Երրորդ Բյուրականյան գիտաճամբարի ընթացքում հայ դպրոցականները կհանդիպեն աստղագետների հետ
Բյուրականի աստղադիտարանում երրորդ Բյուրականյան գիտաճամբարի ընթացքում Հայաստանի և Սփյուռքի դպրոցականները կհանդիպեն հայտնի աստղագետների հետ, աստղագիտական հանրամատչելի ինտերակտիվ դասախոսություններ կլսեն, զրույց կունենան աստղագիտության և առասպելաբանության կապի մասին:
Հայկական աստղագիտական ընկերությունից տեղեկացնում են, որ օգոստոսի 22-27-ին անցկացվող գիտաժողովին կարող են մասնակցել 12-15 տարեկան շնորհալի դպրոցականներ Հայաստանից և սփյուռքից։ Կազմակերպիչներն են Հայկական աստղագիտական ընկերությունը (ՀԱԸ) և Հարավարևմտյան և կենտրոնական Ասիայի Աստղագիտության զարգացման տարածաշրջանային գրասենյակը։ Գիտաճամբարի կազմկոմիտեի նախագահն է Արեգ Միքայելյանը:
Ծրագրում նախատեսվում է նաև գիտական ֆիլմերի դիտումներ պրոֆեսիոնալ աստղագետների մեկնաբանությամբ, ինտելեկտուալ խաղեր, այցելություն աստղադիտարանի խոշորագույն 2.6մ դիտակ, այցելություն Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարան, գիշերային դիտումներ փոքր աստղադիտակներով, մոլորակների եռակի միացման դիտում, սիրողական աստղադիտակի պատրաստում, էքսկուրսիաներ Ամբերդ, Տեղերի վանք, Օշական, արշավներ Բյուրականի շրջակայքում, մարզական խաղեր և մրցույթներ, ֆիլմի նկարահանում, համերգ մասնակիցների կողմից և այլն։

Schoolchildren from Armenia and the Diaspora will get the chance to meet famous astronomers, to be present during interactive lectures on astronomy, to hold discussions on the connection between astronomy and mythology during the 3rd Science Camp at Byurakan Observatory.
The Armenian Astronomical Society (AAS) informs that schoolchildren from Armenia and the Diaspora, aged 12-15, can participate in the conference from August 22-27. The event is organized by the AAS and the South West and Central Asia Regional Office of Astronomy for Development. Areg Mickaelian is the President of the Committee of the science camp.
Screenings of science films commented by professional astronomers, intellectual games, visits to the observatory’s largest viewer (2.6 m), to Viktor Ambartsumian’s house-museum, night sky observations, excursions to Amberd, Tegher Monastery, Oshakan, sport games and competitions, film shooting, concerts by the participants, etc. are planned within the framework of the science camp.