Պուտինի հասցեին շռայլվող գովեստները նշանակում են՝ հանդիպումը առանձնապես չի բավարարել Էրդողանին. թուրքագետ
15:26 10/08/2016
Դատելով Էրդողանի` առանձնազրույցին հաջորդած ելույթից` Էրդողանը ոգևորվածություն բացարձակ չուներ, նա  ընկճված տեսք ուներ, և Պուտինի հասցեին շռայլվող գովեստները նշանակում են, որ այս հանդիպումը առանձնապես չի բավարարել Էրդողանին,-իր տպավորությունը այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
Նրա խոսքերով՝  Էրդողանը ցանկանում էր արագ վերականգնել ռուս-թուրքական հարաբերությունները և տնտեսական, և քաղաքական առումով:
«Նա ուզում էր, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններն արագ վերականգնվեին, քանի որ Ռուսաստանի էմբարգոյի հետևանքով  Թուրքիան 22-23 մլրդ դոլարի վնաս է կրել: 2013 թվականին Թուրքիան 1.3 մլրդ դոլարի ապրանք է արտահանել Ռուսաստան, 2014 թվականին` 1.8 մլրդ դոլարի, իսկ 2016 թվականին արտահանել է ընդամենը 80 մլն դոլարի ապրանք»,- ասաց թուրքագետը:
Բացի դրանից, ըստ Հակոբ Չաքրյանի,  տարեկան 2 մլն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելում Թուրքիա, և, ընդհանուր առմամբ, այնտեղ ծախսվում է 1,5-1,7 մլրդ դոլար:

Words of praise addressed to Putin mean that Erdogan’s expectations weren’t met, expert on Turkey says
“Judging from Erdogan’s speech following the meeting [with Russian President, Vladimir Putin], he wasn’t very excited and looked utterly depressed. And the words of praise addressed to Putin mean that Erdogan’s expectations weren’t met,” expert on Turkey, Hakob Chakryan said during a press conference.
According to him, Erdogan wanted to restore Russian-Turkish relationship rapidly in both economic and political terms. “As a result of the Russian embargo, Turkey had suffered a loss of USD 22-23 billion. In 2013, Turkey exported USD 1.3 billion worth goods to Russia, in 2014 – USD 1.8 billion, while in 2016 the total merchandise export amounted to USD 80 million.”
Besides, according to Hakob Chakryan, 2 million tourists from Russia visit Turkey annually and spend about USD 1.5-1.7 billion.