Աչքից զրկված Սայադի քույրն ասում է, հիվանդանոցը բուժման բոլոր ծախսերն իր վրա է վերցրել
Հուլիսի 29-ին Սարի թաղում ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման հետևանքով աչքը կորցրած Սայադ Հարությունյանի քույրը, ով երեկ եղբոր աչքն արտասահմանում պրոթեզավորմելու համար օգնություն էր խնդրում, խմբագրել է իր ֆեյսբուքյան էջում արած գրառումը: Այն երեկ հրապարակել էր նաև Panorama.am-ը:
Քույրը՝ Սուսաննա Հարությունյանը Panorama.am-ին ասաց, որ իրենք հաշվեհամար բացելու մտադրություն չեն ունեցել:
«Մեզ զանգահարեցին Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից ու այլ երկրներից հայեր, ասացին ուզում են մեզ օգնել, խնդրեցին հաշվեհամար բացենք ու տարածենք»,-ասաց Սայադի քույրը:
Նրա խոսքով, իրենք նախապես չեն իմացել, որ եղբոր աչքի բուժման ողջ ծախսն իր վրա է վերցրել «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ն:
«Ես փոխեցի գրառումս, որովհետև չգիտեինք, որ բոլոր ծախսերը հոգալու է հիվանդանոցը: Ես չիմանալով որոշ բաներ էի գրել: Մենք, ճիշտն ասած, ուզում էինք երեխային արտասահման տեղափոխել, հիմա էլ ուզում ենք՝ պրոթեզավորում իրականացնելու համար: Հիվանդանոցն ասել է, որ իրականացնելու է բոլոր բժշկական գործողությունները, նաև պրոթեզավորումը: Մեզ ասացին, որ Գերմանիայում հիմա իրականացնում են ռոբոտացված պրոթեզավորում, ասել են, դա հնարավորություն է տալիս, որ երեխան տեսնի»,-ասաց Սուսաննան:
Քույրն ասաց, որ ինչքան էլ գումար հավաքվի, ամբողջը, թեկուզ տարիներ անց ծախսվելու է միայն Սայաթի՝ թեկուզ չնչին տեսողության վերականգնման համար:
«Թեկուզ 2-3 տարի հետո մենք ուզում ենք նրան տեղափոխել արտասհաման բուժման: Այստեղ Մալայանում էլ մեզ ասացին, որ հիմա Հայաստանում ռոբոտացված պրոթեզավորում չի իրականացվում»,-ասաց նա:
Սայադն այսօր հիվանդանոցից դուրս է գրվում: 1.5-2 շաբաթ հետո կրկին հիվանդանոց կվերադառնա՝ պրոթեզավորման նպատակով: Սուսաննա Հարությունյանն ասաց, որ հաշվեհամարը դեռ չեն էլ ստուգել՝ տեղեկանալու փոխանցումներ արվե՞լ են, թե՞ չէ:

После беспорядков в Ереване: все расходы на лечение лишившегося глаза 17-летнего Саята Арутюняна оплатит медцентр
17:25 05/08/2016
Расходы на лечение 17-летнего Саята (Саяда) Арутюняна, лишившегося глаза в ходе беспорядков ночью 29 июля в районе Сари тах в Ереване, медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич» («Святой Григорий Просветитель») полностью берет на себя. Об этом в интервью Panorama.am сообщила сестра пострадавшего юноши – Сусанна Арутюнян.
Отметим, накануне Сусанна Арутюнян опубликовала запись на своей странице в социальной сети Facebook, где просила оказать ее семье финансовую помощь с целью проведения юноше протезирования за рубежом.
«Изначально мы не собирались открывать счет в банке, но нам стали звонить армяне из Германии, России, Франции и других стран и просили открыть банковский счет, чтобы помочь нам», – отметила  С. Арутюнян.
Она также добавила: «Моя семья не знала, что расходы на лечение брата медцентр “ Сурб Григор Лусаворич” полностью берет на себя. Сейчас я изменила опубликованную в соцсети запись. Нам сообщили, что в больнице намерены осуществить все необходимые лечебные мероприятия, в том числе протезирование. Мы также знаем, что в Германии сейчас осуществляется роботизированное протезирование глаза и что это позволяет человеку видеть».
«Пусть через 2-3 года, но мы хотим отправить Саята на лечение за границу. В Офтальмологическом центре имени Малаяна нам также сказали, что в Армении роботизированного протезирования глаза пока не проводят. Сегодня Саята выписывают из больницы, однако спустя 1,5-2 недели он должен вернуться уже для протезирования», – отметила  сестра пострадавшего.
Далее приводим номера счетов, указанные Сусанной Арутюнян в опубликованной ею записи в соцсети Facebook.