Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից մանրամասն ուսումնասիրվել են Ոստիկանության կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնության ու վատ վերաբերմունքի գործադրման վերաբերյալ բոլոր հաղորդումներն ու տեղեկությունները: Ուսումնասիրվել են նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում տեղ գտած հրապարակումները: Այդ մասին տեղեկացնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
Ըստ աղբյուրի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացած ահազանգերի, քաղաքացիներին անհիմն բերման ենթարկելու վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ քննություն իրականացնելու հարցով գրություններ են ուղարկվել ՀՀ ոստիկանություն:
Բոլոր այն հաղորդումներով կամ հրապարակումներով, որոնք պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության առերևույթ հատկանիշներ, գրություններ են ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված ընթացակարգ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով: Այդ հաղորդումների թվում են Դավիթ Սանասարյանի, Վաղինակ Շուշանյանի և մի շարք այլ քաղաքացիների հաղորդումները:

Ombudsman of Armenia applies to SIS
The Ombudsman of Armenia has thoroughly investigated all reports and information, as well as mass media publications on cases of use of violence and ill-treatment of citizens by the Police, press service of the Human Rights Defender of Armenia informs.
According to the source, the Ombudsman’s staff have sent letters to the Police of Armenia for carrying out investigations on reports of alarm of unreasonable detention of citizens.
Notes have been sent to the Special Investigative Service of Armenia according to all reports and publications containing crimes prohibited by the Criminal Code, for initiating procedures defined by the Criminal Procedure Code. Among others, the publications include Davit Sanasaryan and Vaghinak Shushanyan’s reports.