ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը կոչ է անում ապահովել քաղաքացիական անհնազանդությունները լուսաբանող լրագրողների պաշտպանությունը
ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարից ակնկալում է հավաստիացում, որ լրագրողների իրավունքները և նրանց անվտանգությունը քաղաքացիական անհնազանդությունների շրջանում ապահովված կլինեն:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հաղորդմամբ, Միյատովիչը նամակ է ուղղել Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին՝ նշելով, որ կառավարությունը «պետք է գործնական քայլեր կատարի իրավապահ մարմինների գործողություններում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ զսպվածություն ապահովելու համար և նշել, որ իշխանությունների կողմից պետք է նախաձեռնվեն քայլեր՝ որպես երաշխիք, որ լրատվամիջոցները թիրախավորված չլինեն ոստիկանության կամ խուժանի կողմից: Ոստիկանությունը պետք է պաշտպանի լրագրողներին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին»:
Համաձայն հրապարակումների՝ հուլիսի 29-ին Սարի թաղում ցուցարարների բռնի ցրումը և այլ իրադարձությունները լուսաբանող լրատվամիջոցները ենթարկվել են հարձակման, ծեծի և վնասվել են նրանց սարքավորումները: Որոշ դեպքերում հարձակվողները եղել են համազգեստ կրող ոստիկաններ, այլ դեպքերում՝ մետաղյա ձողերով զինված քաղաքացիներ:
Հարձակման ենթարկվածների շարքում են.
• «Արմենիա» հեռուստաընկերության թղթակից Աղվան Ասոյանը և օպերատոր Ալբերտ Գալստյանը,
• «Առաջին լրատվական»-ի լրագրող Մարիամ Գրիգորյանը և օպերատոր Դավիթ Հարությունյանը,
• Ազատության թղթակիցներ Կառլեն Ասլանյանն ու Հովհաննես Մովսիսյանը և օպերատոր Գարիկ Հարությունյանը,
• «Ա1+»-ի հեռուստաընկերության թղթակից Ռոբերտ Անանյանը և օպերատոր Տիգրան Բադալյանը,
• Lragir.am լրատվական կայքէջի օպերատոր Մարութ Վանյանը,
• CivilNet-ի լրագրողներ Սարգիս Խարազյանը և Մկրտիչ Կարապետյանը,
• Panorama.am-ի թղթակից Հովիկ Գրիգորյանը,
• Life.ru-ի օպերատոր Տիգրան Գասպարյանը:
Միյատովիչը նամակում նաև նշել է Երևանում մի քանի օրեր և շաբաթներ առաջ լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության հարձակումների վերաբերյալ հուլիսի 21-ին Հայաստանի մեդիա ՀԿ-ների կողմից հրապարակված հայտարարության մասին: Հարձակման ենթարկվածների թվում են.
• iravaban.net-ի լրագրող Գևորգ Թոսունյանը,
• Ազատության թղթակից Արտակ Համբարձումյանը,
• 4news.am-ի թղթակից Արթուր Հայրապետյանը,
• lragir.am-ի թղթակից Թեհմինե Ենոքյանը:
«ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը հետևում է ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետություններում լրատվական դաշտի զարգացումներին: Նա ապահովում է վաղ ազդարարում խոսքի և մամուլի ազատության ոտնահարումների վերաբերյալ և խթանում է ԶԼՄ-ների ազատության ոլորտում ԵԱՀԿ հանձնառություններին համապատասխանությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

OSCE media freedom representative urges protection for journalists reporting on civil unrest in Armenia
14:51 02/08/2016
At the end of the siege of police headquarters in Yerevan, OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatović today sought reassurance from the foreign minister of Armenia that journalists’ rights and safety during times of civil unrest would be protected.
According to OSCE Yerevan Office, Mijatović wrote to Foreign Minister Edward Nalbandian indicating that the Government “should implement practical steps to ensure restraint on the part of law enforcement representatives toward members of the media and suggested steps should be taken by the authorities to guarantee that the press is not targeted by the police or thugs. The police should be protecting journalists and members of the media.”
According to reports, on 29 July media reporting on the forced dispersal of demonstrators in the Sari Tagh district and other events were attacked, beaten and had their equipment destroyed. In some cases the attackers were uniformed police; in others, civilians armed with metal rods.
Those attacked include:
• reporter Aghvan Asoyan and camera operator Albert Galstyan from Armenia TV;
• journalist Mariam Grigoryan and camera operator Davit Harutyunyan from Arajin Lratvakan;
• reporters Karlen Aslanyan and Hovhannes Movsisyan and camera operator Garik Harutyunyan of Azatutyun;
• reporter Robert Ananyan and camera operator Tigran Badalyan from A1+ TV;
• camera operator Marut Vanyan from the Lragir.am news website;
• journalists Sargis Kharazyan and Mkrtich Karapetyan from CivilNet;
• reporter Hovik Grigoryan of Panorama.am; and
• camera operator Tigran Gasparyan who works for Life.ru.
Mijatović also noted in the letter the statement published by the Armenian media NGOs of 21 July about the police attacks on journalists that took place in Yerevan days and weeks earlier. The victims included:
• Gevorg Tosunyan, a journalist from iravaban.net;
• Artak Hambardzumyan, a reporter from Azatutyun;
• Arthur Hayrapetyan, a reporter from 4news.am; and
• Tehmine Yenoqyan, a reporter from lragir.am.
“The OSCE Representative on Freedom of the Media observes media developments in all 57 OSCE participating States. She provides early warning on violations of freedom of expression and media freedom and promotes full compliance with OSCE media freedom commitments,” the letter reads.