Հուլիսի 14-ին Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակման հետ կապված 5 մարդու մեղադրանք է առաջադրվել՝ ահաբեկչության մեղադրանքներով։
Մոհամեդ Լահուայեջին, ով վարելով բեռնատար մեքենան մխրճվել էր մարդկանց բազմության մեջ՝ սպանելով 84 մարդու, օգնել են 22-ից 40 տարեկան 4 տղամարդ և 1 կին, գրում է BBC-ն։
Լահուայեջին օգնելու մեջ կասկածվողներից մեկը հաջորդ օրը վերադարձել է դեպքի վայր ու նկարահանել հարձակումից հետո առաջացած քաոսը։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի դատախազ Ֆրանսուա Մոլանը։
Կասկածվող 5 անձինք Լահուայեջին կազկակերպչական աջակցություն են ցուցաբերել և հարձակումը ծրագրել են մի քանի ամիսներ շարունակ։
Կասկածյալներից 3-ի նկատմամբ՝ ֆրանկո-թունիսցի Ռամզի Ա ու Մոհամեդ Ուալիդ Գ ու թունիսցի Չոկրի Սի, առաջադրվել է սպանություն՝ ահաբեկչական կապեր ունեցող խմբի կողմից մեղադրանք։
Մյուս երկու աջակիցները եղել են ալբանացի տղամարդ ու Ֆրանսիայի ու Ալբանիայի քաղաքացիություն ունեցող մի կին։ Նրանք կասկածվում են Լահուայեջին զենք տրամադրելու մեջ և նրանց նկատմամաբ առաջադրվել է զենքի հետ կապված օրենքի խախտում՝ ահաբեկչական խմբի հետ առնչությամբ, մեղադրանք։ 5 կասկածյալները կալանքի տակ են։
Ինչպես Լահուայեջը, այս 5 անձինք ևս հայտնի չեն եղել Ֆրանսիայի հետախուզությանը՝ մինչև ահաբեկչության իրականացումը։
Դատախազը նաև նշել է, որ Լահուայեջի հեռախոսի նկարներն ու փնտրման համակարգը ցույց են տվել, որ նա սկսել է պլանավորել հարձակումը 2015թ․-ից։

Five suspects have appeared in court in France charged with terror offences in relation to the Nice truck attack, BBC reports.
According to the source, the four men and one woman, aged between 22 and 40, are accused of helping driver Mohamed Lahouaiej-Bouhlel prepare the terror attack.
One of the suspects returned to the scene of the attack the following day to film the aftermath, French prosecutor Francois Molins said.
Lahouaiej-Bouhle killed 84 people when he drove into a crowd on Bastille Day.
He received logistical support for the attack from the five suspects, Mr Molins said, and had planned the attack for several months.
Three of the suspects, identified as Franco-Tunisians Ramzi A and Mohamed Oualid G, and a Tunisian named Chokri C, were charged as accomplices in “murder by a group with terror links”.
An Albanian man named as Artan and a women who is a French-Albanian dual national, identified as Enkeldja, are suspected of providing Lahouaiej-Bouhlel with a pistol and were charged with “breaking the law on weapons in relation to a terrorist group”.
All five will be held in custody, Mr Molins said.
Like Lahouaiej-Bouhlel, none of those detained were known to French intelligence prior to the attack, although Ramzi A had previous convictions for drugs and petty crime, Mr Molins said.
He said information from Lahouaiej-Bouhlel's phone showed searches and photos that indicated he had been studying an attack since 2015.