Մարտունու շրջանում հացահատիկային մշակաբույսերի բերքատվության միջին ցուցանիշը ամենաբարձրն է Արցախում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այցելել է Մարտունու շրջան և Կարմիր Շուկա ավանում խորհրդակցություն հրավիրել շրջվարչակազմի ու համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ՝ նվիրված 2016 թվականի հացահատիկային մշակաբույսերի բերքահավաքի ընթացքին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի  տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ այս տարի Մարտունու շրջանում հացահատիկային մշակաբույսերի բերքատվության միջին ցուցանիշը ամենաբարձրն է հանրապետությունում, իսկ համախառն բերքի ծավալով շրջանը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ գրանցված ցուցանիշները հիմք են տալիս համապատասխան աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման դեպքում հետագա տարիներին ևս ապահովել համախառն բերքի մեծ ծավալներ:

Average index of 2016 grain yield in Martouni region is the highest in NKR
On 4 August, Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited the Martouni region and convened in the town of Karmir Shouka a consultation with participation of heads of regional administration and communities devoted to the 2016 cereal harvest process, Central Information Department of the Office of Artsakh President informs.
According to the source, the President mentioned with satisfaction that average index of the 2016 grain yield in Martouni region was the highest in the republic and the region occupied the second place in terms of the gross harvest volume.
The Head of the State noted that the registered indices allow securing high volumes of gross harvest in the future too accentuating within this context efficient organization of relevant activities and giving concrete instruction for proper solution of the discussed issues.