Երեկ կառավարությունը մի որոշում է ընդունել, որի արդյունքում կկարողանա ավելի շատ պարտքեր կուտակել։ Ըստ այդ որոշման՝ մեր պետական պարտատոմսերը առավել հասանելի կդառնան օտարերկրյա ներդրողների համար և ավելի շատ «կվաճառվեն». Գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Մինչ այդ կառավարությունը պետական պարտատոմսեր էր թողարկում, կամ պարզ ասած՝ «վաճառում», և որոշ ժամանակ անց այդ «վաճառված» պարտատոմսերը ետ գնում, «գնորդներին էլ» տոկոս տալիս։ Այդ գնորդները հիմնականում մեր բանկերն էին։ Բայց մեր պետական պարտատոմսերի ներկայիս կարգավիճակը սահմանափակում է դրանց «վաճառքի» ծավալը։
Նոր կարգավիճակ ստանալով՝ մեր պետական պարտատոմսերը ավելի շատ «կվաճառվեն», և կառավարությունը հնարավորություն կունենա ավելի շատ պարտք ներգրավել։ Պարտք ներգրավելու նոր աղբյուրներ փնտրելու ու գտնելու՝ կառավարության այս մոլուցքը, թվում է, սահմաններ չունի։
Նշենք, որ մեր պետական պարտքը արդեն գերազանցում է 5.2 միլիարդ դոլարը։ Իսկ միայն ներքին շուկայից պետական պարտատոմսերի միջոցով ՀՀ կառավարությունը այս տարվա առաջին 5 ամիսների ընթացքում ներգրավել է 90 միլիոն դոլարի պարտք։ Պարտքեր ներգրավելը շատ լավ է ստացվում, իսկ դրանք փակելու խնդիրը անլուծելի»-գրել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Пристрастие правительства к накоплению долгов не имеет предела
Накануне правительство Армении приняло решение, в результате которого сможет накопить еще больше долгов. Согласно этому решению, наши государственные облигации станут более доступными для иностранных инвесторов и будут больше «продаваться», пишет газета «Айкакан жаманак».
«До сих пор правительство выпускало государственные облигации или, проще говоря, "продавало", и спустя какое-то время выкупало эти "проданные" облигации обратно, а "покупателям" отдавало проценты. Основными покупателями были наши банки. Однако нынешнее состояние наших государственных облигаций ограничивает объемы их "продаж".
Получив новый статус, наши государственные облигации будут больше "продаваться", и у правительства появится возможность привлечь еще больше займов. Кажется, пристрастие правительства к поиску и нахождению новых источников долгов не имеет предела. Отметим, что государственный долг Армении уже превышает 5.2 млрд. долларов», - отмечает издание.