Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածով գլխավոր դատախազությունը քրգործ է հարուցել
15:35 30/07/2016
Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն է տարածել այս գիշեր Սարի թաղում կատարվեծ դեպքերի վերաբերյալ.
«Հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևանի Խորենացի փողոցում և Սարի Թաղում տեղի ունեցած բախման հետևանքով  տուժել են  իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնող լրագրողներ, վնասվել է նրանց աշխատանքային տեխնիկան:
Լրագրողի առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով և այլ եղանակներով լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի  (Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) 1-ին և 3-րդ մասերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ։
Նախաքննություն կատարելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կապ է հաստատել լրատվամիջոցների հետ՝ /Արմենիա հեռուստաընկերություն, azatutyun.am, a1plus.am, 1in.am, lragir.am, panorama.am, civilnet.am, news.am, armlur.am/ խնդրելով դատախազությանը տրամադրել լրագրողների նկատմամբ բռնության և տեխնիկայի վնասման վերաբերյալ իրենց տրամադրության տակ գտնվող փաստերը՝ քրեական գործի շրջանակներում դրանք ուսումնասիրության առարկա դարձնելու համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կոչ է անում, եթե կան այլ լրատվամիջոցներ, որոնց աշխատակիցները տուժել են վերոնշյալ դեպքերի հետևանքով,  լրագրողների նկատմամբ բռնության վերաբերյալ ցանկացած առկա փաստ ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն»:

Генпрокуратура Армении занялась преступлениями, совершенными против журналистов ночью 29 июля в Ереване
15:45 30/07/2016
В ночь с 29 на 30 июля в результате столкновения на улице Хоренаци и в районе Сари тах в Ереване пострадали осуществляющие свою профессиональную деятельность журналисты, повреждена их рабочая техника. Об этом говорится в заявлении Генеральной прокуратуры Армении.
«По факту вышеотмеченных случаев препятствования законной профессиональной деятельности журналистов путем применения опасного для здоровья насилия и других методов возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных ч.1 и 3 ст. 164 („Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста”) УК РА. Для проведения предварительного следствия уголовное дело направлено в Специальную следственную службу РА.
Одновременно Генпрокуратура Армении установила связь со СМИ (телекомпанией „Армения”, сайтами azatutyun.am, a1plus.am, 1in.am, lragir.am, panorama.am, civilnet.am, news.am, armlur.am ), попросив предоставить генпрокуратуре имеющиеся в их распоряжении факты применения насилия в отношении журналистов и повреждения техники, с целью рассмотрения их в рамках уголовного дела», – говорится в сообщении.
Ведомство призывает: если есть СМИ, сотрудники которых также пострадали в результате вышеотмеченных инцидентов, любые факты о насилии в отношении журналистов направить в Генпрокуратуру.