Արսինե Խանջյանի փաստաբանները դիմելու են դատարան՝ բողոքարկելու ոստիկանության գործողությունները
Կանադահայ հայտնի դերասանուհի Արսինե Խանջյանի փաստաբանները դիմելու են ՀՀ վարչական դատարան՝ ոստիկանության գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելու համար,- Panorama.am-ին տեղեկացրեց Ա.Խանջյանի պաշտպաններից՝ Փաստաբանների պալատի անդամ Արամազդ Կիվիրյանը:
«Դիմելու ենք դատարան, որպեսզի ոստիկանության գործողությունները՝ անձին ազատությունից զրկել, բերման ենթարկել, այնտեղ անհիմն պահել, հեռախոսն առգրավել,... ճանաչվեն ոչ իրավաչափ: Իրավունքի այլ բազմաթիվ խախտումներ էլ կան, նաև այն, որ, ըստ էության, փաստաբաններին հնարավորություն չի տրվել մուտք գործել ոստիկանության համապատասխան զորամաս, որպեսզի իրավական օգնություն մատուցվի: Այս մասով նաև հաղորդում ենք ներկայացրել ոստիկանություն, ընթացքի մասին դեռևս նորություններ չունենք»,- մանրամասնեց փաստաբանը:
Ա.Կիվիրյանն ասաց, որ դատարան դիմելու համար արդեն սկսել են աշխատանքը:
Հիշեցնենք, որ դերասանուհի Ա. Խանջյանին ոստիկանություն է տարվել հուլիսի 27-ին Խորենացի փողոցից: Ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ասել էր, որ ոստիկանները խուզարկել էին իր պայուսակը, ազատ էին արձակել երեք ժամ պահելուց հետո, զղջացել էին և ներողություն խնդրել իրենից:

Canadian-Armenian actress, Arsinée Khanjian’s lawyers will appeal to the RA Administrative Court against the illegal activities of the police, one of the lawyers of Khanjian, member of the Chamber of Advocates, Aramazd Kiviryan told Panorama.am.
“We’re going to appeal in order for the police actions of depriving a person of liberty, detaining, keeping them [in police station] without any basis, confiscating the phone to be recognized illegal. There have been numerous other violations. In fact, the lawyers weren’t allowed to enter the police station [for consultation with the client]. We’ve also reported this to the police. However, we don’t have any information about the procedure,” the lawyer clarified.
Kiviryan noted that they’ve already started the process of the appeal.
To remind, Arsinée Khanjian had been taken to police station on July 27 from Khorenatsi Str. Earlier, the actress told reporters that the police officers had searched her bag, and released after three hours. They had also apologized to her.