ԱԱԾ. Զինված խմբի անդամներին առանց դիմադրության հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև այսօր ժամը 17.00-ը
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«2016թ. հուլիսի 29-ին, ժամը 21-ից մինչև 23-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքից, մասնավորպես, գնդի եռահարկ շենքի տանիքի պատուհաններից, ինչպես նաև գնդի հսկիչ անցագրային կետից զինված խմբի անդամները տարբեր զինատեսակներից պարբերաբար կրակ են արձակել Սարի թաղի տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների, նշված բնակավայրի տների, ինչպես նաև Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածը վերահսկող իրավապահ մարմինների ծառայողների ուղղությամբ, իսկ Խորենացի փողոցի բեռնատար ավտոմեքենաներով պատնեշի վրա նետել են ձայնալուսային նռնակներ:
Բացի այդ, զինված խումբը գնդի տարածքում նռնակ է պայթեցրել, որից հետո փորձել է այրել իրենց կողմից գնդի հսկիչ անցագրային կետի մոտակայքում կայանած ավտոբուսը՝ դրա տակ այրվող առարկաներ նետելով:
Իրավապահների պատասխան համարժեք գործողություններով կրակի բոլոր օջախները լռեցվել են, իսկ զինված խմբի անդամների նախահարձակ բոլոր գործողությունները՝ խափանվել: Ըստ նախնական տվյալների՝ փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային վնասվածքներ են ստացել ինչպես Սարի թաղում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններ, այնպես էլ զինված խմբի անդամներ:
Ստեղծված պայմաններում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ զինված խմբի կողմից շարունակական ահաբեկչական գործողություններով իրավիճակի կտրուկ սրումը, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, ինչպես նաև արգելափակված գոտուց դուրս գտնվող անձանց, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ արձակված կրակահերթերն այլևս չեն կարող որևէ կերպ հանդուրժվել:
Հայտնում ենք, որ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո սպառվել են ահաբեկիչների հետ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու բոլոր ողջամիտ հնարավորությունները: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված և առկա պայմաններով արդարացված ուժի գործադրումը բացարձակապես անհրաժեշտ է քաղաքացիներին՝ նրանց կյանքի և առողջության համար վտանգավոր հաձակումից պաշտպանելու, իրավապահ մարմինների ծառայողների կյանքին և առողջությանը սպառնացող զինված հարձակումը հետ մղելու, նրանց զենքին տիրանալու փորձերը կանխելու, պատանդներին ու զավթված պետական պահպանության ենթակա օբյեկտներն ազատելու, ինչպես նաև զինված խմբի դիմադրությունը ճնշելու համար:
Ուստի զինված խմբի անդամներին զենքը վայր դնելու և առանց դիմադրության իշխանություններին հանձվելու համար ժամանակ է տրվում մինչև այսօր ժամը 17.00-ն: Հակառակ դեպքում իրավապահ մարմինների հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները լիազորված են առանց նախազգուշացման կրակ բացել և վնասազերծել ՊՊԾ գնդի տարածքում կամ դրանից դուրս գտնվող ցանկացած զինված անձի:
Զգուշացնում ենք նաև, որ առանց թույլտվության արգելափակված գոտի մուտք գործելու յուրաքանչյուր փորձ գնահատվել և գնահատվելու է որպես ահաբեկչության հանցակցություն, այն կատարած բոլոր անձինք, անկախ իրենց կարգավիճակից, ենթարկվելու են քրեական պատասխանատվության, իսկ ոստիկանական արգելապատնեշները բռնությամբ ճեղքելու բոլոր փորձերը կասեցվելու են օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցների օգտագործմամբ»:

СНБ Армении выдвинула ультиматум захватившей полк ППС в Ереване группе «Сасна црер»: время истекает
Служба национальной безопасности Армении выступила с заявлением в связи со сложившейся вследствие захвата 17 июля группой «Сасна црер» полка Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване ситуацией и последовавшими развитиями.
Согласно заявлению СНБ РА, в промежутке с 21:00 по 23:00 29 июля с территории полка ППС, в частности, из окон под крышей трехэтажного здания полка, а также с контрольно-пропускного пункта полка члены вооруженной группы периодически открывали огонь из разного вида оружия по несущим службу в районе Сари тах сотрудникам Полиции РА, домам в данном районе, а также по правоохранителям, несущим службу на заблокированном участке улицы Хоренаци. Кроме того, говорится в заявлении, они бросали свето-шумовые гранаты в баррикады из грузовых автомобилей, возведенные на ул. Хоренаци.
Кроме того, отмечается в заявлении СНБ РА, вооруженная группа взорвала на территории полка гранату, после чего попыталась поджечь припаркованный с их стороны близ КПП полка автобус, бросая под него горящие предметы.
СНБ подчеркивает, что правоохранители ответными соразмерными действиями заставили замолчать все точки, из которых велся огонь, а все наступательные действия вооруженной группы были пресечены. По предварительным данным, вследствие перестрелки огнестрельные ранения получили как несущие службу в районе Сари тах полицейские, так и члены вооруженной групп.
«В создавшихся условиях Служба национальной безопасности заявляет, что невозможно отныне терпеть поведение вооруженной группой, резко обостряющей ситуацию своими непрерывными террористическими действиями, а также выстрелами, производимыми в направлении сотрудников правоохранительных органов и лиц, находящихся за оцепленной территорией, в том числе гражданского населения.
Сообщаем, что после произошедших вечером 29 июля событий исчерпаны все разумные способы достижения мирного разрешения ситуации.
Предусмотренное законодательством РА и оправданное сложившимися условиями применение силы абсолютно необходимо для защиты граждан от опасного для их жизни и здоровья нападения, отражения вооруженного нападения, угрожающего жизни и здоровью сотрудников правоохранительных органов, предотвращения попыток завладения их оружием, освобождения заложников и захваченных подлежащих госохране объектов, а также для подавления сопротивления вооруженной группы.
Посему участникам вооруженной группы дается время до 17:00 по ереванскому времени, чтобы сложить оружие и без сопротивления сдаться властям. В противном случае подразделения специального назначения правоохранительных органов правомочны без предупреждения открыть огонь и обезвредить всех вооруженных лиц, находящихся на территории полка ППС или за его пределами.
Предупреждаем также, что любая попытка проникнуть на заблокированную зону будет расцениваться как соучастие в терроризме, все совершившие ее лица, независимо от их статуса, будут привлечены к уголовной ответственности. А попытки прорвать насилием полицейское оцепление будут пресечены с применением всех предусмотренных законом средств», – предупреждает СНБ Армении.