Արցախում ծանր վիրավորված Հովհաննես Պողոսյանը արդեն վերականգնողական բուժում է ստանում
Արցախում մայիսի 13-ին ծանր վիրավորում ստացած Հովհաննես Պողոսյանն արդեն մեկ շաբաթ է վերականգնողական բուժում է ստանում Հայկական «Քրոս» (Կարմիր խաչ) առողջության կենտրոնում: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հովհաննեսի մայրը՝ Գայանե Ասատրյանը:
«Մասնագետների օգնությամբ Հովհաննեսը սկսել է կամաց-կամաց քայլել: Դեռ թույլ է, մասնագետները խորհուրդ չեն տալիս, որ միայնակ քայլի: Տղաս Կարմիր խաչում իրեն լավ է զգում, միայն լավ վերաբերմունք է տեսնում: Երկուշաբթիից ուրբաթ մնում է այնտեղ, իսկ ոչ աշխատանքային օրերին տուն ենք գնում»,- նշեց տիկին Գայանեն:
Նրա խոսքերով՝ որդու վիճակն օրեցօր լավանում է, խոսակցականն էլ աստիճանաբար կարգավորվում: Նա նաև ձախ ձեռքը շարժում է, փորձում է ամեն ինչ ինքնուրույն անել, սակայն աջ ձեռքը դեռ չի կարողանում շարժել. «Երկար ժամանակ է պետք, որ կարողանա աջ ձեռքն էլ շարժի: Բացի այդ, հիշողությունն էլ ամբողջովին չի վերականգնվել: Բժիշկներն ասում են, որ երկար բուժում է պետք, մենք էլ համբերատար սպասում ենք»:
Տիկին Գայանեն նշեց, որ Հովհաննեսին հոսպիտալից նախ տուն են տարել, հետո նոր միայն տեղափոխել վերականգողնական կենտրոն: «Գրեթե երեք ամիս հոսպիտալում պառկելուց հետո երեխաս տուն եկավ: Չեմ կարող նկարագրել այդ ապրումները, ուրախությունից փայլող աչքերը…»: Նա նաև նշեց, որ Հովհաննեսին նաև Վանաձոր են տարել, որպեսզի այնտեղի տունն էլ տեսնի: «Մենք ուզում էինք հասկանալ, թե ճանապարհին իրեն ինչպես կզգա: Փառք Աստծո, ամեն ինչ նորմալ էր, որևէ խնդիր չեղավ: Արդեն որոշել ենք, որ վերականգողական բուժումներից հետո Հովհաննեսին ծով ենք տանելու»,- ասաց տիկին Գայանեն:
Հիշեցենենք, որ 1995թ. ծնված Հովհաննես Պողոսյանը մայիսի 13-ին ստացել է գանգուղեղի հրազենային ծանր վիրավորում, գլխուղեղի սալջարդ, այլ բազմաբեկորային կոտրվածքներ։ Վիրավորում ստանալուց հետո զինծառայողը տեղափոխվել էր Մարտակերտի հոսպիտալ, վիրահատվել, ապա տեղափոխվել Ստեփանակերտի հոսպիտալ, իսկ հետո՝ Երևան: Ի դեպ, Հովհաննեսը երկրորդ անգամ է վիրավորվել: Առաջին անգամ թեթև վնասվածք է ունեցել և նորից դիրքեր է բարձրացրել:

Тяжелораненый военнослужащий Армии обороны НКР Ованнес Погосян получает реабилитационное лечение
Военнослужащий Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Ованнес Погосян (1995г.р.), получивший тяжелое огнестрельное ранение в результате обстрелов вооруженными силами Азербайджана, уже неделю получает лечение в реабилитационном центре Армянского общества Красного креста. Об этом сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am мать военнослужащего Гаяне Асатрян.
Отметим, 13 мая О. Погосян получил тяжелое проникающее огнестрельное ранение в голову, у него диагностированы также ушиб головного мозга и осколочные переломы. После получения ранения военнослужащий был доставлен в госпиталь Мартакерта в НКР, прооперирован и переведен в госпиталь Степанакерта. В Центральный клинический военный госпиталь Минобороны РА О. Погосян был доставлен 15 мая.
«С помощью специалистов Ованнес начал медленно ходить. Он пока слаб, специалисты не позволяют ему ходить самостоятельно. Мой сын чувствует здесь себя хорошо. С понедельника по пятницу он остается здесь, а по выходным мы забираем его домой», – рассказала Гаяне Асатрян.
По ее словам, состояние здоровья Ованнеса Погосяна улучшается с каждым днем, постепенно нормализуется и речь. Уже восстанавливается подвижность левой руки, Ованнес стремится делать все самостоятельно. «Требуется много времени, чтобы он мог двигать и правой рукой. Кроме того, еще полностью не восстановилась и память. Врачи говорят, что потребуется длительное лечение, и мы терпеливо ждем», – сказала мать военнослужащего.
Гаяне Асатрян рассказала также, что они Ованнеса Погосяна из госпиталя сначала забрали домой, только потом перевели его в реабилитационный центр: «После проведенных в госпитале 3 месяцев он очень хотел домой. Не могу описать эти переживания, блестящие от счастья глаза…» «Мы уже решили, что после получения реабилитационного лечения отвезем Ованнеса на море», – рассказала она.