Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ նյութերը ՄԻՊ-ն ուղարկել է Գլխավոր դատախազություն
Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ նյութերը Մարդու իրավունքների պաշտպանն ուղարկել է Գլխավոր դատախազություն: Այս մասին հայտնեցին ՄԻՊ աշխատակազմից:
«Երևանի Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում հուլիսի 29-ին և 30-ին տեղի ունեցած խաղաղ հավաքների ընթացքում քաղաքացիների նկատմամբ Ոստիկանության ծառայողների կողմից գործադրած բռնության, նրանց կողմից հատուկ միջոցների կիրառման, դրանց հետևանքով հավաքների մասնակիցներին, ինչպես նաև Սարի Թաղի բնակիչներին պատճառված վնասների վերաբերյալ հաղորդումներն ու նյութերը ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ քրեական հետապնդման հարուցման հարցը լուծելու նպատակով:
Ուղարկված նյութերը վերաբերում են թե՛ ոստիկանության ծառայողների, թե՛ քաղաքացիական հագուստով, քաղաքացիների պնդմամբ, ոստիկանների գործողություններին»,-ասված է ՄԻՊ աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Омбудсмен Армении направил в Генпрокуратуру сообщения и материалы о фактах применения насилия против граждан ночью 29 июля в Ереване
Защитник прав человека Армении направил в Генеральную прокуратуру РА сообщения и материалы относительно случаев применения сотрудниками Полиции насилия в отношении граждан в ходе инцидентов на улице Хоренаци и в районе Сари тах в Ереване в ночь с 29 на 30 июля, применения правоохранителями спецсредств, причинения вследствие этого ущерба как участникам собраний, так и жителям района Сари тах. Об этом говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.
Направленные материалы касаются действий как сотрудников Полиции, так и, по утверждению граждан, полицейских в гражданском.