Տիգրանակերտում պեղումները վերսկսվել են
Արցախի Տիգրանակերտում հուլիսի 1-ից մեկնարկել են պեղումները: Ֆինանսվարումն իրակացավում է ԼՂՀ կառավարության կողմից,- Panorama.am-ին տեղեկացրեց Տիգրանակերտի արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը:
«Հատուկ հանդիպում եմ ունեցել Արցախի վարչապետի հետ, ով ապահովել է պեղումնրի ֆինանսավորումը»,-  նշեց նա:
Հ.Պետրոսյանի խոսքով, այժմ աշխատում են  ամրացված թաղամասի պարիսպների երկու շարքի վրա. «Այստեղ շատ հետաքրքիր բան է բացվում. ոչ միայն պարիսպներ, այլ նաև պարիսպներին կից հարթակներ կամ տեռասաներ, որոնք բարդ կառուցվածք ունեն»:
Արշավախմբի ղեկավարն ասաց, որ պեղումներ են արվում վաղ քրիստոնեական հրապարակում, մասնավորապես առաջին բազիլիկ եկեղեցու արևմտյան հատվածում:
Հ. Պետրոսյանը նշեց, որ ֆինանսավորումը մեծ չէ, երևի պեղումները կշարունակվե մինչև օգոստոսի 10-ը:
«Տիգրանակերտը շատ մեծ հուշարձան է, ցավում եմ, որ այդ ծավալները շատ մանր, համեստ քայլերով ենք կարողանում յուրացնել»,- ասաց արշավախմբի ղեկավարը:
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Արցախի արշավախումբը 2005 թ. հայտնաբերել է Հայոց արքա Տիգրան Բ Մեծի (95-55 թթ. մ.թ.ա.) կողմից Արցախում հիմնած Տիգրանակերտ քաղաքը: Այն Տիգրանի անունը կրող միակ բնակավայրն է, որի տեղը ճշգրտորեն պարզված է, և որը ենթարկվում է հնագիտական հետազոտության:

Tigranaket, Artsakh excavations financed by the NKR Government have launched since July 1, head of the expedition, Hamlet Petrosyan told Panorama.am.
“I’ve had a meeting with the Prime Minister of Artsakh, who provided the financial support,” he said.
According to Petrosyan, they are currently working on the two lines of walls of the fortified district. “Here we can observe a curious thing. There are not only walls, but also adjacent platforms with complex structure”.
The head of the expedition also said that they are carrying out excavations in the early-Christian square, particularly on the western side of the first basilica.
Hamlet Petrosyan also noted that excavations will last until August 10 due to the small funding.
“Tigranakert is a huge monument, and it’s unfortunate that we’re only able to discover it at such a slow pace,” he said.
To remind, the expedition of National Academy of Sciences of Armenia and Institute of Archaeology and Ethnography discovered Tigranakert city founded by the Armenian King Tigran II the Great (95-55 BC) in 2005 in Artsakh.