Ինչու պետք է քաղաքացիները 25 հազար դրամ վճարեին, երբ ընդամենը 1000 դրամով կարելի է անձնագիր ստանալ.«Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ը գրել է. «Երկու օրից` օգոստոսի 6-ին, ուժի մեջ կմտնեն «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» ՀՀ օրենքում մեկ ամիս առաջ կատարված փոփոխությունները: Ըստ այդմ, ՀՀ քաղաքացիները կրկին իրավունք կունենան սովորական անձնագրեր ստանալ: Ինչպես հայտնի է՝ 2014 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ չափահաս քաղաքացիներին հին նմուշի նոր անձնագիր չէր տրվում:
Նրանք կարող էին ստանալ միայն նույնականացման քարտ, որը Հայաստանի տարածքում փոխարինում է անձնագրին, իսկ երկրից դուրս գալու համար մարդիկ պետք է 25 հազար դրամ վճարեին և կենսաչափական անձնագիր ստանային: Բայց այժմ պարզվում է, որ այդ պարտադիր պահանջի կարիքը կրկին չկա, և մարդիկ կարող են սովորական անձնագրեր ստանալ: Եվ այստեղ բնական հարց է ծագում՝ինչու պետք է ՀՀ քաղաքացիները երկուսուկես տարի պարտադրված վճարեին 25 հազար դրամ, որպեսզի հետո պարզվեր, որ առանց դրա էլ, ընդամենը հազար դրամով էլ կարելի է անձնագիր ստանալ»:

«Жоховурд»: Почему граждане Армении должны были платить 25 тысяч, когда паспорт можно получить за 1000 драмов
10:52 04/08/2016
Газета «Жоховурд» пишет, что через два дня, с 6 августа вступят в силу внесенные месяц назад в закон «О паспорте гражданина РА» изменения. В соответствии с этим, граждане Армении вновь будут иметь право получать обычные паспорта.
Как известно, с 1 января 2014 года совершеннолетним гражданам Армении не выдавались новые паспорта старого образца. Они могли получить только идентификационные карты, которые на территории Армении заменяли паспорт, а для выезда из страны люди должны были заплатить 25 тысяч драмов и получить биометрический паспорт.
«Однако сейчас выясняется, что необходимости в этом обязательном требовании опять нет, и люди могут получать обычные паспорта. И здесь, естественно, возникает вопрос, почему граждане Армении два с половиной года вынуждены были платить 25 тысяч драмов, чтобы потом выяснилось, что можно получить паспорт и без этого – всего за тысячу драмов», - пишет газета.