Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածով գլխավոր դատախազությունը քրգործ է հարուցել
15:35 30/07/2016
Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն է տարածել այս գիշեր Սարի թաղում կատարվեծ դեպքերի վերաբերյալ.
«Հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևանի Խորենացի փողոցում և Սարի Թաղում տեղի ունեցած բախման հետևանքով  տուժել են  իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող լրագրողներ, վնասվել է նրանց աշխատանքային տեխնիկան:
Լրագրողի առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով և այլ եղանակներով լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի  (Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) 1-ին և 3-րդ մասերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ։
Նախաքննություն կատարելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կապ է հաստատել լրատվամիջոցների հետ՝ /Արմենիա հեռուստաընկերություն, azatutyun.am, a1plus.am, 1in.am, lragir.am, panorama.am, civilnet.am, news.am, armlur.am/ խնդրելով դատախազությանը տրամադրել լրագրողների նկատմամբ բռնության և տեխնիկայի վնասման վերաբերյալ իրենց տրամադրության տակ գտնվող փաստերը՝ քրեական գործի շրջանակներում դրանք ուսումնասիրության առարկա դարձնելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կոչ է անում, եթե կան այլ լրատվամիջոցներ, որոնց աշխատակիցները տուժել են վերոնշյալ դեպքերի հետևանքով,  լրագրողների նկատմամբ բռնության վերաբերյալ ցանկացած առկա փաստ ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն»:

Prosecutor General launched criminal investigation on the cases of violence and brutality against journalists in Yerevan
16:07 30/07/2016
The Office of the Prosecutor General of Armenia launched criminal investigation to look into the cases of violence and brutality against journalists in Yerevan in the night of July 29-30.
According to the press statement released by the Office of the Prosecutor General, “during the clashes in Khorenatsi street and Sari Tagh neighborhood of Yerevan in the night of July 29-30 some journalists were injured while fulfilling their professional duties, and their equipments had been damaged”.
A criminal case has been launched to invesitgate the aforementioned brutality against the journalists on the basis of Article 164 of the Criminal Code (impeding the lawful professional activities of journalists).
The materials of the criminal cases have been delivered to the Special Investigation Service.
In the meantime, according to the press statement, the Office of the Prosecutor General reached out to the media organisations in question (Armenia TV company, RFE/RL Armenian Service, a1plus.am, 1in.am, lragir.am, panorama.am, civilnet.am, news.am, armlur.am) , as well as others in the scene, asking to provide the available evidence in their possession to be utilised in the criminal proceedings that will follow.