Մեղադրանքներ են առաջադրվել՝ ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար
ՀՀ ՔԿ Երևանի քննչական վարչության վարույթում շարունակվում է իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ 2016 թվականի հուլիսի 19-ի երեկոյան կիրառված բռնությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է ևս 3 անձի ինքնություն, ովքեր մասնակցություն են ունեցել իրենց ծառայողական պարտականություններն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմանը:
Ավելի վաղ կոմիտեից տեղեկացրել էին, որ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքի գրավման կապակցությամբ քաղաքացիների անվտանգությունն ու հասարակական կարգի պահպանությունն ապահովելու նպատակով, 2016 թվականի հուլիսի 19-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության մի շարք ծառայողներ ծառայություն են իրականացրել Երևան քաղաքի Մովսես Խորենացի փողոցին հարող Գլինկա և Որմնադիրներ փողոցների հատման վայրում: Մի խումբ անձինք բռնություն են գործադրել ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ՝ չենթարկվելով ՀՀ ոստիկանության ծառայողների` հասարակական կարգը պահպանելուն ուղղված օրինական պահանջներին։ Կիրառված բռնությունների հետևանքով մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել իշխանության ներկայացուցիչ համարվող ՀՀ ոստիկանության 6 աշխատակցի։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քննիչը միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Այսպիսով՝ սույն քրեական գործի շրջանակներում, հուլիսի 25-ի դրությամբ, մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, դեպքին մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

Charges pressed for using violence against policemen performing their official duties
Armenia’s Investigative Committee reports that preliminary investigation of the criminal case initiated on violence used against police officers performing their official duties on the evening of July 19, 2016 is ongoing in the proceeding of Yerevan Investigative Department.
According to the source, in the result of investigatory actions 3 more persons were identified who were involved in using violence against police officers performing their official duties.
It was earlier informed that in order to provide the citizens’ security and protection of public order related to occupation of the area of Police Patrol Service regiment committed by an armed group on 17 July, 2016, on July 19, 2016 at about 20:00 service was conducted by a number of police officers at the junction of Glinka and Vormnadirner Streets adjacent to Movses Khorenatsi Street of Yerevan. A group of persons used violence against the police officers not obeying their legal requirements on protection of public order. In the result of violence 6 police officers, who are representative of authorities, were inflicted bodily injuries.
On the base of the evidence obtained through preliminary investigation charge was pressed against 3 persons according to the Part 2 of the Article 316 of RA Criminal Code. The investigator submitted motions to court to use detention as a pretrial measure against them. The motions were sufficed.
Thus, in the framework of this criminal case, as of July 25, charge was pressed against 4 persons.
The committee also notes that preliminary investigation is ongoing, necessary investigatory actions are conducted to provide the comprehensive, objective and complete investigation of circumstances of the case, to find the frame of those involved.
Note: Everyone charged with alleged crime offence shall be presumed innocent until proved guilty according to law