Փաստաբան. Արայիկ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել
Արայիկ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգքրի 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերել, իրացնել, պահել, փոխադրել): Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Խանդոյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը:
Փաստաբանը Արայիկ Խանդոյանի հետ տեսակցել է մոտ կես ժամ առաջ: Նա պահվում է Վաղարշապատի ՁՊՎ-ում:
«Վիճակը նորմալ է: Այսօր առավոտյան ես պահանջեցի, իրեն տրամադրեցին բժշկական օգնություն: Մինչ այսօր ինքը չէր ցանկանում: Ես մտածեցի, որ վերքը կարող է վտանգավոր լինի, ես պահանջեցի, եկան նորմալ բուժօգնություն ցուցաբերեցին, մի փոքր կաղում է, բայց փառք աստծո, նորմալ է»,-ասաց փաստաբանը:
Պապիկյանն ասաց,  Խանդոյանը չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը:
«Ինքն ասում է՝ մենք պատանդ չենք ունեցել, ինչ պատանդի մասին է խոսքը»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, ոստիկանության ՊՊԾ գունդը հուլիսին գրաված զինված խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանը հասարակությանն առավել հայտնի է «Միայնակ գայլ» անունով: Նա ձերբակալված է: Ձերբակալման 72 ժամն ավարտվում է վաղը երեկոյան, ինչից հետո նրա նկատմամբ պետք է խափանման միջոց ընտրվի:
Արայիկ Խանդոյանը ոտքի շրջանում վնասվածք էր ստացել հուլիսի 29-ին:
Քրեական օրենսգրքի  հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է, որ կազմակերպված խմբի կողմից անձին պատանդ պահելը պատժվում են ազատազրկմամբ՝ ութից տասնհինգ տարի ժամկետով:
Քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է, որ կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը պատժվում են ազատազրկմամբ՝ երեքից ութ տարի ժամկետով:

Charges brought against Arayik Khandoyan, member of Daredevils of Sassoun group
Charges under Part 3 of the Article 218 (Taking hostages) and Part 3 of the Article 235 (Illegal procurement, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices) of the RA Criminal Code were pressed against Arayik Khandoyan, member of Daredevils of Sassoun armed group, which had seized the patrol police regiment in Yerevan on July 17
As Khandoyan’s lawyer Arayik Papoyan told Panorama.am, he had a meeting with his client who is kept at Vagharshapat hospital for inmates.
“He is in normal state. He was provided medical aid today in the morning per my request. Earlier he had rejected any assistance so far. He is markedly limping, but thanks God, his is in normal state,” the lawyer said.
Papikyan noted his defendant does not admit the charges. “He says no hostages were taken,” the lawyer said.
To remind, the crimes under the Articles 218 and 235 pressed against Khandoyan are punishable by imprisonment from 8-15 and from 3-8 years respectively.