Փաստաբան. Ենիգոմշյանին պահելու համար համապատասխան պայմաններ չունեն
«Ալեք Ենիգոմշյանին ձերբակալել են, սակայն պայմաններ չունեն պահելու իր նման հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Դա արձանագրվեց ՄԻՊ-ի կողմից»,-այս մասին Panorama.am-ին ասաց Ենիգոմշյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ փաստաբանն ու ՄԻՊ-ն այսօր այցելել են ԱԱԾ ձերբակալվածների պահման վայր՝ տեսակցելու Ալեք Ենիգոմշյանին:
Փաստաբանն ասաց, որ հիմա փորձում են ապահովել այդ պայմանները:
«Ինչքանով ես հասկացա, այդ պայմանները հնարավոր չէ ապահովել, որովհետև իրենք երբեք առողջական նման խնդիրներ ունեցող անձի չեն ձերբակալել ու չեն պահել: Իսկ առկա պայմաններում նման հաշմանդամություն ունեցող մորդուն հնարավոր չէ պահել»,-ասաց փաստաբանը:
Ն. Բաղդասարյանի խոսքով, այդ պայմանները չապահովելը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի համաձայն համարվում է խոշտանգում:
«Եթե մարդուն պահում են այնպիսի պայմաններում, որ մարդը չի կարողանում սնվի, չի կարողանում տեղաշարժվի, դա խոշտանգում է համարվում: Եթե նա չունենար առողջական խնդիր, եղած պայմանները նորմալ են համարվում, բայց քանի որ չի տեսնում, դրանք նորմալ չեն»,-ասաց Ն. Բաղդասարյանը:
Նա ընդգծեց, որ Ենիգոմշյանը զրկված է նաև քննչական գործողություններին մասնակցելու հնարավորությունից, չի կարողանում ծանոթանալ նյութերին, քանի որ դրանք գրված չեն իրեն հասկանալի լեզվով՝ բրալյան այբուբենով:
«Փաստինֆո»-ին  ԱԱԾ-ից հայտնել են.
«ՀՀ քաղաքացի Արա Ալեքսանդր Վահրամի Կոմշույանը (Ալեք Ենիգոմշյան) բերման է ենթարկվել կազմակերպված խմբի կողմից զենքի կիրառմամբ, կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի շենքերը և շինությունները զավթելու և պահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով և կասկածվում է օժանդակելու մեջ։
Կազմակերպված խմբի կողմից զենքի կիրառմամբ, կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի շենքերը և շինությունները 17.07.2016թ. զավթելու և պահելու դեպքի առթիվ հարուցված և ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, 2016թ. հուլիսի 27-ին, ժամը 19.50-ին ՀՀ ԱԱԾ վարչական շենք բերման է ենթարկվել և ժամը 22.30-ին, դատավարական պատշաճ ընթացակագով ձերբակալվել ՀՀ քաղաքացի Արա Ալեքսանդր Վահրամի Կոմշույանը (Ալեք Ենիգոմշյան):
Քաղաքացի Կոմշույանը կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործության՝ կազմակերպված խմբի վերոգրյալ հանցավոր գործողություններին օժանդակելու մեջ:
Բերման ենթարկվելիս Կոմշույանն օգտվել է իր իսկ ընտրած պաշտպանի ծառայություններից: Հաշվի առնելով վերջինիս հաշմությունը, նրա իրավունքների ավելի լայն իրագործումն ապահովելու, դատաիրավական գործողություններին մասնակցելու նպատակով, ի շահ իրեն քրեական գործով ներգրավվել է կույրերի համար ստեղծված բրայլյան գրի համապատասխան մասնագետ՝ տիֆլո-մանկավարժ»:

Адвокат задержанного Службой нацбезопасности Армении Алека Енигомшяна: Нет условий для содержания лиц с такой инвалидностью
Член оппозиционного движения «Учредительный парламент» Александр Комшоян (Алек Енигомшян) задержан в рамках уголовного дела о захвате и удержании зданий и сооружений полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении 17 июля с.г. Об этом информагентству «ФактИнфо» сообщили в пресс-центре Службы национальной безопасности РА.
Согласно информации, А. Енигомшяна подозревают в совершении деяния, предусмотренного п.1 ч.3 ст.38-219 (Соучастие в захвате зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой).
В ответ на запрос агентства в СНБ также сообщили, что А. Енигомшян при задержании воспользовался услугами своего адвоката и с учетом инвалидности в целях обеспечения широкой реализации его прав и его участия в процессуальных действиях по делу привлекли тифлопедагога.
Между тем, адвокат А. Енигомшяна – Николай Багдасарян – сообщил Panorama.am, что хотя его подзащитного задержали, однако нет соответствующих условий для содержания лиц с такой инвалидностью (нарушение зрения, слепота). «Данное обстоятельство констатировано также омбудсменом Армении», – отметил защитник.
Отметим, адвокат и омбудсмен Армении сегодня посетили КПЗ СНБ РА с целью навестить Алека Енигомшяна.
По словам адвоката, в настоящее время пытаются создать соответствующие условия для содержания, поскольку раньше не было подобных прецедентов. Юрист подчеркнул, что если этого не будет сделано, то будет нарушена Европейская конвенция по правам человека.
Н. Багдасарян отметил, что имеющиеся условия нормальные для людей, у которых нет проблем со здоровьем, но его подзащитный не видит и лишен возможности нормально передвигаться, участвовать в следственных действиях, знакомиться с материалами дела и пр.