ԱԱԾ-ն հորդորում է քաղաքացիներին մարդկանց կուտակումների վայրերում դրսևորել շրջահայացություն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական տվյալների մշակման ու իրացման արդյունքում ձերբակալվել է խմբի անդամների հետ հանցավոր կապերի մեջ գնտվող անձանց խումբ, ովքեր աջակցել են նախկինում կատարված հանցանքներին և ներկայումս շարունակում են օժանդակել նախապատրաստվող նոր հանցագործություններին:
«Մասնավորապես, ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող զինված խմբի անդամները ներկայումս անմիջականորեն ուղղորդում և ուղղակի ցուցումներ են տալիս դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, կազմակերպելու և իրականացնելու քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը վտանգող, այդ թվում՝ խուճապ սփռող և բախումներ հրահրող սադրիչ և հանցավոր գործողություններ:
Մասնավորապես, այս կապակցությամբ հուլիսի 21-ին ձերբակալվել է Վ. Գ.-ն, ով ապօրինի կերպով զենք, այդ թվում՝ նռնակ կրելով փորձել է հասնել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատված, սակայն նրա հանցավոր գործողությունները խափանվել են մինչև նշված վայր հասնելը:
Բացի այդ, հուլիսի 22-ին ձերբակալվել է Մ.Ա.-ն, ով փորձել է բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկները («մոլոտովի կոկտեյլ») պոլիէթիլենային տոպրակներով տեղափոխել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը և դրանք օգտագործել պատեհ առիթի դեպքում:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք ևս անհատականացված են և ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո: Նրանց հնարավոր հանցավոր գործողությունների կասեցման կամ խափանման համար ձեռնարկվում են օրինական և հասանելի բոլոր միջոցները:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը խստագույնս հորդորում է քաղաքացիներին մարդկանց կուտակումների վայրերում դրսևորել շրջահայացություն, տարօրինակ վարքագիծ կամ կասկածելի առարկաներ նկատելու դեպքում անհապաղ լքել համապատասխան տեղանքը և այդ մասին անմիջապես տեղյակ պահել իրավապահ մարմիններին»:

National Security Service calls on the citizens to exercise vigilance at mass gatherings
The National Security Service of Armenia (NSS) reports that in the scope of examination of the investigatory and procedural actions conducted in the framework of the criminal case initiated with regard to the armed seizure of the RA patrol police regiment, a group of citizens involved in criminal links with the armed group members was arrested, who have been involved in previous crimes and continue supporting planned criminal actions.
According to the release, the members of the armed group inside the police regiment directly instruct and guide people outside the police station to organize and conduct actions endangering the health and the life of the citizens, including actions aimed at spreading disorder and provoking clashes.
With this regard, the NSS informs that on July 21 the person V. G was arrested for illegal possessing of a weapon and grenade and trying to reach the blocked area of Khorenatsi Street, yet his criminal intentions were disrupted.
The report goes on saying on July 22 the person M. A was arrested for trying to bring bottle bombs [Molotov cocktails] to the blocked area of the street with an intention to use them.
NSS next warns that people intending to join criminal actions of the armed group members are identified and are under the close inspection of the competent state bodies. Lawful and available measures are taken to prevent their possible criminal actions.
With this regard, the National Security Service strictly calls on the citizens to exercise vigilance at mass gatherings, leave the scene in case of noticing an abnormal behavior or suspicious items with subsequent reporting the law enforcement bodies.