Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հրապարակել է նամակ-ուղերձ: Նա նշում է, որ սոցիալական ցանցերում հետաքրքրվածության աճ է նկատվում ԻՏՁՄ-ի կողմից իրականացվող նախագծերի նկատմամբ:
«Նախ` թույլ տվեք երախտագիտություն հայտնել այդ առիթով: Միևնույն ժամանակ ենթադրում ենք, որ շատերը ցանկություն ունեն աջակցելու այդ ծրագրերին, և կցանկանային իմանալ, թե ինչպես ներգրավվել նախագծերում:
Ուստի թույլ տվեք հակիրճ ներկայացնել ԻՏՁՄ-ի մի քանի ծրագրեր ու նշել այն գործողությունները, որոնք կօգնեն նշված նախաձեռնությունների ավելի արագ և արդյունավետ իրագործմանը»,-նշում է Կ. Վարդանյանը:
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաները ՀՀ հանրակրթական համակարգում
2016թ. հուլիսի դրությամբ ներդրվել է 133 ինժեներական լաբորատորիա հետևյալ բնակավայրերում:
Մինչև 2016 թ-ի ավարտը կունենանք ևս 70 լաբորատորիա, իսկ մինչև 2019թ. հոկտեմբերին կայանալիք WCIT համաշխարհային կոնգրեսը ցանկանում ենք Հայաստանի բոլոր 1300 դպրոցներն ապահովել ինժեներական լաբորատորիաներով: Այսպիսով, 2017-2019 թթ. ընթացքում անհրաժեշտ է տարեկան ներդնել մոտ 370 լաբորատորիա:
Սույն ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար կարող եք`
Ձեր դպրոցի շրջանավարտներով խումբ ստեղծել, որը, ի երախտագիտություն դպրոցում ստացած գիտելիքների և հմտությունների, կհանդիսանա սեփական դպրոցում ինժեներական լաբորատորիայի ներդնող: Մեկ ինժեներական լաբորատորիայի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 3.5 մլն. դրամ:
Եթե Դուք ՏՏ ոլորտի տեղացի, կամ սփյուռքահայ մասնագետ եք, ապա կարող եք ստանձնել դասախոսի դեր որևէ խմբակում և, լրացնելով խմբակավարի կողմից տրվող գիտելիքները, համալրել խմբակի երեխաների պրակտիկ գիտելիքները, ապահովել երեխաների կապը ՏՏ ոլորտի հետ:
Եթե Դուք ներկա կամ ապագա ՏՏ գործարար եք., ապա վերոնշյալ կետի գործողությունների հետ զուգահեռ կարող եք ապահովել խմբակ հաճախող տաղանդավոր երեխաներին աշխատանքով, աստիճանաբար ներգրավելով նրանց Ձեր բիզնես գործառույթների մեջ:
• Մենք կարող ենք Ձեր հետ պայմանագիր կնքել որպես մարզային խորհրդատու, որը իրականացնելով վերոնշյալ կետերը հանձն կառնի 2 տարվա ընթացքում ձեռնարկություն ստեղծել Երևանից դուրս որևէ տարածաշրջանում, ներգրավելով որպես աշխատակիցներ տվյալ տարածաշրջանի խմբակների աշակերտներին և շրջանավարտներին:
• Կարող եք Հայաստան ներգրավել նախնական ՏՏ գիտելիքներ պահանջող` ցանցային եղանակով իրականացվող ՏՏ աշխատանքների պատվերներ, ապա մենք կօգնենք շրջանավարտներին վարժանքների միջոցով համապատասխան գիտելիքներ ստանալ այդ աշխատանքները կատարելու համար, ինչպես նաև կաջակցենք Ձեզ ստեղծել ընկերություն, որը կգործի ՀՀ որևէ մարզում:
Եթե ունեք ՏՏ ոլորտի ընկերություն, ապա կարող եք միանալ «Մեկ ընկերություն՝ մեկ դպրոց» նախագծին և այցելել դպրոցի երեխաներին, փոխանցել Ձեր փորձը և գիտելիքները, ինչպես նաև փոխադարձ այցերի միջոցով երեխաներին ցույց տալ, ինչպես է գործում ՏՏ ոլորտը:
Խմբակի շրջանավարտների հետագա հաջողությունը էականորեն կախված է անգլերենի, ինչպես նաև ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի գիտելիքների մակարդակից: Այսպիսով, դուք կարող եք կամավոր կարգով առցանց կամ համայնքներ այցելելիս համալրել երեխաների գիտելիքները այն դպրոցներում, որտեղ տվյալ առարկաների ուսուցումը գտնվում է ոչ բավարար մակարդակի վրա:
Կարող եք մասնակցել ծրագրին` իրականացնելով նվիրատվություն (հնարավորություն ունեք նշել կոնկրետ, որ դպրոցի համար եք անում նվիրատվությունը): ՀՀ-ից փոխանցում կատարելու համար` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն ԻԱՄ, Կոնվերս Բանկ ՓԲԸ, ՀՀ դրամ 19300-52916980100: Այլ երկրներից փոխանցումներ կատարելու համար` Account owner: Union of Information Technologies Enterprises, Coverse bank, Account number: 19300-52916980100, SWIFT: COVBAM22:
ԻՏՁՄ կոնտակտային անձ`
Սարգսյան Աննա
[email protected], +374 91 00 91 81
«Զինծառայողների, ինչպես նաև վիրավորների և զոհվածների ընտանիքների անդամների 6-ամսյա դասընթացներ ծրագրավորողի որակավորում ստանալու նպատակով»
Աջակցության հնարավոր տարբերակներն են`
Խնդրում ենք բոլորին այս գործողությունների ծրագիրը հասանելի դարձնել զինծառայողների և պատերազմից տուժած ընտանիքների շրջանում:
Եթե ՏՏ մասնագետ եք, կարող եք դասավանդել զինծառայողներին կամավոր, կամ վճարովի հիմունքներով:
Եթե ներկա կամ ապագա ՏՏ գործարար եք, կարող եք ապահովել խմբակ հաճախող տաղանդավոր երիտասարդներին աշխատանքով, ներգրավելով նրանց Ձեր բիզնես գործառույթների մեջ :
Եթե ունեք ՏՏ ընկերություն, ապա կարող եք հովանավորել այդ խումբը, հատկացնելով դասախոսներ, նախապատրաստելով տվյալ խումբը հատուկ Ձեր ընկերության պահանջներին, հետագայում այդ դասընթացների անցկացման համայնքում բացելով ձեր ընկերության մասնաճյուղը:
Խմբակի շրջանավարտների հետագա հաջողությունը էականորեն կախված է անգլերենի, ինչպես նաև ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի գիտելիքների մակարդակից: Այսպիսով, դուք կարող եք կամավոր կարգով առցանց, կամ համայնքներ այցելելիս համալրել խմբակի գիտելիքները տվյալ ուղղություններով:
Նվիրատվություն անել այս հ/հ-ին / ՀՀ-ից փոխանցում կատարելու համար` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն ԻԱՄ, Կոնվերս Բանկ ՓԲԸ, ՀՀ դրամ 19300-52916980200: Այլ երկրներից փոխանցումներ կատարելու համար` Account owner: Union of Information Technologies Enterprises, Coverse bank, Account number: 19300-52916980200, SWIFT: COVBAM22/ դասավանդող որակյալ մասնագետների վարձակալությունը ապահովելու համար:
Դասընթացները կանցկացվեն բազմիցս փորձված ուսումնական ծրագրով:
Ասյա Սեփխանյան
[email protected], +374 94 92 14 06
Ինժեներական ոլորտի մոբիլիզացիոն ծրագիր
Եթե ինժեներական ոլորտի բարձրակարգ մասնագետ եք և նոր գաղափարներ ունեք ռազմարդյունաբերության ոլորտում, կամ ունեք տեխնոլոգիական ոլորտում արտադրական հնարավորություններ, մեր ծրագրերին աջակցություն ցուցաբերելու համար դիմեք [email protected] հասցեին, նշելով Ձեր հմտությունների շրջանակը:
Նշեմ, որ ապրիլին հայտարարած ՏՏ ոլորտի մոբիլիզացիոն ծրագրի շրջանակներում իրագործվող մի քանի նախագծեր, քննարկման փուլերը անցնելով, մոտեցել են պրոտոտիպների պատրաստմանն ու փորձարկմանը: Եթե նախագծերի կոնցեպցիաների մշակման փուլը չէր պահանջում դրամական մեծ միջոցներ, ապա փորձարկումների փուլի համար դա անհրաժեշտ է: Այսպիսով, խնդրում ենք Ձեր հնարավորությունների և ցանկությունների սահմաններում աջակցել փորձարկումների փուլին, նվիրատվություններ անելով այս հ/հ-ին / ՀՀ-ից փոխանցում կատարելու համար` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն ԻԱՄ, Կոնվերս Բանկ ՓԲԸ, ՀՀ դրամ 19300-52916980200: Այլ երկրներից փոխանցումներ կատարելու համար` Account owner: Union of Information Technologies Enterprises, Coverse bank, Account number: 19300-52916980200, SWIFT: COVBAM22/:
Հասմիկ Բարխուդարյան
[email protected], +37499 87 99 04
Նվիրատվությունների բաշխման ծախսերը որոշվում է ԻՏՁՄ վարչության կողմից :
Եթե որևէ պատճառով վերոնշյալ կետերով չեք կարող ներգրավված լինել ծրագրերում, խնդրում ենք տալ Ձեր առաջարկությունները, ինչպես նաև տվյալ հայտարարությունը տարածել Ձեր ծանոթների շրջանակում»:

Call for action from Executive Director at Union of Information Technology Enterprises
Executive Director at Union of Information Technology Enterprises(UITE) has issued a call and message to those who are interested in the UITE projects and wish to support them. The message reads:
“There is an interest recently on social media regarding projects run by UITE.
First of all I would like to thank each and all of you for your attention and interest. In that regard UITE team has developed a list of proposals for those who are interested in supporting our projects.
Let me introduce you some of our projects and the ways you can be involved.
We have introduced 133 engineering labs in the following schoolsof Armenia by July 2016.
It is planned to implement another 70 lab projects at the end of 2016. The global plan for the project is to have all 1300 schools of Armenia be equipped with these labs till WCIT World Congress, which will be held in October 2019. To achieve that goal we need to invest in about 370 labs per yearin a period of 2017-2019.
Ways to support:
* Create an investment club with your classmates to introduce “Armath” lab in your school (the total investing budget for one lab is about 3.5 mln. AMD). This is a great way to express the gratitude to your alma mater.
* If you are a local IT specialist, or from Diaspora, you can teach at one of our labs and share your practical knowledge. This will help our students to get involved in Armenian IT sector.
* If you are current or future IT entrepreneur:
· In addition to the above mentioned point you can also provide them with real job tasks and after a period of time hire them as employes.
· You can become a regional advisor by contract with UITE, who must open a new business in one of the regions of Armenia (excluding Yerevan) during the 2 years by hiring current lab students or graduates.
· If you bring an IT project to Armenia, that requires basic technical knowledge and can be performed online, we will organize all necessary trainings for our students, so they can be involved in it. Also we will help to register a business in one of the regions of Armenia (excluding Yerevan).
* If you have an IT company you can join to ''One company-one school''project. As a project participant you will visit the school as a guest speaker and share your knowledge, also organizetrip days for the students to your facility, so they can see the IT business operation from the inside.
* The future success of the students is substantially dependent on the English language, as well as the level of knowledge of physics and mathematics. So, you can teach as volunteers these courses online or visited the clubs, where the knowledge of these courses is insufficient.
* You can participate in the program by making a donation (you have an opportunity to choose the school for your donation). Bank transfer details (please, mention the purpose of the transfer): Union of Information Technology Enterprises ULE, Converse Bank CJSC, 19300-52916980100 for AMD transfers. If you are transferring from abroad: Account owner: Union of Information Technology Enterprises ULE, Converse Bank CJSC, SWIFT code of the bank: COVBAM22.
UITE contact person:
Anna Sargsyan
[email protected], +374 91 00 91 81
Ways to support`
* Please, share the information about this program among officers and fallen soldiers’ families.
* If you are an IT specialist you can become a trainerfor the program on volunteer or paid bases.
* If you are a current or future IT entrepreneur, you can hire the best students for your business needs.
* If youhave an IT company you can become a sponsor of the prgram by providing IT specialists to train the group. The group of students can be trained to match your business needs, so after training you can open a regional branch and hire the graduates.
* The future success of the students is substantially dependent on the English language, as well as the level of knowledge of physics and mathematics. So, you can teach as volunteers these courses online or visited the clubs
* You can participate in the program by making a donation. Your donations will help to hire professionals of a high quality as program trainers. Bank transfer details (please, mention the purpose of the transfer): Union of Information Technology Enterprises ULE, Converse Bank CJSC, 19300-52916980200for AMD transfers. If you are transferring from abroad you need to use the SWIFT code of the bank: COVBAM22.
The courses will be heldby tested curriculum.
Asya Sepkhanyan
[email protected], +374 94 92 14 06
* If you are a high qualified engeneering specialist and you have innovative ideas for military-and-related activities, or you have the production capacity of technological sector, please contact [email protected] by providing the scope of your expertise.
I would like to mention that some of ourIT mobilization movement projects, have already passed the research phase and now are in active prototyping and experimenting stage. As opposed to the reaserach phase, that didn’t require any investment and had been performed by volunteer enthusiasts, the prototyping phase needs investments to buy all necessary equipment. You can participate in the program by making a donation. Bank transfer details (please, mention the purpose of the transfer): Union of Information Technology Enterprises ULE, Converse Bank CJSC, 19300-52916980200for AMD transfers. If you are transferring from abroad you need to use the SWIFT code of the bank: COVBAM22.
P. S.
* The distribution of funds is performed by the board of UITE.
* If for any reasons you cannot be involved in above mentioned ways, you are welcome to propose your ideas and please, share this announcement by your network.