Տիգրանակերտում պեղումները վերսկսվել են
Արցախի Տիգրանակերտում հուլիսի 1-ից մեկնարկել են պեղումները: Ֆինանսվարումն իրակացավում է ԼՂՀ կառավարության կողմից,- Panorama.am-ին տեղեկացրեց Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը:
«Հատուկ հանդիպում եմ ունեցել Արցախի վարչապետի հետ, ով ապահովել է պեղումնրի ֆինանսավորումը»,-  նշեց նա:
Հ.Պետրոսյանի խոսքով, այժմ աշխատում են  ամրացված թաղամասի պարիսպների երկու շարքի վրա. «Այստեղ շատ հետաքրքիր բան է բացվում. ոչ միայն պարիսպներ, այլ նաև պարիսպներին կից հարթակներ կամ տեռասաներ, որոնք բարդ կառուցվածք ունեն»:
Արշավախմբի ղեկավարն ասաց, որ պեղումներ են արվում վաղ քրիստոնեական հրապարակում, մասնավորապես առաջին բազիլիկ եկեղեցու արևմտյան հատվածում:
Հ. Պետրոսյանը նշեց, որ ֆինանսավորումը մեծ չէ, երևի պեղումները կշարունակվե մինչև օգոստոսի 10-ը:
«Տիգրանակերտը շատ մեծ հուշարձան է, ցավում եմ, որ այդ ծավալները շատ մանր, համեստ քայլերով ենք կարողանում յուրացնել»,- ասաց արշավախմբի ղեկավարը:
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Արցախի արշավախումբը 2005 թ. հայտնաբերել է Հայոց արքա Տիգրան Բ Մեծի (95-55 թթ. մ.թ.ա.) կողմից Արցախում հիմնած Տիգրանակերտ քաղաքը: Այն Տիգրանի անունը կրող միակ բնակավայրն է, որի տեղը ճշգրտորեն պարզված է, և որը ենթարկվում է հնագիտական հետազոտության:

Раскопки в древнем армянском городе Тигранакерт возобновились с 1 июля, их финансирование осуществляется правительством Нагорно-Карабахской Республики (НКР). Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил руководитель данной археологической экспедиции Гамлет Петросян.
«Я встретился с премьер-министром НКР Ара Арутюняном, который обеспечил финансирование раскопок», – рассказал он.
По словам Г. Петросяна, в настоящее время специалисты работают над стенами укрепленного квартала. «Здесь мы обнаружили много интересного: не только стены, но и прилегающие к этим стенам площадки и террасы, которые имеют сложное строение».
Руководитель экспедиции также отметил, что раскопки ведутся на площади раннехристианского периода, в частности в западной части первой базилики.
«На ведение раскопок выделено не так много средств, экспедиция продолжится до 10 августа», – сказал Г. Петросян, добавив, что Тигранакерт – довольно большой памятник, и «осваивать его удается скромными темпами».
Отметим, Арцахская археологическая экспедиция Института археологии и этнографии Национальной академии наук (НАН) Республики Армения в 2005 году обнаружила основанный в Арцахе Царем Великой Армении Тиграном II Великим (правившим в 95 – 55гг. до н.э.) город Тигранакерт.