Մեղադրանքներ են առաջադրվել՝ ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար
ՀՀ ՔԿ Երևանի քննչական վարչության վարույթում շարունակվում է իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ 2016 թվականի հուլիսի 19-ի երեկոյան կիրառված բռնությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է ևս 3 անձի ինքնություն, ովքեր մասնակցություն են ունեցել իրենց ծառայողական պարտականություններն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմանը:
Ավելի վաղ կոմիտեից տեղեկացրել էին, որ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքի գրավման կապակցությամբ քաղաքացիների անվտանգությունն ու հասարակական կարգի պահպանությունն ապահովելու նպատակով, 2016 թվականի հուլիսի 19-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության մի շարք ծառայողներ ծառայություն են իրականացրել Երևան քաղաքի Մովսես Խորենացի փողոցին հարող Գլինկա և Որմնադիրներ փողոցների հատման վայրում: Մի խումբ անձինք բռնություն են գործադրել ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ՝ չենթարկվելով ՀՀ ոստիկանության ծառայողների` հասարակական կարգը պահպանելուն ուղղված օրինական պահանջներին։ Կիրառված բռնությունների հետևանքով մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել իշխանության ներկայացուցիչ համարվող ՀՀ ոստիկանության 6 աշխատակցի։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քննիչը միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Այսպիսով՝ սույն քրեական գործի շրջանակներում, հուլիսի 25-ի դրությամբ, մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, դեպքին մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

За насилие в отношении полицейских в ходе беспорядков возле захваченного полка ППС в Ереване обвинения предъявлены еще 3 лицам
Следственным управлением Следственного комитета Армении по городу Ереван продолжается расследование уголовного дела по фактам произошедших 19 июля 2016 года случаев применения насилия в отношении полицейских, исполнявших свои служебные обязанности.
В результате предпринятых следственных действий установлена личность еще 3 лиц, которые причастны к применению насилия в отношении полицейских, исполнявших свои служебные обязанности.
Как сообщал СК РА ранее, 19 июля 2016 года, около 20:00 по ереванскому времени, на пересечении улиц Глинки и Вормнадирнер, прилегающих к улице Хоренаци в Ереване, группа лиц применила насилие в отношении сотрудников Полиции, исполнявших свои обязанности, забросав их камнями и другими твердыми предметами. Вследствие примененного насилия с различными телесными повреждениями были госпитализированы 6 сотрудников Полиции, которые были признаны потерпевшими.
По совокупности доказательств, добытых в результате предпринятых следственных действий, 3 лицам предъявлено обвинение по ч.2 ст. 316 («Применение опасного для здоровья насилия в отношении представителя власти в связи с исполнением им своих служебных обязанностей»)Уголовного кодекса РА. Следователь представил в суд ходатайства о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу. Ходатайства были удовлетворены.
Таким образом, в рамках данного уголовного дела, по состоянию на 25 июля, обвинение предъявлено 4 лицам.
Отмечается также, что предварительное следствие продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента, выявление круга причастных к инциденту лиц.
«Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА», – напоминает СК РА.