t involve both sides.
“If the authorities make concessions, it would mean that anyone can affect their decisions. If concessions are made by the guys, they’ll cease being heroes,” Mr. Adibekyan said.
Concerning the psychology of members of the “Daredevils of Sassoun” group, Mr. Khudoyan noted that he sees an unjustified euphoria in their actions. “I consider this a self-sacrifice. Yet it’s not the right time for this”.