Ռուս զբոսաշրջիկների նվազման հետևանքով Թուրքիան 840 մլն դոլարի վնաս է կրել
Ռուս զբոսաշրջիկների հոսքի նվազման հետևանքով այս տարվա առաջին կիսամյակում Թուրքիան 840 մլն դոլարի կորուստ է ունեցել: Այս մասին հայտնում է  Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան:
Ըստ ներկայացված տվյալների նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ այս տարի 87 տոկոսով քիչ զբոսաշրջիկ է այցելել Թուրքիա՝ 2015-ի առաջին կիսամյակում Թուրքիա հանգստանալու էր մեկնել 1.5 մլն մարդ, իսկ այս տարի՝ 184 հազար:
Ընդհանուր առմամբ,  այս տարվա առաջին կիսամյակում Թուրքիան ռուս զբոսաշրջիկներից ստացել է 9 մլրդ դոլարի օգուտ:
Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտում նման անկումը նպաստել է ՀՆԱ-ի 0.5 տոկոսով անկմանը: Հունիսին  Թուրքիա է այցելել 2.44 մլն օտարերկրացի զբոսաշրջիկ, ինչը 41 տոկոսով քիչ է նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ: Վերջին 22 տարիների  ընթացքում սա գնահատվում է որպես ամենամեծ անկումը:
Հիշեցնենք, որ այս երկու երկրների միջև հարաբերությունները լարվեցին նախարդ տարվա վերջին, երբ Թուրքիան խոցեց ռուսական օդանավը:

Турция в 2016г. в результате падения российского турпотока на 87%, потеряла 840 млн. долларов. Об этом сообщает пресс-служба Ассоциации туроператоров России (АТОР).
Как отмечается, вместо 1,5 млн. россиян в первом полугодии 2015г., в текущем году страна получила только порядка 184 тыс. туристов из РФ.
АТОР сообщает, что в общей сложности за первое полугодие страна получила от туризма 9 млрд. долларов, в то время как в первой половине 2015г. это было 12,6 млрд. долларов.
По данным Турецкого института статистики (TUIK), доходы Турции от туризма во втором квартале этого года упали на 35,6% по сравнению с аналогичным периодом 2015 года, составив 5 млрд. долларов, что стало самым низким показателем, начиная с 1999 года. По мнению аналитиков TUIK, такое резкое сокращение доходов связано с ростом проблемы безопасности и колоссальным снижением российского турпотока, указывается в сообщении Ассоциации туроператоров РФ.
По оценке экспертов, по итогам этого года убытки туристической отрасли Турции составят не менее 5 млрд. долларов, что ослабит ВВП страны на 0,5% процента.
АТОР также указывает, что в июне Турцию посетило всего 2,44 млн. иностранных туристов, что оказалось почти на 41% меньше, чем год назад. Это стало самым большим падением турпотока за последние 22 года.