ԱԱԾ-ն հորդորում է քաղաքացիներին մարդկանց կուտակումների վայրերում դրսևորել շրջահայացություն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական տվյալների մշակման ու իրացման արդյունքում ձերբակալվել է խմբի անդամների հետ հանցավոր կապերի մեջ գնտվող անձանց խումբ, ովքեր աջակցել են նախկինում կատարված հանցանքներին և ներկայումս շարունակում են օժանդակել նախապատրաստվող նոր հանցագործություններին:
«Մասնավորապես, ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող զինված խմբի անդամները ներկայումս անմիջականորեն ուղղորդում և ուղղակի ցուցումներ են տալիս դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, կազմակերպելու և իրականացնելու քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը վտանգող, այդ թվում՝ խուճապ սփռող և բախումներ հրահրող սադրիչ և հանցավոր գործողություններ:
Մասնավորապես, այս կապակցությամբ հուլիսի 21-ին ձերբակալվել է Վ. Գ.-ն, ով ապօրինի կերպով զենք, այդ թվում՝ նռնակ կրելով փորձել է հասնել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատված, սակայն նրա հանցավոր գործողությունները խափանվել են մինչև նշված վայր հասնելը:
Բացի այդ, հուլիսի 22-ին ձերբակալվել է Մ.Ա.-ն, ով փորձել է բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկները («մոլոտովի կոկտեյլ») պոլիէթիլենային տոպրակներով տեղափոխել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը և դրանք օգտագործել պատեհ առիթի դեպքում:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք ևս անհատականացված են և ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո: Նրանց հնարավոր հանցավոր գործողությունների կասեցման կամ խափանման համար ձեռնարկվում են օրինական և հասանելի բոլոր միջոցները:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը խստագույնս հորդորում է քաղաքացիներին մարդկանց կուտակումների վայրերում դրսևորել շրջահայացություն, տարօրինակ վարքագիծ կամ կասկածելի առարկաներ նկատելու դեպքում անհապաղ լքել համապատասխան տեղանքը և այդ մասին անմիջապես տեղյակ պահել իրավապահ մարմիններին»:

СНБ Армении: Арестована группа лиц, находившихся в преступной связи с захватчиками полка ППС в Ереване
Служба национальной безопасности Армении заявляет об аресте группы лиц, находившихся в преступной связи с членами группы, захватившей 17 июля полк Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване.
Как передает пресс-служба СНБ РА, в рамках расследования уголовного дела по факту захвата полка ППС, в результате обработки соответствующих процессуальных и оперативно-розыскных данных, установлено, что данная группа содействовала совершенным ранее преступлениям и в настоящее время продолжала поддержку процессу подготовки новых преступлений.
«В частности, члены находящейся на территории полка ППС вооруженной группы в настоящее время непосредственно направляют и напрямую дают указания своим находящимся снаружи сообщникам с целью организовать и осуществить вселяющие панику, стимулирующие столкновения, провокационные и преступные действия, которые ставят под угрозу жизнь и здоровье граждан.
В связи с этим 21 июля был задержан В.Г., который незаконно носил оружие, в том числе гранату, и пытался добраться до заблокированного участка улицы Хоренаци (территория захваченного полка ППС в Ереване. – Примеч. ред.), однако его преступные действия были пресечены до того, как он добрался до указанного места.
Кроме того, 22 июля был задержан М.А., который пытался пронести в полиэтиленовых пакетах на заблокированный участок улицы Хоренаци забутылированные взрывчатки, изготовленные из бензина и масла («Коктейль Молотова»), и использовать их при удобном случае», – говорится в сообщении СНБ.
Служба национальной безопасности Армении предупреждает, что прочие лица, имеющие реальное намерение содействовать вооруженной группе, также идентифицированы и в настоящее время выступают объектами постоянного мониторинга полномочных госорганов. Предпринимаются все законные и доступные средства с целью предотвращения или пресечения их возможных преступных действий
В связи с этим СНБ Армении строжайшим образом призывает граждан проявлять бдительность в местах скопления людских масс и в случае, если будут замечены странное поведение того или иного лица либо странные предметы, немедленно покидать данное место и сразу же извещать правоохранительные органы.