ՊԵԿ-ի համարձակությունը չի բավարարում  հուլիսի հաշվետվությունը հրապարակելու համար. «Ժողովուրդ»
ՀՀ ՊԵԿ-ի համարձակությունը չի բավարարում  հուլիսին  պետական բյուջե  մուտքագրված  հարկերի  և տուրքերի  չափը հրապարակել։  Նկատենք, որ այս վարքը  ՊԵԿ-ի մոտ  նոր է ի հայտ եկել, բայց սպառնում է դառնալ  քրոնիկական։ Մինչ վերջերս ամեն ամսվա  ընթացքում  հավաքված հարկերի և տուրքերի չափը ՊԵԿ-ը հրապարակում էր  հաջորդ ամսի 1-ին կամ 2-րդ  աշխատանքային օրը. գրել  է «Ժողովուրդ»-ը:
«Պետբյուջեի պլանի  թերակատարման  մասին «Ժողովուրդ»-ը  նախկինում արդեն տեղեկացել էր, բայց ողջ խնդիրն այն է, որ այս գործընթացը  շարունակվել է նաև հուլիսին, ու իրավիճակն ավելի է բարդացել։  Ուստի ՊԵԿ-ում գլուխ են կոտրում, թե ինչպես կարող են թվերը մի փոքր բարելավել, որպեսզի հնարավոր լինի  դրանք հրապարակել։ Ի դեպ,  երեկվա դրությամբ  պետական բյուջեի  միջոցներից արդեն իսկ ծախսվել է 815 միլիարդ  309 միլիոն  դրամ։ Սա այն դեպքում, երբ վեց ամսվա կտրվածքով  բյուջեի մուտքերը կազմել են ընդամենը 512 միլիարդ դրամ, իսկ հուլիսի արդյունքներով այդ թիվը լավագույն դեպքում 600 միլիարդ դրամի սահմաններում է լինելու»,-նշել է թերթը։

«Жоховурд»: Комитету государственных доходов не хватает смелости, чтобы опубликовать отчет за июль
Газета «Жоховурд» пишет, что Комитет государственных доходов Армении не может набраться смелости, чтобы опубликовать данные о поступлении в государственный бюджет налогов и пошлин за июль. Издание отмечает, что хотя Комитет госдоходов начал проявлять подобное поведения лишь недавно, тем не менее, это грозит стать хроническим. До последнего времени Комитет публиковал размер собранных в течение каждого месяца налогов и пошлин в 1-ый или 2-ой рабочий день следующего месяца.
«Ранее издание уже напоминало о недовыполнении плана по бюджету, однако вся проблема в том, что этот процесс продолжился также в июле и ситуация еще более осложнилась. Посему в Комитете государственных доходов ломают голову над тем, как хоть немного улучшить цифры, чтобы их можно было опубликовать.
Кстати, по состоянию на вчерашний день, из средств государственного бюджета уже было потрачено 815 млрд. 309 млн. драмов. Это в том случае, когда бюджетные поступления за шесть месяцев составили всего 512 млрд. драмов, а по итогам июля эта цифра в лучшем случае будет в пределах 600 млрд. драмов, - отмечает издание.