ԱԱԾ. Զինված խմբի անդամներին առանց դիմադրության հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև այսօր ժամը 17.00-ը
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«2016թ. հուլիսի 29-ին, ժամը 21-ից մինչև 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքից, մասնավորպես, գնդի եռահարկ շենքի տանիքի պատուհաններից, ինչպես նաև գնդի հսկիչ անցագրային կետից զինված խմբի անդամները տարբեր զինատեսակներից պարբերաբար կրակ են արձակել Սարի թաղի տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների, նշված բնակավայրի տների, ինչպես նաև Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը վերահսկող իրավապահ մարմինների ծառայողների ուղղությամբ, իսկ Խորենացի փողոցի բեռնատար ավտոմեքենաներով պատնեշի վրա նետել են ձայնալուսային նռնակներ:
Բացի այդ, զինված խումբը գնդի տարածքում նռնակ է պայթեցրել, որից հետո փորձել է այրել իրենց կողմից գնդի հսկիչ անցագրային կետի մոտակայքում կայանած ավտոբուսը՝ դրա տակ այրվող առարկաներ նետելով:
Իրավապահների պատասխան համարժեք գործողություններով կրակի բոլոր օջախները լռեցվել են, իսկ զինված խմբի անդամների նախահարձակ բոլոր գործողությունները՝ խափանվել: Ըստ նախնական տվյալների՝ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել ինչպես Սարի թաղում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններ, այնպես էլ զինված խմբի անդամներ:
Ստեղծված պայմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ զինված խմբի կողմից շարունակական ահաբեկչական գործողություններով իրավիճակի կտրուկ սրումը, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, ինչպես նաև արգելափակված գոտուց դուրս գտնվող անձանց, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ արձակված կրակահերթերն այլևս չեն կարող որևէ կերպ հանդուրժվել:
Հայտնում ենք, որ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո սպառվել են ահաբեկիչների հետ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու բոլոր ողջամիտ հնարավորությունները: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված և առկա պայմաններով արդարացված ուժի գործադրումը բացարձակապես անհրաժեշտ է քաղաքացիներին՝ նրանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր հաձակումից պաշտպանելու, իրավապահ մարմինների ծառայողների կյանքին և առողջությանը սպառնացող զինված հարձակումը հետ մղելու, նրանց զենքին տիրանալու փորձերը կանխելու, պատանդներին ու զավթված պետական պահպանության ենթակա օբյեկտներն ազատելու, ինչպես նաև զինված խմբի դիմադրությունը ճնշելու համար:
Ուստի զինված խմբի անդամներին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության իշխանություններին հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև այսօր ժամը 17.00-ն: Հակառակ դեպքում իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները լիազորված են առանց նախազգուշացման կրակ բացել և վնասազերծել ՊՊԾ գնդի տարածքում կամ դրանից դուրս գտնվող ցանկացած զինված անձի:
Զգուշացնում ենք նաև, որ առանց թույլտվության արգելափակված գոտի մուտք գործելու յուրաքանչյուր փորձ գնահատվել և գնահատվելու է որպես ահաբեկչության հանցակցություն, այն կատարած բոլոր անձինք, անկախ իրենց կարգավիճակից, ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության, իսկ ոստիկանական արգելապատնեշները բռնությամբ ճեղքելու բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցների օգտագործմամբ»:

National Security Service gives the gunmen ultimatum to surrender by 17:00 today
Armenia’s National Security Service has released a statement which reads that on July 29, from 21:00 to 23:00, the gunmen inside the patrol-guard service regiment of the RA Police fired from different weapons toward the police officers serving in Sari Tagh district, the residential houses of the abovementioned district as well as the law enforcement officers serving at the blocked area of Khorentasti Street.
According to the statement, the shooting came both from the two-storey building inside the police compound as well as from the checkpoint in the police regiment.
Apart from that, the NSS reports that the armed group detonated a grenade in the territory of the police regiment, tried to burn a bus parked in the vicinity of the checkpoint through throwing burning items.
The statement says all the aggressive actions of the gunmen were halted. According to preliminary data, both police officers and members of the armed group received gunshot wounds in the shootout.
“In the light of foregoing, the RA National Security Service states that drastic escalation of the situation through continuous terrorist actions by the members of the armed group, firing at the law enforcement officers, people outside of the blocked area, civilians among them, can in no way be tolerated,” reads the NSS statement, which also says that after events unfolded on late night of July 29 all reasonable opportunities to reach a peaceful settlement with the gunmen have run out.
NSS states that as envisaged by the RA legislation and justified by the emerged situation, the use of force appears to be an absolute necessity to protect the citizens, their life and heath, withstand the assault threatening the life and the health of the law enforcement officers, prevent the possession of their weapons, release the hostages, free the seized buildings as well as quash the resistance of the armed group.
With this respect, the NSS gives the gunmen deadline to surrender to the authorities by 17:00 today; otherwise special units of the law enforcement bodied are authorized to fire without warning and neutralize any armed person inside or outside the police regiment.
The NSS then warns over any attempt of an unauthorized entry into the blocked area that will be qualifies as complicity to terrorism with subsequent criminal liability.