Հաջորդ տարի քննարկվելու է քոչարի պարը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում ներառելու հայտը
Այս տարվա հունիսից Հայաստանը դարձել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» 2003թ. կոնվենցիայի անդամ: Շատ լուրջ ձեռքբերում է,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
Ըստ նրա, կարևոր է, որ Հայաստանը դարձել է Կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի անդամ, քանի որ կոմիտեն ընդունում և հաստատում է տարբեր երկրների հայտերը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ: Փոխնախարարն ասաց, որ Հայաստանը, լինելով կոմիտեի անդամ, ունենում է բավականին լուրջ իրավասություններ, քվեարկելու իրավունք:
Ա.Հովակիմյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ընդգրկելու համար ներկայացրել է քոչարի ավանդական խմբապարը, լրամշակված տարբերակով քննարկվելու է 2017 թ. շրջափուլի ընթացքում:
Ասուլիսին ներկա Հայաստանի մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանն ասաց, որ 2017 թ. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հիշարժան տարեթվերի շարքում ընդգրված է Հովհաննես Այվազովսկու հոբելյանը (200-ամյակ) ևս: Նա նշեց, որ ընդունումից հետո շատ երկրներ տարբեր նախաձեռնություններով են հանդես եկել՝ կազմակերպել մեծանուն նկարչի հոբելյանին նվիրված միջոցառումներ:
«Բնականաբար, Հայաստանը որպես նախաձեռնող, նույնպես իր ծրագրերն ունի, որոնք իրագործվելու են 2017-ին: Համատեղ ծրագրեր ունենք նաև Ռուսաստանի հետ, ներկայումս քննարկվում է Լեհաստանի հետ համատեղ ծրագիրը»,- տեղեկացրեց մշակույթի փոխնախարարը:
Խոսելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակներում ընդգրկելու հայտերի մասին, նա ասաց, որ այժմ քննարկում են այլ երկրների հետ համատեղ հայտեր կազմելու հնարավորությունը. «Այս ուղղությունը վերջին շրջանում նոր թափ է ստանում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մեծ հետաքրքրություն կա համատեղ հայտերի վերաբերյալ: Համատեղ հայտերի տարբերակներ ենք քննարկում Իրանի, Վրաստանի, նաև Հունաստանի, Կիպրոսի հետ»:
Փոխնարարարը խոսեց նաև Թուրքիայի, Իրանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հնգակողմ հայտի մասին, որը վեաբերում է տափակ հացին:
«Ենթադրելի է, որ նախաձեռնել է այդ հայտի ներկայացումը Ադրբեջանը»,- ասաց Ն. Տեր-Վարդանյանը:
Արտաքին գործերի փոխնախարարը հավելեց, որ հայտում տափակ հացի պատրասելու մշակույթը սկսվում է լավաշից:
«Դա ներկայացվում է որպես Ադրբեջանի կողմից տափակ հացի տեսակ, չնայած երկար ուսումնասիրելուց հետո հայտնաբերեցինք, որ Ադրբեջանում տափակ հացը տարբեր անվանումներ ունի, գուցե լավաշն ամենավերջին տեղն է գրավում: Բայց հայտում հենց առաջին տեղում է: Ադրբեջանի համար նորություն չէ հարևան երկրների մշակույթների, ժառանգության վրա հիմնել իր պատմական, մշակութային ժառանգությունը, հայտեր ներկայացնել, որոնք ժամանակ առ ժամանակ, ցավոք, անցնում են: Մենք անպատասխան չթողեցինք նման հայտը, մեր մշտական ներկայացուցիչը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում գլխավոր տնօրենին նամակ է ուղարկել, որտեղ հստակ նշվել է այս հայտի քաղաքական դրդապատճառները, հատուկ լավաշի անուն նշելը»,- ասաց նա:
Այս հայտը քննարկվելու է դեկտեմբերյան նիստի ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ հայկական լավաշը 2014 թվականին ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում, թեև Ադրբեջանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի այն չներառվի ցուցակում:
«Հայտի քննարկման ընթացքում արդեն իսկ հարևան պետությունը հիստերիա էր բարձրացրել, որ լավաշը նաև իրենցն է: Նրանք փորձեցին ձախողել հայկական հայտի ընդունումը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային հարթակը դարձնելով քաղաքական հակամարտության թատերաբեմ: Իհարկե, դա նրանց չհաջողվեց»,-ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր շակույթի նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետի տեղակալ Երանուհի Մարգարյանը:
Խոսելով Հայաստանի կողմից նոր հայտեր ներկայացնելու մասին, ասուլիսին ներկա ՀՀ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Վահրամ Կաժոյանն ասաց, որ ցանկացած հայտ գաղափարից մինչև ընդունում տևում է 3-4 տարի: Ըստ նրա, այս պահին բազմաթիվ հայտեր են քննարկում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկերում ընդգրկելու համար:
«Այժմ գաղափար կա ավելի կենտրոնանալ համաշխարհային ժառանգության ցանկի համալրման ուղղությամբ: Սա ավելի նյութական է, շոշափելի է, նպաստում է զբոսաշրջության զարգացմանը»,- նշեց նա:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում արդեն ներառված է Հայաստանի կողմից ներկայացված չորս մշակութային արժեք՝ «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը», «Խաչքարի արվեստ. խորհուրդն ու խաչքարագործությունը», «Սասնա ծռեր» կամ «Սասունցի Դավիթ» էպոսը, «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում»:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի «Մարդկային հիշողությունը» ցանկում ընդգրկված է Հայաստանի կողմից ներկայացվածերեք մշակութային արժեք ՝ «Արամ Խաչատրյանի ձեռագիր նոտաները և կինոերաժշտությունը», Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի ամբողջ հավաքածուն, «Բենիամին Մարգարյանի գալակտիկաների մասին ուսումնասիրությունը»:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ- ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում ցայսօր ընդգրկված են Հաղպատի և Սանահինի վանական համալիրները, Գեղարդավանքը Ազատ գետի հովտով, Էջմիածնի եկեղեցիներն ու Մայր տաճարը, ինչպես նաև Զվարթնոց հնավայրը:

Request for including Kochari dance in UNESCO list to be considered next year
Since June 2016, Armenia has become a member of UNESCO 2003 Convention for Safeguarding Intangible Cultural Heritage, which is a serious achievement, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ashot Hovakimyan said during a press conference.
According to him, as a member of the Intergovernmental Committee of the Convention, Armenia receives serious rights, such as the right to vote. The Committee receives and approves requests submitted by different countries concerning intangible cultural heritage.
Mr. Hovakimyan informed that Armenia submitted a request to include traditional dance Kochari in the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage, which will be considered by the Committee in 2017.
Deputy Minister of Culture of Armenia, Nerses Ter-Vardanyan said that 200th anniversary of the birth of Hovhannes (Ivan) Aivazovsky, painter (joint nomination by Armenia and the Russian Federation, with the support of Italy) has already been included in UNESCO Calendar. Since then, a number of countries have been organizing different events dedicated to the renowned painter.
“Obviously, as an initiator, Armenia too has several projects planned for 2017. We have joint projects with Russia. Currently we’re discussing cooperation with Poland,” Mr. Ter-Vardanyan said.
Speaking about applications submitted to UNESCO, he said that the possibility of making joint requests with other countries is being discussed. “The joint applications are a trend now. UNESCO shows great interest in these applications. We’re considering submissions of joint requests with Iran, Georgia, as well as Greece and Cyprus”.
The Deputy Minister of Culture also spoke about the joint application submitted by Turkey, Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Azerbaijan concerning the flat bread. “It seems that the initiator of this application is Azerbaijan”.
The Deputy Foreign Minister added that the culture of making the flat bread begins with lavash (the Armenian bread).
“It is presented as a type of flat bread made in Azerbaijan, yet the studies have shown that the flat bread has different names in Azerbaijan with lavash named the last. Yet in the application it appears the first. It’s no news for Azerbaijan to build its historical, cultural heritage on the heritage of neighbouring countries and submit applications, which unfortunately are approved from time to time. Our permanent representative at UNESCO has sent a letter to the Director-General clearly noting the political motives of Azerbaijan’s application,” he said.
This application will be discussed during the December session.
To remind, lavash, the preparation, meaning and appearance of traditional bread as an expression of culture in Armenia have been put on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
Speaking about new submissions by Armenia, Secretary-General of the Armenian National Commission for UNESCO Vahram Kazhoyan said that the process of approving any submission lasts from 3 to 4 years. “Now they are more focused on supplementing the list of world heritage. This is more material, tangible and contributes to tourism development”.
To remind, Armenian cultural values, including duduk and its music, art of khachkar, its symbolism and craftsmanship, “Daredevils of Sassoun” epic poem and lavash, the preparation, meaning and appearance of traditional bread as an expression of culture in Armenia have been included in UNESCO List of Intangible Cultural Heritage of Humanity.