Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ չցանկացավ իր դռները բացել իրանցիների առջև
Հակառակ Իրանի քայլերին՝ Ադրբեջանը չի ցանկանում Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարել,-այդ մասին նշված է իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը, անդրադառնալով Իրանի և Ադրբեջանի միջև վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարելու հարցին, մասնավորապես նշել է. «Շուրջ 7 տարի առաջ Իրանն Ադրբեջանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ է հայտարարել: Իրանի իշխանությունները, դիմելով Ադրբեջանի կառավարությանը, ցանկություն են հայտնել, որպեսզի Բաքուն ևս իրանցիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարի: Սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս այդ հարցին համաձայնություն չի տալիս: Նույնիսկ Հասան Ռոհանիի՝ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում այդ հարցը չլուծվեց: Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ չցանկացավ իր դռները բացել իրանցիների առջև»:
«Գուցե եկել է ժամանակը, որպեսզի հարգենք իրանական անձնագիրը: Եթե Ադրբեջանը մեր քաղաքացիների համար չեղյալ չի հայտարարում, ուրեմն պետք է մենք էլ գործենք ի պատասխան Բաքվի քայլերի»,-հավելել է հոդվածի հեղինակը:
Նշենք, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ Բաքու կատարած այցից մի քանի օր առաջ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը հայտարարել էր, որ երկու ամսվա ընթացքում Ադրբեջանն Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմը չեղյալ կհայտարարի:
Իրանական որոշ աղբյուրներ նույնիսկ նշում էին, որ նախատեսվում էր, որ այդ մասին Բաքուն կհայտարարի Ռոհանիի այցի ընթացքում: Սակայն դա տեղի չունեցավ:
Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաքայինն իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ ասել է, որ Իրանի և Ադրբեջանի միջև վիզային ռեժիմը չեղյալ հայտարարելու մասին հարց չի քննարկվում:
Նա պարզաբանել է, որ չեղյալ հայտարարելու փոխարեն՝ Ադրբեջանը հեշտացրել է վիզայի տրամադրման կարգը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նման որոշում կայացնելու համար պետք է նախ Մեջլիսի կողմից համապատասխան օրենքում փոփոխություններ կատարվեն:

«Гафгаз.ир»: Азербайджан в очередной раз не пожелал открыть двери для граждан Ирана
Вопреки предпринимаемым Ираном шагам Азербайджан не желает отменять визовый режим для граждан Исламской Республики. Об этом говорится в опубликованной на иранском сайте «Гафгаз.ир» статье.
Автор статьи, обратившись к вопросу об отмене визового режима между Ираном и Азербайджаном, в частности, отметил: «Около 7 лет назад Исламская Республика Иран отменила визовый режим для граждан Азербайджана. Власти ИРИ, обратившись к правительству Азербайджана, выразили желание относительно того, чтобы Баку также отменил визовый режим для иранцев. Однако до сих пор Азербайджан не дает согласия. Даже в ходе визита президента ИРИ Хасана Роухани в Азербайджан данный вопрос не получил решения. Азербайджан в очередной раз не пожелал открыть двери для иранцев».
«Быть может, настало время уважать иранский паспорт. Если Азербайджан не отменяет визовый режим для иранских граждан, то и Иран должен действовать соразмерно в ответ на шаги Баку», – говорится в статье, опубликованной на сайте «Гафгаз.ир».
Отметим, за несколько дней до визита президента Ирана Хасана Роухани в Баку посол ИРИ в Азербайджане Мохсен Пакайин заявил, что в течение двух месяцев Азербайджан отменит визовый режим для граждан Исламской Республики.
Некоторые иранские СМИ даже отмечали, что, как ожидается, об этом Баку объявит в ходе визита Хасана Роухани. Однако этого не произошло.
Посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пакайин в интервью иранскому информационному агентству ИРИБ заявил, что вопрос об отмене визового режима между Ираном и Азербайджаном не обсуждается.
Он также пояснил, что вместо отмены визового режима Азербайджан упростил процедуру выдачи виз гражданам Ирана. По словам посла, с целью принятия азербайджанским правительством решения об отмене визового режима для граждан ИРИ Милли Меджлис Азербайджана (парламент – Прим. ред.) должен внести поправки в соответствующий закон.