Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ չցանկացավ իր դռները բացել իրանցիների առջև
Հակառակ Իրանի քայլերին՝ Ադրբեջանը չի ցանկանում Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարել,-այդ մասին նշված է իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը, անդրադառնալով Իրանի և Ադրբեջանի միջև վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարելու հարցին, մասնավորապես նշել է. «Շուրջ 7 տարի առաջ Իրանն Ադրբեջանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ է հայտարարել: Իրանի իշխանությունները, դիմելով Ադրբեջանի կառավարությանը, ցանկություն են հայտնել, որպեսզի Բաքուն ևս իրանցիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարի: Սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս այդ հարցին համաձայնություն չի տալիս: Նույնիսկ Հասան Ռոհանիի՝ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում այդ հարցը չլուծվեց: Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ չցանկացավ իր դռները բացել իրանցիների առջև»:
«Գուցե եկել է ժամանակը, որպեսզի հարգենք իրանական անձնագիրը: Եթե Ադրբեջանը մեր քաղաքացիների համար չեղյալ չի հայտարարում, ուրեմն պետք է մենք էլ գործենք ի պատասխան Բաքվի քայլերի»,-հավելել է հոդվածի հեղինակը:
Նշենք, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ Բաքու կատարած այցից մի քանի օր առաջ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը հայտարարել էր, որ երկու ամսվա ընթացքում Ադրբեջանն Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ կհայտարարի:
Իրանական որոշ աղբյուրներ նույնիսկ նշում էին, որ նախատեսվում էր, որ այդ մասին Բաքուն կհայտարարի Ռոհանիի այցի ընթացքում: Սակայն դա տեղի չունեցավ:
Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաքայինն իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ ասել է, որ Իրանի և Ադրբեջանի միջև վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարելու մասին հարց չի քննարկվում:
Նա պարզաբանել է, որ չեղյալ հայտարարելու փոխարեն՝ Ադրբեջանը հեշտացրել է վիզայի տրամադրման կարգը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նման որոշում կայացնելու համար պետք է նախ Մեջլիսի կողմից համապատասխան օրենքում փոփոխություններ կատարվեն:

Despite Iran’s efforts, Azerbaijan doesn’t want to cancel the visa regime for the citizens of Iran, an article published on Qafqaz.ir reads.
“About 7 years ago, Iran provided a visa-free regime for Azerbaijani citizens. Iranian officials applied to the government of Azerbaijan for Baku to cancel the visa regime for Iranians. However, Azerbaijan hasn’t still agreed to that. Even during Hassan Rouhani’s visit to Azerbaijan, the issue wasn’t resolved. Azerbaijan once again refused to open its doors for Iranians,” the author writes, speaking about the cancellation of visa regime.
“Perhaps it’s time we respected the Iranian passport. If Azerbaijan doesn’t provide a visa-free regime for our citizens, we should act adequately to Baku’s steps,” the author states.
It should be noted that a few days ago before Iranian president, Hassan Rouhani’s visit to Baku, Iran’s Ambassador to Azerbaijan announced that Azerbaijan would cancel the visa regime for Iranians.
Some Iranian sources even noted that it had been expected that Baku would announce about the decision during Rouhani’s visit, which didn’t happen.
In an interview with IRIB news agency, Iranian Ambassador in Azerbaijan said that no discussions were held concerning the cancelation of visa regime.
He clarified that instead of cancelling the visa regime, Azerbaijan simplified the procedure of visa issuing, noting that the Azerbaijani authorities could make such decision only with the approval of the Mejlis.