ՅՈԻՆԵՍԿՕ ներկայացված հայտում Անիի հայկականությունը հստակեցված էր. փոխնախարար
Միջնադարյան Հայաստանի Անի մայրաքաղաքը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկումը կարևոր է Հայաստանի համար այն առումով, որ մշակութային հուշարձանները վերցվում են միջազգային կազմակերպության հսկողության ներքո: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլում հուլիսի 15-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մշակութային ժառանգության կոմիտեի 40-րդ նիստում որոշում էր ընդունվել Անին ընդգրկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում: Հայտը ներկայացրել էր Թուրքիան:
Մշակույթի փոխնախարարն ասաց, որ Թուրքիան հայտը ներկայացրել էր մի քանի տարի առաջ, ԻԿՕՄՕՍ-ի կողմից արված դիտողությունների արդյունքում ուղարկվել էր լրամշակումների: Ըստ նրա, լրամշակված և ներկայացված տարբերակում ներկայացած էր հուշարձանի ծագումը, ինքնությունը, այսինքն՝ հայկականությունը հստակեցված էր, ինչը Հայաստանի համար ամենակարևոր դրույթներից մեկն էր:
«Գործնականում ի՞նչ է տալիս: Ոչ միայն կոչում, նաև հանրահռչակման տեսանկյունից է կարևոր դարձնում: Մեզ համար ամենակարևորն այն է, որ հուշարձանի պահպանության, պաշտպանության համար որոշակի երաշխիքներ են ստեղծվում: Հուշարձանի հետ կատարվող գործողությունները՝ պահպանություն, վերականգնում, տուրիստական հոսքերի կառավարում, պարբերաբար զեկուցվելու է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին այն երկրի կողմից, որը ներկայացրել է հայտը: Բոլոր առումներով պետք է պահպանվեն համապատասխան չափորոշիչները, չհեռանան հուշարձանի նախնական տեսքից»,- ասաց փոխնախարարը:
Ներսես Տեր-Վարդանյանը տեղեկացեց, որ Անիի ողջ հայկական կողմը, որպես Հայաստանի Բագրատունյանց թագավորության մայրաքաղաք ամբողջությամբ ներկայացնելու համար հատուկ գրքույկ էին հրատարակել ու տարածվում էր այն մարդկանց շրջանում, ովքեր որոշակի ազդեցություն կարող էին ունենալ որոշման ընդունման վրա:

Deputy Minister: The Armenian identity of the city of Ani clarified in UNESCO decision
Inclusion of the capital city of Medieval Armenia Ani in the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization (UNESCO) World Heritage List is important for Armenia, since the protection of the Historic-Cultural Monument is transferred to the monitoring of an international organization, Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardabyan told reporters at the press conference.
To remind UNESCO World Heritage Committee inscribed historic archaeological site of Ani to its World Heritage List during its 40th session, which took place in Istanbul on July 10-20. The application had been submitted by Turkey.
As the deputy minister noted Turkey appealed to the UNESCO several years ago and reviewed and supplemented the application after notes and corrections requested by International Council on Monuments and Sites. In its latest version, the Armenian origin and identity of the monuments are clarified, which is an important provision for Armenia.
“In practice, we gain not only the status but also popularization. We focus on the most important thing for us, which is to get guarantees for the protection and preservations of the monument. The state, which has submitted the application, is obliged to periodically report UNESCO about the actions taken with regard to the site, including issues of preservation, protection, renovation, and management of tourist flows. All the relative standards should be maintained without alteration to its initial appearance,” noted Minister Ter-Vardanyan.
The minister next informed that the Armenian identity of the city of Ani, once the capital of Armenian dynasty of the Bagratides, was presented in a special brochure and disseminated among the people who had authority in adopting the decision.