Պուտինի հասցեին շռայլվող գովեստները նշանակում են՝ հանդիպումը առանձնապես չի բավարարել Էրդողանին. թուրքագետ
15:26 10/08/2016
Դատելով Էրդողանի` առանձնազրույցին հաջորդած ելույթից` Էրդողանը ոգևորվածություն բացարձակ չուներ, նա  ընկճված տեսք ուներ, և Պուտինի հասցեին շռայլվող գովեստները նշանակում են, որ այս հանդիպումը առանձնապես չի բավարարել Էրդողանին,-իր տպավորությունը այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
Նրա խոսքերով՝  Էրդողանը ցանկանում էր արագ վերականգնել ռուս-թուրքական հարաբերությունները և տնտեսական, և քաղաքական առումով:
«Նա ուզում էր, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններն արագ վերականգնվեին, քանի որ Ռուսաստանի էմբարգոյի հետևանքով  Թուրքիան 22-23 մլրդ դոլարի վնաս է կրել: 2013 թվականին Թուրքիան 1.3 մլրդ դոլարի ապրանք է արտահանել Ռուսաստան, 2014 թվականին` 1.8 մլրդ դոլարի, իսկ 2016 թվականին արտահանել է ընդամենը 80 մլն դոլարի ապրանք»,- ասաց թուրքագետը:
Բացի դրանից, ըստ Հակոբ Չաքրյանի,  տարեկան 2 մլն ռուս զբոսաշրջիկ է այցելում Թուրքիա, և, ընդհանուր առմամբ, այնտեղ ծախսվում է 1,5-1,7 մլրդ դոլար:

Тюрколог: Р.Т.Эрдоган не выглядел довольным встречей с В.Путиным в Санкт-Петербурге
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на пресс-конференции по итогам переговоров с российским лидером Владимиром Путиным не выглядел довольным встречей. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции тюрколог Акоп Чакрян.
«Судя по выступлению Эрдогана после встречи с президентом РФ, турецкий лидер абсолютно не выглядел воодушевленным, напротив, у него был расстроенный вид. А озвучиваемая в адрес Путина щедрая похвала говорит о том, что данная встреча не удовлетворила Эрдогана», – отметил эксперт.
По его словам, Эрдоган хотел как можно скорее восстановить российско-турецкие отношения – как в экономическом, так и политическом плане.
«Эрдоган хотел быстрого восстановления отношений, поскольку вследствие введенного Россией эмбарго Турция понесла ущерб в размере 22-23 млрд. долларов. В 2013 году Турция осуществила экспорт товаров в Россию на 1.3 млрд. долларов, в 2014 году на – 1.8 млрд. долларов, а в 2016 году – всего на 80 млн. долларов», – отметил А.Чакрян.
При этом тюрколог подчеркнул, что ежегодно Турцию посещали 2 млн. российских туристов и в общей сложности тратили там 1,5-1,7 млрд. долларов.