Քաղաքականապես «հիվանդ» կողմը իրեն պարտվող կզգա - Տիգրան Աբրահամյան
Քաղաքական փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը Panroama.am-ի հետ զրույցում  վերլուծում է օգոստոսի 10-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Մոսկվայում նախօրեին կայացան հայ-ռուսական բարձր մակարդակի բանակցությունները, երկու երկրների նախագահների քննարկումների առանցքում ԼՂ հարցով բանակցություններն էին: Ինչպե՞ս կգնահատեք այդ հանդիպումն ու դրա արդյունքները, իսկ վերջին շրջանում անընդհատ խոսակցություններ են շրջանառվում բանակցությունների սեղանին դրված նոր փաստաթղթերի մասին:
Տիգրան Աբրահամյան.- Ռուսաստանի Դաշնությունը ակտիվ դերակատարություն ունի ինչպես ԼՂ հարցով բանակցություններում, այնպես էլ՝ տարածաշրջանային գործընթացներում: Չնայած քննարկումների լայն օրակարգին, առավել առանցքայինը՝ քննարկման ԼՂ բանակցային գործընթացին վերաբերվող հատվածն էր:
Ներկայումս ԼՂ հարցով բանակցությունների հիմնական հարցը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքն է:
Դա, նախևառաջ, 1994-1995թթ. հրադադարի ռեժիմի մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարումն է, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելությունների ընդլայնումը:
Ընդ որում՝ առանց այս պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման դժվար է խոսել բանակցությունների վերսկսման, առավել ևս՝ առաջընթացի մասին: Ապրիլյան իրադարձություններից հետո տեղի ունեցած հանդիպումները Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ միտված էին բանակցությունների վերսկսման համար անհրաժեշտ հիմքեր ստեղծելուն:
Ներկայումս այդ առումով խնդիրներ կան, որովհետև Ադրբեջանը հրաժարվում է ի կատար ածել այդ պայմանավորվածություններից ամենակարևորը՝ հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ըստ այդմ՝ կասկածի տակ դնելով բանակցությունների վերսկման հնարավորությունը:
Panorama.am.- Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների հանդիպմանը հետևած մամուլի ասուլիսում բարձրաձայնվեց նաև դեպի Հայաստան ռազմական մատակարարումների խնդիրը, ի վերջո, ո՞րն է պատճառը, որ այս խնդիրն այդքան ձգձգվում է:
Տիգրան Աբրահամյան.- Ռուսաստանը նախագահի մակարդակով հավաստիացրեց, որ ՌԴ-ն՝ որպես Հայաստանի դաշնակից պետություն, ՀԱՊԿ գործընկեր երկիր պատշաճ ձևով իրականացնում է ստանձնած պարտավորությունները: Ես կարծում եմ, որ ապրիլյան պատերազմը որոշակի սրբագրումներ է մտցրել վերոնշյալ պայմանագրում, չեմ բացառում, որ ավելի վաղ ներկայացված սպառազինության ցանկում փոփոխություններ են եղել և հենց դրանով է պայմանավորված մատակարարումների հետ կապված մտահոգությունները:
Մյուս կողմից, այդ գործընթացը հասկանալի պատճառներով հրապարակային չէ և մի փոքր բարդ է առավել մանրամասն վերլուծել իրավիճակը, առավել ևս, որ ոչ մեկ չգիտի, թե երբ պետք է սկսվեր կամ ավարտվեր այդ մատակարարումները և առհասարակ, կա՞ն ուշացումներ, թե՞ դրանք ուղղակի մտահոգություններ են՝ պայմանավորված նոր պատերազմի բռնկմամբ:
Panorama.am.-  Թուրքիայի ԱԳ նախարար Չավուշօղլուն հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կարող է քննարկվել Ադրբեջան-Թուրքիա-Ռուսաստան եռակողմ մեխանիզմի շրջանակներում: Ի՞նչ վտանգներ է այն իր մեջ պարունակում:
Տիգրան Աբրահամյան. - Թուրքիան մեկ հայտարարում է տարածաշրջանում անվտանգության պլատֆորմի ձևավորման մասին, մեկ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների թվում հայտնվելու պատրաստակամության մասին, հիմա էլ՝ սա: Եթե կարճ ասեմ՝ այդ հայտարարությունը անլուրջ եմ համարում, որովհետև եթե նույնիսկ նման ձևաչափով հանդիպում կայանա, ապա նա չի կարող գործընթացի վրա էական ազդեցություն ունեցող հետևանքներ ունենալ: Կրկնում եմ՝ եթե նման հանդիպում կայանա, ինչի հնարավորության վրա խիստ կասկածում եմ:
Panorama.am.- Նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսին, ՌԴ նախագահն անդրադառնալով ԼՂ հարցով բանակցությունների հնարավոր հանգուցալուծմանը նշել է, թե պետք է գտնել այնպիսի լուծում, որի դեպքում ոչ ոք իրեն պարտվող չզգա, հաղթող չզգա: Չպարտվելու պահը պարզ է՝ որպեսզի չգնա ռևանշիզմի։ Բայց ինչո՞ւ հաղթող չզգա։ Կամ որ ավելի արդիական է՝ եթե կողմը հիվանդ է, ոնց ապահովել, որ ինքն իրեն պարտվող չզգա:
Տիգրան Աբրահամյան. -  ՌԴ նախագահի այս հայտարարությունը պետք է դիտարկել որպես միջնորդ երկիր հանդես եկողի կողմի տրամաբանության մեջ: Իսկ կողմնակալություն չդրսևորելու տեսանկյունից, միջնորդ երկրի համար առաջնային խնդիրներից է՝ ի ցույց դնել իր չեզոքությունը, որտեղ հաղթողներ ու պարտվողներ չեն լինում:
Ձեր հնչեցրած հարցադրմանը հասնելու ճանապարհը բարդ է ու երկար, դրա համար նախևառաջ երկու երկրները պետք է իրենց հասարակություններին պատրաստեն խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի: Հակառակ դեպքում «հիվանդ» կողմը միշտ էլ իրեն պարտվող կզգա:

Политически «больная» сторона всегда будет чувствовать себя побежденной – Тигран Абрамян
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в интервью Panroama.am проанализировал итоги состоявшейся накануне, 10 августа, в Москве встречи президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина.
Panorama.am: В Москве накануне состоялись армяно-российские переговоры на высшем уровне, и ключевым вопросом обсуждений двух президентов были переговоры по карабахскому урегулированию. Как Вы оцениваете эту встречу и ее итоги, с учетом того, что в последнее время муссируются слухи о новых документах на столе переговоров.
Тигран Абрамян: РФ играет активную роль как в переговорах по карабахскому урегулированию, так и в региональных процессах. Несмотря на широкую повестку обсуждений, наиболее ключевой была часть, касающаяся переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы.
В настоящее время основной вопрос переговоров – ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге.
Это, прежде всего, неукоснительное соблюдение трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня 1994 года и об укреплении режима прекращения огня 1995 года, внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, расширение миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
При этом без воплощения в жизнь данных договоренностей сложно говорить о возобновлении переговоров, тем более – о прогрессе. Состоявшиеся после апрельских событий встречи с участием президентов Армении и Азербайджана были нацелены на создание необходимых основ для возобновления переговоров.
В настоящее время в этом плане есть проблемы, так как Азербайджан отказывается от реализации самой главной из данных договоренностей – внедрения механизмов расследования, тем самым ставя под сомнение возможность возобновления переговоров.
Panorama.am: На пресс-конференции по итогам встречи президентов Армении и России в Москве был поднят также вопрос поставок вооружения Армении. В чем, в конце концов, заключается причина затягивания данного вопроса?
Тигран Абрамян: Россия на уровне президента заверила, что РФ, как союзник Армении, партнер по ОДКБ, придерживается своих обязательств. Полагаю, что апрельская война внесла определенные корректировки в вышеупомянутом контракте, не исключаю, что в ранее представленный перечень вооружения  были внесены изменения и именно обусловлена обеспокоенность в связи с поставками.
С другой стороны, этот процесс, по понятным причинам, не является публичным и несколько сложно более детально проанализировать ситуацию, тем более, что никто не знает, когда должны были начаться и завершиться поставки, и есть ли вообще задержки или это просто опасения, обусловленные вспышкой новой войны.
Panorama.am: Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что карабахский конфликт может быть обсужден в рамках трехстороннего механизма Азербайджан-Турция-Россия. Какие угрозы таит это в себе?
Тигран Абрамян: Турция то заявляет о формировании платформы безопасности в регионе, то о готовности оказаться в числе стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и вот теперь – об этом. Если быть кратким, то я считаю данное заявление несерьезным, поскольку если даже состоится встреча в таком формате, она не будет иметь последствий, которые окажут на процесс существенное воздействие. Повторяю: если встреча в подобном формате состоится, в чем я сильно сомневаюсь.
Panorama.am: На пресс-конференции по итогам встречи президентов Сержа Саргсяна и Владимира Путина в Москве, президент РФ, коснувшись возможного результата  переговоров  по карабахскому урегулированию, отметил, что необходимо найти такое решение, при котором никто бы не чувствовал себя ни победителем, ни побежденным. Момент урегулирования без побежденных – понятен: чтобы избежать реваншизма. Но почему не чувствовал бы себя победителем? Или, что более актуально, если одна из сторон «больна», как обеспечить, чтобы она не чувствовала себя побежденной?
Тигран Абрамян: Данное заявление президента РФ необходимо рассматривать в рамках логики стороны, являющейся страной-сопредседателем. А с точки зрения беспристрастности для страны-посредника одной из приоритетных задач является продемонстрировать свою нейтральность, где не бывает победителей и побежденных.
Путь к достижению указанной вами задачи является сложным и долгим, для этого, прежде всего, две страны должны подготовить свои общества к миру, а не к войне. В противном случае – «больная» сторона всегда будет чувствовать себя побежденной.