Այսօր՝ ժամը 17:00-ին, հայաստանյան մեդիադաշտի 15 ներկայացուցիչներ «Հանուն խոսքի ազատության» խորագրով հավաք են կազմակերպելու Ազատության հրապարակում. Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Սա Հայաստանում կարելի է ասել աննախադեպ ակցիա է, քանի որ տարբեր դիրքորոշում ու պատկերացում ունեցող մի շարք խմբագիրներ գործող իշխանությանը կոնկրետ պահանջներ են ներկայացնելու` տալով վերջնաժամկետ: Ինչպես հայտնի է՝ հուլիսի 29-ին Սարի թաղում քաղաքացիական հագուստով անձինք ոստիկանների թիկունքից հարձակվեցին լրագրողների վրա ու թիրախավորված ծեծի ենթարկեցին մեր գործընկերներին, կոտրեցին մասնագիտական գործիքները: Ազատության հրապարակում տեղի ունենալիք հավաքի ընթացքում կկազմակերպվի ստորագրահավաք, որին կարող են մասնակցել ինչպես լրագրողներ, այնպես էլ՝ իրավապաշտպան, լրագրողական կազմակերպություններ»,-գրել է թերթը:

«Жоховурд»: Редакторы проведут акцию протеста на Площади Свободы в Ереване
Сегодня, в 17:00, 15 представителей армянского медиаполя организуют на Площади Свободы акцию под девизом «Во имя свободы слова», пишет газета «Жоховурд».
«Можно констатировать, что в Армении это беспрецедентна акция, поскольку ряд придерживающихся различных позиций и мнений редакторов представят действующей власти конкретные требования – дав для их выполнения окончательный срок.
Как известно, 29 июля в районе Сари-Тах ряд лиц в гражданской одежде напали на журналистов и целенаправленно подвергли наших коллег избиению, разбили профессиональную технику. В ходе запланированной на площади Свободы акции будет организован сбор подписей, в котором могут принять участие как журналисты, так и правозащитники, журналистские организации», – отмечает издание.