Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարեց «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի անդամ Ալեք Ենիգոմշյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը: Նա կտեղափոխվի «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Ենիգոմշյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
«Ենիգոմշյանի վերաբերյալ երկու ամսով կալանավորելու որոշում կայացվեց: Ես պատրաստվում եմ բողոքարկել, անհամաձայնությունս ներկայացնել»,-ասաց Բաղդասարյանը:
Նա ցավ հայտնեց, որ հայաստանյան դատական համակարգը գտնվում է այնպիսի վիճակում, երբ «դատավոր Մեսրոպ Մակյանը պետք է անկաշկանդ վիճակում լիներ, ամբողջ իր վարքագիծը նման էր հաշվեհարդարի»:
Բաղդասարյանի ներկայացմամբ՝ դատավորը Ենիգոմշյանից պահանջել է իր հետ խոսել կանգնած վիճակում, այդ ընթացքում նայել իրեն:
«Դատավորը պետք է գիտակցի, որ հաշմանդամություն ունեցող անձի հետ է աշխատում: Այդ մարդը չի տեսնում, կանգնելը հարմար չի: Դատավորը պետք է անշահախնդիր լինի, ակնհայտ երևում էր, որ անաչառ մարմինը չէ, որ կարող անաչառ դատավարություն իրականացնել, իրենց կայացրած որոշումը զուտ հաշվեհարդարի բնույթ ուներ»,-ասաց փաստաբանը:
Նա խոստացավ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում հրապարակել դատական նիստի արձանագրությունը. «Կտեսնեք, թե ինչ դատավարություն է եղել: Դա դատավարություն չէր, ոնց որ ասեին, մենք հավաքվել ենք, որ ձեզ անպայման կալանավորենք»:
ԱԱԾ-ից ավելի վաղ հայտնել էին, որ ԵՆիգոմշյանը ( Կոմշույանը) կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործության՝ կազմակերպված խմբի վերոգրյալ հանցավոր գործողություններին օժանդակելու մեջ:

Ереван: Имеющий инвалидность оппозиционер Алек Енигомшян арестован на 2 месяца
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении представителя оппозиционного движения «Учредительный парламент» Алека Енигомшяна, задержанного в рамках уголовного дела о захвате полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване. Об этом сообщил Panorama.am адвокат Алека Енигомшяна Николай Багдасарян.
«Алек Енигомшян арестован на 2 месяца. Я намерен опротестовать решение суда, выразить свое несогласие», – сказал он.
При этом Николай Багдасарян пообещал при первой же возможности обнародовать протокол судебного заседания, отметив, что «поведение судьи напоминало, скорее, сведение счетов». По утверждению адвоката, судья даже не учел, что у его подзащитного имеется инвалидность.
Как сообщили ранее в пресс-центре Службы национальной безопасности РА, член оппозиционного движения «Учредительный парламент» Александр Комшоян (Алек Енигомшян) задержан в рамках уголовного дела о захвате и удержании зданий и сооружений полка Патрульно-постовой службы Полиции Армении 17 июля с.г. Его подозревают в совершении деяния, предусмотренного п.1 ч.3 ст.38-219 (Соучастие в захвате зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, совершенные организованной группой).
Адвокат А. Енигомшяна – Николай Багдасарян – ранее сообщил Panorama.am, что хотя его подзащитного задержали, однако нет соответствующих условий для содержания лиц с такой инвалидностью (нарушение зрения, слепота): он не видит и лишен возможности нормально передвигаться, участвовать в следственных действиях, знакомиться с материалами дела и пр. Юрист подчеркнул, что если условия не будут созданы, то будет нарушена Европейская конвенция по правам человека.