ՀՀ Նախագահը դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել
Այսօր Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել: Պատասխանատու մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ քննարկվել է Հանրապետության Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ռազմավարական ծրագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ և դատական իշխանություն:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը մեր իրավական և դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, և դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարևոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար:
Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ և բացթողումներ:
Խորհրդակցության ավարտին Հանրապետության Նախագահը պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին հանձնարարել է մինչև տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:

Президент Армении проверил ход реализации Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах
16:48 22/07/2016
Президент Армении Серж Саргсян провел сегодня совещание, посвященное осуществлению в стране судебно-правовых реформ. Как передает пресс-служба президента РА, с руководителями ответственных органов обсуждался ход реализации положений утвержденной ранее главой государства Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах на 2012-2016гг.
Согласно информации, целью данной стратегической программы является формирование правовой системы и судебной власти, соответствующих стандартам современного демократического государства.
С. Саргсян отметил, что реализация на должном уровне Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах на 2012-2016гг. имеет чрезвычайно важное значение для развития данных систем и обеспечения последовательности реформ.
По итогам обсуждений было отмечено, что за 4 года осуществления стратегической программы реформ были зафиксированы как положительные результаты, так и серьезные недочеты и упущения.
В конце совещания президент С. Саргсян поручил ответственным лицам предпринять действенные меры с целью до конца года максимально эффективно завершить неоконченные в рамках данной программы мероприятия.