Քառօրյա պատերազմի ժամանակ ողնաշարի վիրավորում ստացած Ռոլանդը նորից հիվանդասենյակ է տեղափոխվել
Ապրիլի 3-ին Թալիշում ողնաշարի ծանր վիրավորում ստացած զինծառայող Ռոլանդ Սահակյանին երեկ վերակենդանացման բաժանմունքից տեղափոխել են հիվանդասենյակ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ռոլանդի մայրը՝ Հռիփսիմե Սահակյանը:
Նշենք, որ հունիսի վերջին Ռոլանդը կրկին տեղափոխվել էր հիվանդասենյակ, սակայն երեք օր հետո նրա մոտ բարդությունների էին առաջացել:  Տիկին Հռիփսիմեն ասաց, որ խնդիրները կապված էին թոքերի հետ: «Ջերմություն ուներ, դրանից հետո Ռոլանդին վիրահատեցին ու նորից տեղափոխեցին վերակենդանացման բաժանմունք: էնքան շատ են խնդիրները...»,- ասաց մայրն ու հավելեց. «Էլի փառք Աստծո, որ երեխաս կողքիս է»:
Նշենք, որ երեք ամսվա ծառայող Ռոլանդը ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորվել է դիրքեր բարձրանալու ճանապարհին: Այդ ժամանակ նա  մեքենա վարելիս է եղել, հակառակորդի արկակոծության ժամանակ էլ շարունակել է վարել, սակայն տեսնելով, որ ռմբակոծությունը չի դադարում, նույնիսկ ընդհակառակը, ավելի է ուժեղանում, փորձել է մեքենայից դուրս գալ, սակայն այդ պահին արկի պայթունից վիրավորվել է:
Ծանր վիրավոր Ռոլանդին տեղափոխել են Ստեփանակերտ, իսկ հետո՝ Երևան: ՊՆ Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալում զինծառայողը 6 վիրահատության է ենթարկվել՝  ողնաշարի, թոքերի, լեղապարկի, լյարդի: Վերջին վիրահատության ժամանակ Ռոլանդի ողնաշարից բեկոր են հեռացրել: Այսպիսով, հոսպիտալում գտնվելու շուրջ չորս ամիսների ընթացքում Ռոլանդը 7 վիրահատության է ենթարկվել, սակայն վիրահատություններն այդքան չեն սահմանափակվում:
Տիկին Հռիփսիմեն ասաց, որ վերքերը դեռ ամբողջությամբ չեն լավացել, բացի այդ,  տղան պառկելախոց ունի, որը պետք է վիրահատեն:
Նշենք, որ արդեն երկու ամիս է՝ Ռոլանդի հետ աշխատում են մերսող մասնագետներ: Օրական մի քանի ժամ մերսում են նրա մկանները:
«Մերսումներից հետո Ռոլանդը ոտքերը զգում է, թեթևակի սկսել է շարժել, հույս ունեմ, որ մի օր տղաս ոտքի կկանգնի»,- նշեց Ռոլանդի մայրը:

Раненный в апреле армянский военнослужащий Роланд Саакян переведен в больничную палату
Армянского военнослужащего Роланда Саакяна, получившего в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. тяжелую травму позвоночника, 22 июля из отделения реанимации и интенсивной терапии перевели в больничную палату. Об этом сегодня в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала мать военнослужащего Рипсиме Саакян.
По ее словам, в конце июня Роланд был переведен в палату, однако спустя несколько дней у него возникли осложнения.
«Проблема была связана с легкими, у него поднялась температура. После этого Роланда прооперировали и вновь положили в отделение реанимации. Так много проблем… Но, слава Богу, мой ребенок рядом со мной», – сказала мать раненого военнослужащего.
Отметим, тяжелораненый военнослужащий Роланд Саакян был доставлен в столицу Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Степанакерт, а затем в Ереван. В Центральном клиническом военном госпитале министерства обороны Армении раненый военнослужащий был прооперирован 6 раз. Р. Саакян перенес операцию на позвоночник, легкие, желчный пузырь и печень. В ходе недавней операции из позвоночника военнослужащего был удален осколок. Таким образом, за 4 месяца в Центральном клиническом военном госпитале Минобороны РА Р. Саакян был прооперирован 7 раз, однако планируется проведение и других операций.
Мать военнослужащего Рипсиме Саакян отметила: «Раны еще полностью не зажили, кроме того, у Роланда диагностирован пролежень, в связи с этим также будет проведена операция».
Собеседница Panorama.am сообщила, что уже на протяжении двух месяцев с раненым военнослужащим работают массажисты.
«Каждый день в течение нескольких часов специалисты массажируют мышцы Роланда. После этих процедур сын растягивает ноги, он начал немного двигать ими. Я очень надеюсь, что мой ребенок однажды встанет на ноги», – сказала мать военнослужащего.