Պավլիկ Մանուկյանի որդու  պաշտպանի դիմումն ընդդեմ  ՀՀ-ի՝ ուղարկվել է ՄԻԵԴ
«Քիչ առաջ ֆաքսով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ուղարկեցինք Արամ Պավելի Մանուկյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանի դիմումն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության՝ անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքի հատկանիշներով։ Շնորհակալություն Աննա Մարալյանին առավելագույն աջակցության համար։ Հուսանք առաջիկա օրերին ՄԻԵԴ արձագանքը կլսենք»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ փաստաբանների պալատի անդա Կարեն Մեժլումանը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արամ Մանուկյանի փաստաբան Ինեսա Պետրսյանը պահանջում էր իր պաշտպանյալին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխել այլ քաղաքային հիվանդանոց, քանի որ նա պահվում է անմարդկային և նվաստացուցիչ պայմաններում: Նա դիմել էր արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին, ԱՆ Քրեակատարողական ծառայության պետ Արթուր Օսիկյանին, ԱԱԾ քննչական վարչութան պետի առաջին տեղակալ Միքայել Համբարձումյանին:
ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկից արձագանքեցին. «Արամ Մանուկյանը ապահովված է անհրաժեշտ բժշկական օգնության անհրաժեշտ միջոցներով, իսկ հիվանդասենյակի սանիտարահիգիենիկ պայմանները բավարար են: Հավելենք նաև, որ Ա.Մանուկյանը ստանում է հիվանդ դատապարտյալների և կալանավորված անձանց համար օրենսդրությամբ նախատեսված և սահմանված սնունդ»:
Այնուհետև  ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից հայտնեցին, որ  Ա. Մանուկյանը տեղափոխվել է կարանտինային բաժանմունք և շարունակելու է պահվել այնտեղ:
Հիշեցնենք, որ «Սասնա ծռեր» զինված խմբի անդամ Արամ Մանուկյանը հուլիսի 27-ի գիշեր ՊՊԾ գնդի տարածքում տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետևանքով վիրավորվել էր, տեղափոխվել «Էրեբունի» ԲԿ, վիրահատվել: Դատարանի որոշմամբ Արամ Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը  2 ամիս ժամկետով: «էրեբունի» բժշկական կենտրոնից տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ հուլիսի 27-ին:
Արամ Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։ Համապատասխաաբար՝  նախատեսվում է՝ 6-12,  3-8 տարվա ազատազրկում։

Aram Manukyan’s lawyer appeals to ECHR
“Aram Manukyan’s lawyer, Inessa Petrosyan’s appeal against the Republic of Armenia on inhuman and degrading treatment has been sent to the European Court of Human Rights via fax. We thank Anna Maralyan for the maximum support. We hope to hear the ECHR response in the coming days,” member of the Chamber of Advocates of Armenia, Karen Mezhlumyan wrote on his Facebook page .
Earlier, Inessa Petrosyan, the lawyer of Daredevils of Sasun group member Aram Manukyan, who is currently treated in the hospital for inmates, has called on  the relative state bodies to consider moving his client to another hospital due to inhumane and humiliating conditions in the hospital for inmates. She has addressed the RA Justice Minister Arpine Hovhannisyan, RA Human Rights Defender Arman Tatoyan, Head of the Penitentiary Service of the RA Ministry of Justice Arthur Osikyan, Head of the Investigative Department of the RA National Security Service Michael Hambardzumyan.
The hospital for inmates responded to the lawyers claims stating that; “Aram Manukyan is provided with proper means of medical aid. The sanitary and hygiene conditions of the ward are satisfactory. Aram Manukyan is also provided with food determined by the law for those ill prisoners and detainees.”
Afterwards, the Ombudsman’s staff reported that Manukyan had been moved to a quarantine ward and would be kept there.
To remind, Aram Manukyan was injured during the shootout in the patrol police regiment on July 27 and transferred to Erebuni Medical Center, where he underwent surgery. The court sufficed the decision to use detention for two months as a pretrial measure against him.  Later Manukyan was moved to the hospital for inmates.
Aram Manukyan is charged under Part 3 of Article 219 of the RA Criminal Code (Occupation of buildings, facilities, means of transportation or communication by an organized group) and Part 3 of the Article 235 (Illegal procurement, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices by an organized group).